Yaptırımlar kriptoya da sıçradı: Coinbase 25 bin Rus hesabını engelledi-haberi

Dünyanın en hatri sayilir büyüklükte 2. kripto kazanç alım satım platformu Coinbase, kanun dışı faaliyetlerde bulunduğuna inandığı Rus kişi veyahut kuruluşlarla alakalı 25 binden çok cüzdan adresini engellediğini söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin derhal peşinden batının Rusya’ya dönük başlattığı finansal yaptırımlar kripto kazanç piyasasına sıçradı.

Geçtiğimiz hafta Coinbase, Rus hesaplara genel tek yasak uygulamasının mevzubahis olmadığını ama yaptırımlarda isimi geçen kişilerin hesaplarına erişimi engelleyebileceğini bildirmişti. bu yüzden borsanın 25 bin kişinin engellenmesi kararı kullanıcılar amaciyla sürpriz oldu.

‘YASA DIŞI FAALİYETLER NEDENİYLE…’

Coinbase’in baş haklar yetkilisi Paul Grewal, şirket blogunda mevzu alakalı yaptığı değerlendirmede, “Bugün Coinbase, kanun dışı faaliyetlerde bulunduğuna inandığımız ve birçoğunu kendisinin araştırmalarımızla belirlediğimiz Rus bireyler veyahut kuruluşlarla alakalı 25 binden çok adresi engelliyor” dedi.

Grewal, Coinbase’in ABD’nin yaptırım uyguladığı kişilerin erişimini yasakladığını ve bunlarla potansiyel olarak irtibatlı adresleri kesinlestirmek amaciyla blok zinciri analitiğini kullandığını, bunun da dahili tek engelleme listesiyle yapıldığını söyledi. Engellenen adresler, 2021 bilgilerine göre Coinbase’in aylık 11,4 milyon kullanıcısının takriben yüzde 0,2’sini temsil ediyor.

BİNANCE’DAN VISA VE MASTERCARD KARARI

Ayrıca dünyanın en hatri sayilir büyüklükte kripto kazanç borsası var olan Binance, yarından bu yana Rusya’da çıkarılan Mastercard ve Visa kartlarıyla işlem yapmayacağını duyurdu. Ödeme sistemleri Visa ve Mastercard, geçtiğimiz hafta Rusya operasyonlarına nihayet verdiğini açıklamıştı.

Coinbase’in dışında Binance ve Kraken deRus  geçtiğimiz hafta kullanıcılarının hesaplarını engellemeyeceğini açıklamıştı. Binance, Kraken ve Coinbase AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Ukrayna yönetimlerinin Rus hesapların dondurulması talebine menfi cevap vermişti.

Binance CEO’su Bir hayli Rus vatandaşının savaşı desteklemediğini belirtirken merrkezi ABD’de bulunan Kraken’in CEO’su ise Rus hesapları dondurmayacaklarını belirterek “Bunun yanında haksız tek saldırıda bulunan ve şiddeti yayan ülkelerin vatandaşlarının hesabını donduracaksak evvel adım bütün AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ hesaplarını dondurmak olacaktır” demişti.

Rusya-Ukrayna savaşı endişesi Almanya'yı sardı: İyot tableti aranıyor İlginizi Çekebilir Rusya-Ukrayna savaşı endişesi Almanya’yı sardı: İyot tableti aranıyor Savaş hasebiyle nikel ücretleri tek haftada dörde katlandı İlginizi Çekebilir Savaş hasebiyle nikel ücretleri tek haftada dörde katlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.