Yıldız Tilbe’nin milyonlarca kez dinlenen ‘Hasbelkader’ şarkısına çalıntı şoku-haberi

Yıldız Tilbe ile Bilal Sonses’in düet yaptığı ve 115 milyon sefer dinlenerek hatri sayilir büyüklükte zevk toplayan şarkısı Hasbelkader’in çalıntı olduğu iddiası alana çıktı. Besteci Belma Şahin, avukatı aracılığı ile İstanbul Fikri ve Sınai Haklar haklar Mahkemesine sunulan dava dilekçesinde, 21 Mart 2019’da, kendisi tarafından seslendirilmek üzere yaptığı dava konusu besteyi gsm telefonuna kaydettiğini ifade etti.

SONSES İLE BİRÇOK ESERE İMZA ATTI

Belma Şahin’in, üstüne laf yazılması emeliyle besteyi üç Nisan 2019’da Özlem Melda Gürbey adli laf yazarına WhatsApp üzerinden gönderdiği bilgilerine yer verilen dilekçede, Gürbey’in davalı Bilal Sonses ile Bir hayli esere imzasini attığı aktarıldı. Dilekçede, Şahin’in bestesini üç Nisan 2019’da Tarık İster adli aranjöre de WhatsApp üzerinden gönderdiği belirtilerek, İster’in yaptığı aranjeyi iki vakit ardindan WhatsApp üzerinden ve e-posta yoluyla Şahin’e gönderdiği anlatıldı.

Özlem Melda Gürbey’in de bestenin üstüne iki ayrı laf yazdığı ama bu çalışmaların Şahin’in dahil kismina sinmediği vurgulanan dilekçede, “Müvekkil dahada ardindan Gürbey’den tertemiz tek laf yazmasını istek etmemiş, çıkmak üzere var olan başka single çalışmasına ağırlık vermiştir.” denildi.

YAKIN ARKADAŞ OLDUKLARI alana ÇIKTI

Yakın arkadaş var olan Gürbey ve Sonses’in yasamsal hayatlarında tek arada bulundukları, birlikte laf yazıp besteledikleri Bir takım eserlerin yayımlandığı anlatilan dilekçede, Sonses’in Belma Şahin’in bestelediği eseri, MESAM (Türkiye Musiki yapıtı Sahipleri iş Birliği) ve dijital platformlara, besteci ve laf yazarı olarak kendisinin yerine kaydettirdiği savunuldu.

Dilekçede, Sonses’in Yıldız Tilbe ile gerçekleştirdiği ve 13 Kasım 2020’de yayımladığı “Hasbelkader” adli düette, Şahin’in bestesini birebir kullandığı aktarılarak, Sonses’in basında ve yasamsal medyada, mevzubahis eserin bestesinin kendisine ait olduğu istikametinde beyanatlar verdiği kaydedildi.

UZLAŞMAYA VARMADI

Dava konusu eserin 13 Kasım 2020’de, davalılar reklam firmasının yapımcılığı ve müzik şirketinin lisanslamasının derhal peşinden dijital mecralarda yayına sokulduğu anlatılan dilekçede, bestesinin çalındığını öğrenen Belma Şahin’in konuyu ilettiği Sonses’in uzlaşmaya yanaşmadığı, müzakereler sonrasındaki arabuluculuk sürecinde de anlaşma sağlanamadığı aktarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir