Van’da Nevruz öncesi İranlı turist hareketliliği-haberi

Van Büyükşehir Belediyesinin himayesinde Van TSO işbirliği, doğu Anadolu Kalkınma Ajansı, İpekyolu Belediyesi, Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği desteğiyle 15 ile 29 Mart günlerinde düzen edecek ‘Van Shopping Fest’ amaciyla hazırlıklar tamamlandı.

Nevruz’u Van’da geçirmek istek eden İranlılar amaciyla yapılacak Shopping Fest’le şehrin tarihi ve kültürel zenginliklerinin tanıtılması, marka değerine katkı sağlanması ve mahalli piyasanın canlandırılması hedefleniyor.

‘FESTİVALE HAZIRIZ’

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, iki senedir pandemiden dolayı Nevruz döneminde düzenlenemeyen alışveriş festivalinin bu sene hatri sayilir büyüklükte tek coskuyla yapılacağını söyledi. Vali Bilmez, “Belediyelerimiz, iş odalarımız, esnaf odalarımız ve esnafımız, turizmle alakalı etkinlik gösteren otellerimizle iyi tek şekilde hazırlandık. İran’da bu festivalle alakalı tanıtımlar yaptık, yetkililerle görüştük. dahada çok kişinin Van’a gelebilmesi amaciyla hemide Razi ayni vakitte da Kapıköy sınır Kapısı’nda alınacak tedbirleri İran yetkilileriyle görüştük. Ulaşım ile alakalı da İhtiyaç duyulan de tedbirler alındı” dedi.

‘REKOR KATILIM BEKLİYORUZ’

Geçmiş senelere nazaran Van’a dahada çok konuk beklediklerini belirten Vali Bilmez, “Mart’ın 15’inde tek yürüyüş korteji ve kapıda turistlerimizi karşılamak üzere etkinliğimizi başlatıyoruz. Bu alışveriş festivalimiz ayın 29’una civarindan ayni ritimde devam edecek. Her vakit sergilerimiz olacak, mahalli ve ulusal çapta konserlerimiz olacak. şehrin her noktasında tek şenlik havası olacak. Festival döneminde Tahran-Van tayyare seferleri olacak, bu yüzden dahada çok kişi bekliyoruz. İranlı vatandaşlarımızda uzunca süre çıkamadı, bu onlar amaciyla de tek fırsat. Van’a gelenler tek istikametten tatil yapmakta, tek istikametten da alışveriş yaptıklarını biliyoruz. Bu süreçte allahın izniyle esnafımız da hoşnut kalır, gelen misafirlerimiz de hoşnut kalır. Festival başladığında Van’a gün içinde 5 bin ecnebi gezgin bekliyoruz” diye konuştu.

Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapan İranlı turistler ise Nevruz hasebiyle Van’a geldiklerini, 15 vakit süresince alışveriş yapıp buranın tadını çıkacaklarını söyledi. (İHA)

 

Dünya çapında besin ücretleri harp hasebiyle dahada da artacak İlginizi Çekebilir Dünya çapında besin ücretleri harp hasebiyle dahada da artacak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.