Vaka sayısı en çok artan iller arasında bulunuyor! Iğdır Valisi Sarıibrahim’den acil durum çağrısı-haberi

Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, İl güvenlik Müdürü Hüseyin Göllüce, İl zaptiye Komutanı Albay Mustafa Özdurhan, sağlık Müdürü Caner Tazegün ile birlikte medya toplantısı düzenledi.

“YÜZDE 70’İNİN AİLE İÇİNDEKİ BULAŞ OLDUĞUNU GÖRDÜK”

112 aciliyetli Çağrı Merkezi’ndeki toplantıda, ildeki olay sayısını değerlendiren Vali Sarıibrahim, “10 – 12 vakit evvel denetimler açıklanırken mavideydik. surat bin kişiye düşen olay sayısında en iyi illerden tek tanesiydik. ama asama içinde özellikle aile, akraba ve komşu ziyareti noktasında değerlendirdiğimizde olay artışlarının takriben yüzde 70’inin aile içindeki bulaş olduğunu gördük” dedi.

“ACİL durum İLAN ETMELİYİZ”

Açıklamalarına süre gelen Sarıibarhim, “Rakamlar bizi, Iğdır ilini ‘yüksek riskli’ gruba taşıdı. bu erken itibariyle size şunu söyleyebilirim ki saat 17.00 itibariyle burada aciliyetli durum duyuru etmeliyiz. Hep birlikte bütün kurumlarla Iğdır’da can kaybı olmaması, tertemiz olay sayısının alana çıkmaması yerine bizler denetim yerine Zati ayın 17’sinde tekrar sahada olacağız. hemide canli denetimde kurumlar sahada olacak, bizler de sahada olacağız. Çok dahada titiz olmamız koşul olan sürece giriyoruz” dedi.

“İLİMİZDEKİ EBEVEYNLERİ tekrar TEKRAR UYARMAK İSTİYORUZ”

Iğdır’da kabir ziyaretlerinin yoğun olduğu tek döneme girildiğini söyleyen Vali Sarıibrahim, “İlimizde Bu sıralar kabir ziyaretleri var. hemide Aralık kazasinda hemide merkezde ayni vakitte da köylerdeki mezarlıklarda Bir takım tedbirler aldık. Jandarma, güvenlik ve sağlık ekiplerimiz kabir ziyaretleri noktasında yurttaşları uyarıyor. Biz bu erken memnuniyetle müşahede ettik ki maske takmada mesele yok. Ama olay sayılarının alana çıkması mananında aile içinde alana çıkan çocuklarla anne adayi babaların etkileşiminden alana çıkan olay artışı laf konusu. İlimizdeki ebeveynleri tekrar tekrar uyarmak istiyoruz. hergün test sayısı yükselerek ayni ritimde devam ediyor. 15 vakit ardindan burada tekrar ilimizin düşük riskli gruba Hem de mavi değil, hiç olmadığı ak tek ortama ulaşmasını istiyoruz” diye konuştu.

VAKA SAYISI EN ÇOK yükselen İLLER ARASINDA

Öte istikametten Iğdır, sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan ‘100 binde olay sayısı en çok yükselen iller’ arasında kendisine yer buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir