Yüzde 20 zam gelen tavuk etiyle ilgili bir kötü haber daha! Fiyatların düşmesi beklenmiyor-haberi

Türkiye’de koronavirüs hasta kisi sayılarının düşmesinin derhal peşinden tek Temmuz itibariyle tertemiz normalleşme dönemine geçileceği açıklandı. tertemiz normalleşmeyle birlikte, uzunca müddetten beri tatbik edilen sektör bugünü sokağa çıkma yasağı da kaldırılmış olacak. Yasakların kaldırılmasıyla birlikte, sektör günlerinin vazgeçilmezleri arasında bulunan tavuk etinin ücreti da tekrar gündem oldu.

HAMMADDE FİYATLARI ARTTI

Türkiye’nin ak et ihtiyacının yüzde 25’inin karşılandığı Bolu‘da nihayet vakitlerde tavuk etine gelen zam yüzde 20’leri buldu. Koronavirüs salgını sürecinde tatbik edilen hafta sonu sokağa çıkma yasakları ve restoranların kapalı olması hasebiyle en çok etkilenen sektörlerden var olan ak et sektöründe Bir takım firmalar imalatı durdurdu. Üretimin azalması ve olmamış madde fiyatlarındaki artış ak et fiyatlarında yükselmeye neden oldu.

“PAZAR GÜNLERİ TÜKETİM ARTAR”

Temmuz ayı itibarıyla tavuk eti tüketiminin artmasını beklediklerini ama ücretleri piyasanın kendisinin belirleyeceğini kaydeden ak et üreticisi Mustafa Aksoy, “Pazar günlerinin kapalı olması tavuk tüketiminin dahada çok olduğu yerler, mangallar, restoranlar, okullar kapalıydı. Temmuz ayındaki hafta sonlarında sektör bugünü de sokağa çıkma yasağının olmaması tüketimi artırır diye düşünüyorum. Bunun fiyatlara tesirini piyasa spontane belirleyecektir” dedi.

“YÜZDE 20’YE civarindan ZAMLANDI”

Tavuk eti fiyatlarının artmasında hayat genelinde üretimdeki azalmanın tesirli olduğunu belirten ak et üreticisi Mustafa Aksoy, izahlarına şu şekilde ayni ritimde devam etti:

“Aslında çok hatri sayilir büyüklükte tek artış yok. Hammadde ücretleri ikiye katladı. Maliyetlerimiz de artıyor. Kullandığımız bütün ürünler mısırından soya fasulyesine kadar, kağıdından naylonuna civarindan ücret artışı var. Tavuk da bundan etkileniyor. Tavuk eti şu anda al etle mukayese edildiğinde dörtte tek fiyatına piyasalarda satılıyor. Tavuk nihayet vakitlerde yüzde 20’ye yakın tek zamla karşılaştı ama yüzde 20’lik zam zarar ettiği dönemlerden mukayese edildiği amaciyla çok benzeri görülüyor.

“FİYATLARDA DÜŞÜŞ GÖRÜLMÜYOR”

Daha evvel firmalar zararına tavukları üretip satmak zorunda kalıyorlardı. Bir takım firmaların imalatı bırakması arzın azalmasına neden oldu. Dolayısıyla fiyatların artmasında bunun da tesiri var. Üretimini durduran firmalar var. Tavuk fiyatlarında tek düşüş olacağını düşünmüyorum. Zira dışsatım talepleri de var. bütün yeryüzünde üretimde azalma var. Üretimde azalma olunca dolayısıyla hür piyasa ekonomisi çalışıyor ve fiyatlar artıyor”

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir