“Zeytin taşımak için açılan yollar tarihi tahrip etti”-haberi

Aydın’ın tarihi ve doğal güzelliklerinin savunması yerine mühim çalışmalar yapan Ekosistemi savunma ve doğa Sevenler Derneği’nin (EKODOSD) her hafta düzen ettikleri yolcu turlarının bu haftaki durağı Miletos mermer ocağı oldu.

Didim’deki Apollon tapınağı buradan çıkarılan mermerler ile yapılırken, doğaseverler Milet şehrinin mermer ocaklarına, zeytinlikler arasından tek yürüyüş gerçekleştirdi. Zeytinliklerin içinde Bafa Gölü’nün güneyinde bulunan Miletos mermer ocağını gezen Aydınlı doğaseverler, geçmişte şuursuzca açılan yollar ile tahrip var olan sütunları inceledi.


Her vakit olduğu benzeri doğa ve kültür gezilerinin ayni ritimde devam edeceğini belirten EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü; “Doğal ve kültürel değerler açısından Türkiye’nin en mühim göllerinden biri var olan Bafa’nın cenup kıyılarında, Latmos’un eşsiz manzarası eşliğinde tek organizasyon düzenledik. Bafa Gölü’nün güneydoğu kisminda görülmeye kıymet en alici alanlardan biri var olan Alman arkeolog Dr. Anneliese Peschlow’un keşfettiği Miletos mermer ocakları rotamızın evvel durağıydı” dedi.

Antik Dönem’in en hatri sayilir büyüklükte yapılarından biri var olan Didyma’daki Apollon Tapınağı’nın yapımında kullanılan sütun kasnakları, arşitrav benzeri yapı elamanlarının hazırlandığı ocaklarda incelemeler yaptıklarını kaydeden Sürücü, “Rehberimiz Hakan Bahçecioğlu tarafından bölgenin genel bilgilendirilmesi yapıldı. Bafa Gölü Daha Ege Denizi’nin tek körfeziyken, Miletos mermer ocaklarında işlenen yapı elemanlarının, kızaklarla deniz kıyısına getirildiği, Geç Antik asama yerleşmesi var olan İoniapolis limanından gemilere yüklenerek, bu erken Didim Mavişehir’de bulunan Panormos limanına taşınıp, öküzlerle Didyma Apollon Tapınağı’na getirilerek inşa edildiği anlatıldı” diye konuştu.

Sürücü şöyle ayni ritimde devam etti:

“Yapı belgelerine göre, arazi koşulları, taş kırma, evvel yontmalar, çalışma artığı taşların tasfiyesi, atama yolunun yapım ve onarımı, tekneyle taşıma benzeri her safhasının hatri sayilir büyüklükte zahmet ve teknik istek eden bu çalışmaların, aynı zamanda çok fazla maliyetlerle karşılandığı belirtildi.

Buna karşın tapınağın net tamamlanamadığı söylendi. tek dönemin tarihinde mühim yeri var olan Miletos mermer ocakları, zeytin ağaçları içinde yer almaktadır. Geçmiş senelerde ananesel usullerle tek araya toplanan zeytinlerin taşınması eşeklerle yapılmaktaydı.

“SÜTUN KASNAKLARINA zarar VERİLMİŞ”

Bu zahmetli tek iş olduğundan, zeytin çuvallarının traktörlerle taşınması amaciyla tertemiz yollar açılmış. ama yollar açılırken İhtiyaç duyulan hassaslik gösterilmediğinden Bir takım sütun kasnaklarına zarar verilmiş. Buradaki yapılar turizme kazandırılabilecek tek çagi yansıtan kültürel miraslarımızdır.

Aynı vakitte arkeoloji ve mimarlık mühendislik fakültesi öğrencilerine kendisinin uzmanlık alanlarında çok iyi örnekler sunabilecek mühim verilerdir. Bunların savunması amaciyla evvela mahalli halkın bilgilendirilmesi ve alakalı müesseselerin da İhtiyaç duyulan çalışmaları yapması gerekir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.