Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncusu Kartal Tibet’e veda! Fotoğrafının altında manidar bir dize yer aldı-haberi

Yeşilçam sinemasının ehil isimlerinden var olan meşhur oyuncu ve yöneten Kartal Tibet 83 yaşında yasama veda etti. Ünlü oyuncu amaciyla bu erken öğle namazını müteakip Zincirlikuyu Camii’nde namaz kılındı. Tabutunun önündeki resiminin altındaki “Ölüm Allah’ın emri, ayrılık olmasaydı” yazısı dikkat çekti.

HAYRANLARI DA TÖRENE KATILDI

Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Yeşilçam’ın meşhur isimlerinden Hülya Koçyiğit, Nuri Alço, Kartal Tibet’in eşi Gündüz Tibet, erkek çocuğu Kanat Tibet, kızı Kumru Tibet, çok sayıda meşhur ad ve hayranları katıldı. Namazın derhal peşinden Tibet’in cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

“ÖNEMLİ SANATÇILARIMIZI Ne yazık ki KAYBEDİYORUZ”

Burada medya mensuplarına tek İzah yapan bakanimiz Ersoy, “Tiyatro ve sinema dünyasının en mühim sanatçılarından biri Ne yazık ki kaybettik. Kartal Tibet sanatçı olarak misal tek karakterdi. Hepimizin hafızalarında yer etmiş çok mühim karakterlere hayat vermiştir. Bizlere düşen sanatçımızın adinin kalıcı Daha gelmesi amaciyla elimizden geleni yapacağız. Örnek sanatçılarımızı Ne yazık ki birer birer kaybediyoruz. Önemli var olan onların adina onların hatırasını yaşatarak tertemiz sanatçılarımızı zanaat dünyasına kazandırmak. Allah rahmet diliyorum. Ailesine sevenlerine sabırlar diliyorum” dedi.

HÜLYA KOÇYİĞİT: O FİLMLER SONSUZA DEK YAŞAYACAK

Törene katılan Hülya Koçyiğit ise “Her şeyden evvel bu hatri sayilir büyüklükte sanatçıya gösterdiğiniz alaka amaciyla teşekkür ediyorum. Siz Türk halkının temsilcisiniz. Sanatçılar yaşarken değil her vakit eserleriyle anılmalı. Onun bize armağan ettiği çok iyi filmler var. O filmlerle sonsuza civarindan yaşayacağına inanıyorum” diye konuştu.

“NUR İÇİNDE YATSINLAR”

Cenazeye katılan Orhan Gencebay da medya mensuplarına yaptığı izahta Kartal Tibet’in tarihi sinemayla öğreten mühim isimlerin başında geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Tabii onu anınca Sezgin Burak’ı, Suat Yalaz’ı da anmadan geçmek olmaz. Allah gani gani rahmet eylesin. Tarihimizi, tarihi kahramanlarımızı yansıtan kişiler onlar. Katiyen unutulmayacak onlar doğal ki. Nur içinde yatsınlar.”

KENDİ ARZUSU ÜZERİNE TÖREN YAPILMADI

Cenaze namazı detaylarını yasamsal medyasından paylaşan oyuncu Civan Canova, “Kartal Tibet için, neden pandemi hasebiyle gerekse kendisinin arzusu üstüne hususi tek merasim yapılmayacaktır. Naaşı; yarın, üç Temmuz Cumartesi günü, öğle namazını müteakip Zincirlikuyu caminden kalkacak, aynı yerdeki kabrine defnedilecektir. Mekanı cennet olsun” ifadelerini kullanmıştı.

KARTAL TİBET KİMDİR?

Ankara’da 1938’de dünyaya gelen Kartal Tibet, imzasini attığı 200’e yakın filmle Türk sinemasına hatri sayilir büyüklükte katkılarda bulundu. Oynadığı ve yönettiği filmleri Yeşilçam’ın klasikleri arasına giren ehil oyuncu, Ankara Üniversitesi hükümet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Tibet, 1961 seneninde Ankara’nın evvel hususi tiyatrosu alan Sahnesi’nin kurucuları arasında yer aldı.

“Karaoğlan” filmiyle sinemaya adım atan Kartal Tibet, dahada ardindan Sezgin Burak’ın çizgi kahramanı Tarkan’ın sinema versiyonlarında, “Sarmaşık Gülleri” ve “Boş Çerçeve” benzeri Bir hayli melodramda, “Zambaklar Açarken”, “Çalıkuşu” benzeri Bir hayli yazın uyarlamasında, salon komedilerinde ve tarihi filmlerdeki oyun aldığı karakterlerle beğeniyle izlendi.

İşte ehil oyuncunun cenazesinden kareler:


Kartal Tibet'in cenazesi yarın defnedilecek! İsteği üstüne hususi tek merasim düzenlenmeyecek

Kartal Tibet’in cenazesi yarın defnedilecek! İsteği üstüne hususi tek merasim düzenlenmeyecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir