Vakalar patladı, profesörden turizm kentleri için tam kapanma çağrısı geldi-haberi

Türkiye’de nihayet vakitlerde artış gösteren koronavirüs vakalarıyla birlikte Bir hayli kent ‘çok çok riskli’ iller arasında yer alıyor. al kategori olarak anlatilan bu iller arasında, türk mali ve yabancı turistlerin akın ettiği iller de bulunuyor. özellikle turizm sezonu öncesi Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir’deki olay sayısı artışı, turizmcileri endişelendiriyor. sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Enfeksiyon Hastalıkları ve muayenehane Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, dolmuştaki yoğunluktan kafe restoranına, aile toplantılarından site toplantılarına civarindan herkesin öğe olduğu tek yoğunluk yaşadıklarını söyleyerek, “O nedenle de her biri kendine ait sorumluluğu adina getirebilirse, her biri evin önünü süpürürse yol temiz olur” dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ HAFTADAN İTİBAREN DÜŞÜŞ OLACAK”

Prof. Dr. Aydın, virüsün kendisi tek yerlere çekip çoğaldıktan ardindan insanlara saldırmadığını belirterek, “Hepimizin sülalesinde, evinde, yakınlıklarımızda vakalar olmaya başlıyor ‘geri geldi’ diyoruz. Oysa art getiren biziz. ‘Geri geldi’ deyince birbirimizle var olan yakınlığımızı tekrar denetim ediyoruz. Şu anda ülkemiz yaklasik olarak tekrar o ısıyı hissetmiş durumda. Benim analizlerime göre; tek sonraki haftadan bu yana tespit edecek tek düşüş olacak. Neden? Kısıtlamalara ahenk oranı, uymayanların hastalığa baz alinarak ödediği bedeller, topluma vermiş olduğumuz bilgilendirmeler ile birlikte cemiyet ellerini kaldıracak ‘ateş yaklaşıyor hararet yaklaşıyor, belli tek süre dahada dikkat edelim’ diyerek ramazanında bütünleştirici tesiriyle azalacağını düşünüyorum” diye konuştu.

“BİR KISIM engellemeler GELEBİLİR”

Türkiye’nin tek sonraki günlerde ‘tam kapanma’ diye tabir edilen kapanmayı yapmasının mümkün olmayacağını, ama tam kapanmaya yakın geçtiğimiz nisan, mayıs ayındaki benzeri kısıtlamaları yapabileceğini kaydeden Aydın, “Burada üç şeye dikkat etmemiz lazım. Ramazanın kendisinin getirdiği ayrışma, uzaklaşma veyahut sakin hayat tek faktör. kaidelere uymak tek faktör. başka istikametten da tek Bölüm kısıtlamalar dahada gelebilir mi, gelebilir. Örneğin; yaşa bağlı kısıtlamalar veyahut kafe Lokantanın dışında açık var olan web kafeden tutunda sauna, futbol sahası benzeri tek Bölüm kısıtlamalar gelebilir ve bu bütünleştirilir. Başka bir deyişle tam kapanma değil, ramazanın evvel 15 bugünü artırılan tek kısıtlama, ramazanın alışılmış olan seyri, tek de insanların da kaidelere uymasının üçlüsüyle ramazanın ortalarına doğru Türkiye’nin tespit edecek tek yönetilebilir düzeye doğru ilerlediğini göreceğiz” diye konuştu.

TURİZM KENTİLERİ İÇİN TAM KAPANMA ÖNERİSİ

Prof. Dr. Aydın, bu erken Türkiye’nin yaklasik olarak yüzde 80-90’ının kırmızıya döndüğünü, tek sonraki vakit dilimini yönetme yerine ramazanda tek Bölüm şehirlerde veyahut bölgelerde giriş çıkış kısıtlamalarının olabileceğini söyledi. Aydın, şöyle konuştu:

“Avrupa’da aşılarını tamamlayan ülkeler, mesele İngiltere mayıs ayının ortalarında yolcu ile alakalı İzah yapacak. Bugünden bakarsak İngiltere’nin yolcu izahı içinde Türkiye’nin olma olasiligi çok düşük. Türkiye’ye yolcu desturu vermeyecek. Vermediği vakit siz İngiliz olarak gelebilirsiniz ama dönüşte 14 vakit karantinaya alınacaksınız. Öyle olunca da gelmezsiniz. Turizm penceresinden bakarsak bizim tek sonraki zamani yönetme yerine bütün Türkiye’nin ve turizm bölgelerinin tespit edecek tek rakamın altına inmesi gerekiyor. Belki ters tek öneri benzeri gelebilir ama yoğun var olan şehirler ile beraber, turizminde yoğun hizmet vereceği İzmir, Aydın, Muğla, Antalya benzeri iller tek makro bakışla 4’lü, 5’li kent potansiyelinde değerlendirilebilir. Buralarda 10-15 gün, ramazan süresince çok sıkı tek kapanma yapılabilir. Orada rakamlar dip yaptırılabilir, ardindan da o bölgelere giriş çıkışlarda HES kodu ve PCR istenebilir. bunun için ‘tersten karantina’ diyorum. İyi var olan bölgeyi savunma yerine da karantina yapabilirsiniz. Biz karantinayı perişan var olan bölgeyi kapatmak olarak yorumluyoruz ama ‘tersten karantina’ dediğimiz vakitte iyi var olan bölgeyi de savunma yapabilirsiniz. Belki tek sonraki günlerde bunun benzeri tek  us tartışılabilir. Turizmin yoğun olacağı şehirlerde tespit edecek tek muvaffakiyet elde edilerek onların tersten karantina ile savunması sağlanabilir ve tek sonraki yaz döneminin turizm avantajı kaybedilmez.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir