Yaşlanmayı yavaşlatmanın 7 yolu-haberi

Yaşlanma hayatın doğal ve kaçınılmaz dönemlerinden biri… ama nihayet vakitlerde uzayan ömürle birlikte bu zamani sıhhatli ve dinç geçirme arayışları da ayni ritimde devam ediyor. Aslında hayat tarzımızda yapacağınız değişikliklerle yaşlanma hızımızı azaltabileceğimizi belirten Biyokimya ve Anti Aging Uzmanı Ayşegül Çoruhlu, ilmi yaşı takvim yaşından dahada toy yaşlara çekmenin yollarını şöyle anlattı…

Ayşegül Çoruhlu

Hücresel oksijen yetersizliğinizi düzeltin

Oksijenin her hücreye yeteri civarindan gidebilmesi ve hücrenin bu oksijeni doğru kullanabilmesi gerekir. Oksijenin hücreye yeteri civarindan gidememesinin sebepleri ise şöyle sıralanabilir:

Sigara içmek: Sigara akciğerden kana gecen oksijeni azaltıyor.

Nefesle alakalı problemler: Bu listeye evvela uyku apnesini koymalıyız. Uyku apnesinin sizi yaşlandırma hızı sigarayla yarışır Hem de onu geçer. Apne esnasında oksijeninizin seviyesi normalde olması koşul olan 96 ve üstü düzey yerine, solunumunuzun durduğu anlarda 80’lere düşebilir. Bu gövde amaciyla hakikat tek boğulma anıdır. Uyku apnesi ve horlama vaziyeti kilolularda dahada çok görülür.  Hiç itiraz etmeyip apne amaciyla kullanılan cihazları takmaya başlamalısınız. Burunda deviasyon varsa tekrar nefes alma sorunlarınız olur. rehabilitasyon ettirmelisiniz. Alerjik bünyelerde burun tıkalı olabilir. Alerjik olduğunuz maddeleri tespit edemiyorsanız, özellikle süt ürünlerini azaltarak kendinize destek olabilirsiniz. Burnu açan bantlardan takarak uyuyabilirsiniz.

Panik atak: Bu rahatsızlıkta da yüzeysel ve sık nefes alma olabilir. vakit içinde nefesinizi tutup tutmadığınıza dikkat edin. Öyle ise dahada sakin kalıp, derin nefesler almaya çalışın.

Sağlıklı kiloda olun

Sağlıklı kiloda olmak zannettiğiniz benzeri Yalnızca tartıda saptanan tek durum değildir. mevzu kabul görmeyen yağların nerenizde depolandığıdır. Kilonuz normal görünse de eğer dahil uzuv yağlanmanız varsa ideal şartlarda değilsiniz demektir. İç uzuv yağlanmanızın olup olmadığını tanimlamak amaciyla bel bölgenizdeki ve karnınızdaki yağlanmayı denetim etmelisiniz. Kadınlarda seksensekiz santimetre ve üstü bel çevresi, erkeklerde 102 santimetre ve üzerinde bel çevresi, dahil uzuv yağlanması olduğunu gösterir. Bu santimlerin asgari yüzde 20 altına inmeyi hedefleyin. Bunun amaciyla evvel yapacağınız şey, akşam yemeğini erkene çekmek ve içeriğini hafifletmektir. Kilo saglamak amaciyla en basit yollar akşam yemeğini 17.00’de bitirmiş olmaktır. aynı zamanda tartıya çıkmıyoruz, mezurayla ölçüm yapıyoruz.

Şekerden gelen zararları azaltın

Şeker amaciyla ‘tatlı zehirdir’ denir. Ama hangi şeker derseniz? tabiki işlenmiş ak şeker, işlenmiş unlardaki, hazır tatlılar ve hazır içeceklerdeki şekerden laf ederiz. Bu gıdalara kısaca sade karbonhidrat deriz. Ne civarindan sade karbonhidrat yersek öylesine hızlı yaşlanırız. neden derseniz bu gıdaların vücudumuzun proteinlerini bozma kapasitesi yüksektir. Cildimizde, eklemlerimizde, beynimizde kısaca bütün vücudumuzdaki Bir takım proteinlerle bu gıdalardan gelen şeker arasında sağlıksız tek etkileşim olur. Tıbbi isimi glikasyon var olan bu kimyasal olay tek defa olunca da art dönmez. Başka bir deyişle bu gıdaları her yediğinizde art dönüşsüz protein zararı görürsünüz. Sizi hızlı yaşlandıran AGE adli artıklar oluşur. AGE kısaltması tıpkı isimi benzeri AGE-İng Başka bir deyişle aging, yaşlanma sebebidir. Cildinizdeki kırışıklık dahi bu Vaziyetin tek iz düşümüdür. AGE yapan gıdalar ile dahil uzuv yağlanmasına yollar açıp belinizi kalınlaştıran gıdalar aynı gruptur. Demek ki beslenme planımıza, akşam yemeğini erkene çekmek ve işlenmiş karbonhidratları kaldırma emelini eklemeliyiz. Bu kadarı dahi size toy kalmak ile alakalı çok yollar yürütür.

Hareket edin

Egzersizin ehemmiyeti defaatle vurgulanır ama burada emelim sizi belli tek süre dahada etkin devinim eden olmaya teşviktir. Egzersiz salonuna gitmenize neden yok, açık havada yürümeyi hayatınıza eklemeniz yeterlidir.

Vücut saatinizi ayarlayın

Sirkadiyen saat (biyolojik saat veyahut gövde saati) ile dış saat arasındaki uyumsuzluk sizi en hızlı yaşlandıran mevzu başlığıdır. Sirkadiyen saat güneşe ayarlıdır. Güneşle uyanmak, güneş battıktan ardindan elektroniklerin parlak ışığına maruz kalmamak yapabileceğiniz en sade dahil saat ayarlamasıdır. Pandemide ayarını kaçırdığımız elektroniklerin ekranlarına çok uzunca süreli bakmayı azaltmayı hedefleyebilirsiniz. Yalnızca gündüz bakıp güneşin normalde olmadığı gece saatlerinde bakmamak dahi çok yeterlidir. Unutmayın doğal sirkadiyen 24 saatlik dahil saatimiz Tamamiyle genlerimizde yazılı ve güneşe ayarlıdır. Siz inatlaştıkça sağlığınıza menfi etkilerini derhal görmeseniz de emin olun bu durum sizi çok hızlı yaşlandırır.

 

Saat 23.00’te yatakta olun

Sirkadiyen saat ayarlamasının en mühim noktası güne güneşle başlarken yeteri civarindan karanlıkla bugünü bitirmektir. Saat 21.00’de başlayan melatonin hormonu üretimimizi bozmamak amaciyla özellikle bu saatlerde Katiyen elektroniklere bakmamak gerekir. Hanedeki parlak ışıkları sarı-kırmızı ziya veren lambalarla değiştirmek gerekir. Onlar da parlak olmamalıdır. Saat 23.00’te ise ful karanlık odamızda uykuya geçmeliyiz. Bunlar sıhhatli melatonin üretmek amaciyla şarttır. Işık varsa melatonin yoktur. Melatonin yoksa sağlık yoktur. Melatonin Yalnızca uyku ile alakalı değildir. Melatonin varlığı, antioksidandır. Melatonin anti kanserdir. Melatonin demansı, inflamasyonu azaltır. Melatonin amaciyla en iyi kaynak kendisinin melatonin üretimizdir. Bunun amaciyla de evvel koşul saat 21.00 sonrası az ışık, saat 23.00’te karanlık odada uyumaktır. Her geç yattığınız gecede melatoninin bütün desteğini kaçırırsınız.

Stresinizi yönetin

Her stresli halde ürettiğimiz baski hormonlarının, sizin iyileşme, yenilenme ve gençleşme sürecinizi bozduğunu unutmayın. Bu vaziyette her biri kendisi amaciyla tek yollar bulabilir. Yoga, meditasyon, nefes çalışmaları, tabiatta olmak, ev hayvanı edinmek, hobiler benzeri ne iyi hissetmenize muavin oluyorsa onu yasama geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.