Uydu görüntüleri paylaşıldı! Rusya’nın Ukrayna ile savaş planı ifşa oldu-haberi

İngiliz Daily Mail’in askeri kaynaklara dayandırılan haberlere göre, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve NATO’dan gelen ‘Tansiyonu düşür, sınırdaki askeri yığınağını azalt’ çağrılarına kulağını tıkayan Rusya‘nın harp planı ifşa oldu. Kırım’da 40 bin, Ukrayna hududunda da 40 bin olmak üzere 80 bin askerine ‘savaşa hazır ol’ buyruğu veren Rusya’nın evvel hedefi de belli oldu. mümkün tek çatışmada Rusya’nın evvel emeli Ukrayna’nın su tedarik tesisleri olacak.

KIRIM’A 150 BİN ASKER KONUŞLANDIRILDI

Bir başka İngiliz gazete Mirror ise Rusya’nın krizin tek başka üssü konumunda var olan Kırım’a 150 bin asker konuşlandırıldığını okurları ile paylaştı. Karadeniz’de dört Rus Ropucha sınıfı geminin 15’ten çok başka harp gemisine katıldığının hatırlatıldığı haberde bu adım ‘bir hücum hazırlığı’ olarak nitelendirildi.The Mirror’a konuşan askeri analist Bruce Jones, Ropuchas benzeri amfibi hücum gemilerinin başka askeri araçlara katılmasının ‘son derece nadir’ olduğunum altını çizdi.Aynı gazeteye konuşan üst düzey tek Ukraynalı askeri kaynak bölgedeki nihayet gelişmeler ile alakalı şu ifadeleri kullandı;”Rus senaryolarından birisinin, Kırım’a su sağlayan, cenup Ukrayna’daki su tedarik tesislerini ele geçirmek olduğunu biliyoruz.”

UYDU GÖRÜNTÜLERİ alana ÇIKTI

Bölgenin uydudan çekilen görüntüleri Rusya’nın askeri yığınağının boyutlarını da gözler önüne serdi. Kırım’ın cenup kıyısındaki Kachyk Gölü’nün yanında bulunan kampın görüntüleri PlanetLabs uyduları tarafından görüntülendi.13 Nisan’da çekilen görüntüler ile Rusya’nın bölgedeki askeri üslerini büyüttüğü alana çıktı. Rusya bölgeye feribotla, trenle ve kamyonlarla getirdiği araçları barındırması amaciyla kurulduğu belirtiliyor. Kachyk Gölü kıyılarında, anne kampın takriben iki kilometre batısında 2. tek asagi kampın varlığı da uydu görüntüleri ile alana çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir