Yoğun bakım doluluk oranının yüzde 80’i aştığı Rize’de, vatandaşlara “Zorda kalmadıkça hastanelere gitmeyin” çağrısı-haberi

‘Çok çok riskli iller’ arasında da bulunan Rize‘de yoğun bakım doluluk oranı artışıyla birlikte polikliniklere gelen hasta kisi sayısı da yükselişe geçti. İl sağlık Müdürlüğü iş yükünün arttığını duyurdu, zorda kalınmadıkça hastanelere başvurulmamasını istedi.

“POLİKLİNİK KAPASİTEMİZ YÜZDE 85’LERDE”

Rize Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Gökhan Demiral pandemi döneminden evvel dört bin 500 var olan hergün poliklinik müracaat sayısının Bir gün evvel itibari ile üç bin 500 seviyelerinde ayni ritimde devam ettiğini söyledi. Demiral, “Özellikle nihayet iki hafta içinde neden poliklinik başvurularımızda neden aciliyetli olmayan ertelenebilir operasyon sayılarımızda ağırbaşlı tek artış yaşamaktayız. Bu artışın bize yansıması da poliklinik kapasitemizi yüzde seksen 85’lere çıkardı. Ameliyathane ve yatan hastalar açısından da hergün yatış koşul olan hastalarımızı bekletme vaziyetinde kaldık. bu sebeple elektif ameliyatları tek vakit erteleme uygulamak zorunluluğu ile karşı karşıyayız” dedi.

“SAĞLIK SİSTEMİNİN AYAKTA KALABİLMESİ İÇİN YOĞUNLUK AZALMALI”

Doç. Dr. Gökhan Demiral, Ramazan ayı ile birlikte hastaneye başvuranların sayısında artış olabileceğini belirterek “Vatandaşlarımız vücudunda dahada evvelce olmayan tek bulgu, tek semptom, rastgele tek karın ağrısı, göğüs ağrısı, kolda, elde tek uyuşma, görmede tek şikayeti varsa netlikle vakit kaybetmeden bize ulaşsın. Hastanede yaşanan yoğunluğun önüne geçmek amaciyla denetim emeliyle gelen hastalardan bu zamanin belli tek süre ötelenmesini istiyoruz. Bu süreçte vatandaşlarımızın birinci basamak sağlık hizmetlerinden dahada çok faydalanmasını bekliyoruz. İlimizde hastanelerde yaşanan yoğunluğun azalması gerekiyor. Kişiler arası bulaşın önüne geçmek ve sağlık sisteminin ayakta kalabilmesi amaciyla yoğunluk azalmalı” dedi.

“BU YOĞUNLUĞUN ÖNÜNE BİZ GEÇEBİLİRİZ”

Muayene amaciyla hastaneye gelen Nurten Berktaş “Zor vaziyette kalmadıkça gelmiyoruz zaten, evvelce aldığımız randevular vardı. Hastaneler Sahiden çok yoğun ve kalabalık. Bunun önüne biz geçebiliriz” dedi.

Babasının muayenesi amaciyla geldiğini söyleyen Ayşe Balcı “Mecburiyetten geliyoruz, babamın kalp rahatsızlığı var, onun amaciyla geldik. elbette bu kalabalık arasında çok titiz davranıyoruz. Gelirken tereddütle geliyoruz. öylesine çok hasta kisi var ki Sahiden hasta kisi olanlar sıra bulamıyor” ifadelerini kullandı.

Dayısı amaciyla hastaneye geldiğini belirten Namık Kemal İbrahimağaoğlu da “Sağlık Müdürlüğü’nün mecburi olmadıkça hastaneye gelmeyin çağrısına katılıyorum. Benim de böbrek rahatsızlığım var. İdare ediyorum, pandemi bitince gideceğim. Şu vakit dayıma refakat amaciyla geldim. Hastaneye gerektiği vakit gelin, sağlık çalışanlarımızın fedakar çalışmasına bu şekilde destek verebiliriz” dedi.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir