Yerli aşı için gönüllü olan Bakan Varank, ilk doz aşıyı yaptırdı-haberi

TÜBİTAK COVID-19 ülkemiz Platformu çatısı altında çalışmaları süre gelen virüs benzeyen parçacıklara dayalı VLP temelli aşının insan muayenehane denemelerinin Faz tek aşamasına gönüllü var olan bakanimiz Varank, evvel doz aşıyı Ankara Onkoloji Hastanesi’nde oldu.

Aşının derhal peşinden da çeşitli tetkiklerden geçirilecek Varank, geceyi hastanede geçirdikten ardindan sektör bugünü taburcu edilecek.

21 GÜN ardindan İKİNCİ DOZ YAPILACAK

Bakan Varank, 21 vakit ardindan 2. doz aşıyı alacak. Ankara Onkoloji Hastanesi Faz-1 muayenehane Araştırma Merkezi’nde Varank benzeri TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da gönüllü oldu.

ODTÜ’den Prof. Dr. Mayda Gürsel ile Bilkent Üniversitesi’nden İhsan Gürsel çiftinin müsterek projesi var olan aşı DSÖ listesinde yer alıyor.

BAKAN VARANK, AŞI OLDUKTAN ardindan KONUŞTU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank şu ifadeleri kullandı:

“36 gönüllü ile başladı bu çalışmalar. ocakta 2020 tarihinde biz Kovid-19Türkiye platformu olarak hocalarımızı toplamıştık. Şu anda DSÖ listesine göre yeryüzünde VLP aşı adayı dört adet var.”

36 KİŞİ KATILIYOR

ODTÜ’den Prof. Dr. Mayda Gürsel ile Bilkent Üniversitesi’nden İhsan Gürsel çiftinin müsterek projesi neticesi geliştirilen VLP aşı adayının insan denemeleri, 18 artı 18’lik biri düşük ötekisi çok doz olmak üzere iki gruba uygulanıyor. Her iki grubun 6’sı plasebo. Yani, içinde etkin veyahut öğe tek madde var olmayan enjeksiyonlardan oluşuyor.

İNGİLİZ VARYANTINA UYGUN

Bakan Varank ve TÜBİTAK Başkanı Mandal dışındaki gönüllülerin isimleri saklı tutuluyor. Aşıyı uygulayan sağlık personeli de tatbik edilen kişideki enjeksiyonun muhtevası ile alakalı bilgi sahibi olamıyor. Gürsel çiftinin inovatif aşı adayının Haziran’da Faz 2’ye, Ağustos’ta da Faz 3’e geçmesi bekleniyor. türk mali VLP aşı adayının Faz iki çalışması, İngiliz varyantına göre hazırladı.

Dünyada sayılı, TÜBİTAK Kovid-19 ülkemiz Platformu kapsamında ise tek VLP teknolojisi ile geliştirilen aşı adayı,30 Mart’ta da DSÖ’nün Kovid-19aşı adayları listesinde yer alarak yeryüzünde bu türde muayenehane aşamaya geçen 4’üncü aşı adayı oldu.

VLP tipi aşılarda, geliştirilen virüs benzeyen parçacıklar, virüsü enfeksiyon oluşturmayacak tek şekilde taklit ediyor. Bu parçacıklar bağışıklık reaksiyonu uyandırırken hastalığa da neden olmuyor.

Gürsel çiftinin geliştirdiği aşı adayının başka tek özelliği de başka VLP aşılarından farkı olarak bu platformda virüsün dört yapısal proteinini de aşı antijeni olarak kullanılıyor olması. Bu yönüyle yeryüzünde muayenehane insan denemeleri fazına giren tek aşı adayı bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir