Yangınların büyük yıkıma yol açtığı Antalya’da sağlıkçıların tüm izinleri iptal edildi, izindekiler de acilen göreve çağrıldı-haberi

Antalya’nın Manavgat kazasinda günlerce tesirli var olan orman yangınları hasebiyle evler, ağaçlar ve hayvanlar zarar gördü. Yangının denetim altına alındığı alanda mümkün tek olay artışının önüne geçmek istek eden İl Hıfzıssıhha Kurulu da sağlıkçıları izinden çağırarak, bölgeye derhal sevk etmeyi planlıyor.

SARI KATEGORİDE BULUNUYOR

Koronavirüs salgınının geçen sene mart ayından bu yana ayni ritimde devam ettiği süreçte 28 Temmuz’da Manavgat’ta başlayan ve 60 bin hektara yakın orman arazisi ile çevre ilçelerle birlikte toplaminda 59 mahallede tesirli var olan tarihin en hatri sayilir büyüklükte yangın felaketinin yaşandığı Antalya’da, İl genel ve Hıfzıssıhha Kurulu, tertemiz tek karar aldı.

Sağlık Bakanlığı’nın 24- 30 Temmuz tarihleri arasındaki nihayet bilgilerine göre 100 bin kişide görülen olay sayısı 70.68 kişiyle Antalya ‘turuncu’ kategoride yer alıyor. 8 Ağustos itibarıyla ise Antalya’da birinci doz aşı oranı 73.1’e yükseldi ve ‘sarı’ kategoride bulunuyor.

HIZLI ŞEKİLDE TEST YAPILMASI PLANLANIYOR

Yangın kisminda 10 vakit süre gelen söndürme mücadelesinin yanı sıra tek istikametten da yaraların sarılması amaciyla ayni ritimde devam ettirilen çalışmalar hasebiyle özellikle Manavgat kisminda olmak üzere koronavirüs salgını tehlikesi de yaşanıyor. alanda İl sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından hemide PCR test ayni vakitte da yangından etkilenen mahallelerde, randevusu olup gidemeyen ve sırası gelenlerin 2. veyahut üçüncü doz aşıları, mahalleleri dolaşan sağlık ekipleri tarafından yapılıyor.

İZİNLERİN DURDURULMASI KARARLAŞTIRILDI

Bu süreçte Antalya Valiliği‘ne bağlı İl genel ve Hıfzıssıhha heyeti tarafından alınan iki maddelik tertemiz karara göre, Antalya İl sağlık Müdürlüğü ve bağlı kurum, kuruluşlarında görevli var olan bütün personelin 2. tek buyruğa kadar, senelik izinlerinin (şu anki desturu dahil) iptaline ve tertemiz senelik destur taleplerinin durdurulmasına karar verildi.

31 EKİM’E civarindan 24 SAAT ÇALIŞTIRMA İZNİ ALINDI

Kurul, 30 Ağustos 2020 tarihli, ‘İlimizde, pandemide görev alan halk kuruluş ve kuruluşlarında, çalışma statüsüne bakılmaksızın görevli var olan devamlı işçiler dahil bütün personelin kendisinin talepleri olması halinde, hergün çalışma saatleri, aylık çalışma süresi dikkate alınarak, 31 Aralık 2020 tarihine civarindan hergün 24 saat üzerinden çalıştırılmasına destur verilmesine ve bunun için göre planlama yapılmasına’ şeklindeki kararın süresini de pandeminin seyri göz önünde bulundurularak 31 Ekim 2021 tarihine civarindan uzattı.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Mehmet Çınar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir