Yerli Aşı Değerlendirme Toplantısı’nda önemli karar: Klinik merkez sayısı 20’ye çıkarılacak-haberi

Kovid-19 salgınının ortadan kaldırılmasını sağlamaya baz alinarak olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yürütülen türk mali aşı çalışmalarında kat edilen mesafeyi değerlendirmek üzere Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde “Yerli Aşı Çalışmaları Değerlendirme Toplantısı” gerçekleştirildi.

Yapılan izaha göre toplantıya, sağlık Bakanı Fahrettin Koca, endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı sağlık ve besin Politikaları heyeti reis Vekili Serkan Topaloğlu ve ülkemiz İlaç ve Tıbbi aygıt Kurumu, TÜBİTAK, TÜSEB Başkanları, alakalı kuruluş temsilcileri ve paydaşlar katıldı.

KLİNİK ortada SAYISI 20’YE ÇIKARILACAK

Toplantıda alınan kararlar şöyle:

  • İlk aşama muayenehane çalışmaların yapıldığı ortada sayısı 9’dan 20’ye çıkarılacak.
  • İnsan deneylerine ait süreçlerinin takibi amaciyla muayenehane merkezlerde birer sorumlu belirlenecek. Çalışma takvimi belirlenerek süreçlerin yakından takip edilmesi ve ülkemiz sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından tek sorumlu danışman atanması sağlanacak.
  • Faz üç aşamaları amaciyla süre gelen beynelmilel işbirliği çalışmaları sonuçlandırılacak.
  • Geliştirilmekte var olan aşılar amaciyla seri imalat kapasitesinin artırılmasına baz alinarak İhtiyaç duyulan planlamalar ve hazırlıklar yapılacak.
  • Devam eden aşı çalışmalarının, mutant varyantları da kapsaması sağlanarak, hızlı ve tesirli sonuçlanması amaciyla alakalı kurumlar arasındaki koordinasyonun artırılması ve aşı geliştirme çalışmalarının titizlikle takip edilmesi sağlanacak.
  • Yerli aşı çalışmaları değerlendirme toplantıları en geç ayda tek Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirilecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir