Üreticiler arasında “katil” olarak bilinen ve ağaçları çürüten gal arısı Kastamonu’da görüldü-haberi

Ana vatanı Çin var olan ve Türkiye‘de evvel kez Yalova ile Bursa sehirlerinde görülen gal arısı, Kastamonu‘nun Cide kazasinda de tespit edildi. Kestane ağaçlarının tomurcuklarına yerleşerek, çiçek açmasını engelleyen ve arıcılar arasında katil arı diye adlandırılan gal arısı, Giderek kestane ağaçlarının kurumasına da neden oluyor.

AĞAÇLARDAKİ zarar TESPİT EDİLDİ

Bölgede görülen gal arısı sonrası Beltepe köyüne gelen Kastamonu Arıcılar Birliği üyesi ve Cide temsilcisi Bahri Kısa, kestane ormanlarını gezerek gal arısının ağaçlara verdiği zararları inceledi. Bahri Kısa, gal arısı hasebiyle yüzde 70’e varan randiman kayıplarının olacağını ifade ederek, “Gal arısı dediğim illet Cide’ye de ulaştı. Arıcılarımızın ve kestane meyvesiyle geçinen ailelere, yüzde 70 oranında bal ve kestane meyvesi kaybı vereceğini düşünüyoruz. dahada evvel Zonguldak ve Bartın sehirlerinde de görülen bu hastalık sonrası oralarda ilmi tek çalışma başlatılmış. Yetkililerden en yakın vakitte Cide’de de aynı çalışmanın başlatılması, bal ve kestane meyvesiyle geçimini sağlayan köylülerin bu illetten kurtulmanı istiyoruz” diye konuştu.

“BİYOLOJİK MÜCADELEYİ BEKLİYORUZ”

Geçimini arıcılıkla sağlayan, gal arısını alanda evvel tespit eden Ali Yalçın, “4 seneden beri arıcılıkla uğraşıyorum. Kestane ağaçlarında gal arısını evvel tespit eden benim. İnternet üzerinden bu arıyı dahada evvel görmüştüm, kendisinin kestane ağaçlarımızda var mı diye baktığımda gal arısını gördüm. vaziyeti birlik başkanımıza, Kastamonu Arıcılar Birliği’ne ve Orman Bölge Müdürlüğümüze bildirdik. ilmi mücadeleyi bekliyoruz” dedi.

“GAL ARISI HAKKINDA ÇOK BİR BİLGİMİZ YOK”

400 kovan arısı bulunan Muharrem Gürçay ise gal arısı ile alakalı çok bilgi sahibi olmadıklarını belirterek, “3 adet geçim kaynağımız, fındık, kestane ve arıcılık. Bunun içinde kestane iki kez geçiyor, balı ve meyvesiyle. haşere ile alakalı çok bilgimiz yok ama ülkemizde her geçen vakit çoğalıyor. Ağaçlara larvalarını bırakıp meyve vermesini engelliyor ve nihayetinde ağacın komple kurumasına neden oluyor” ifadelerini kullandı.

“YETKİLİLERE SESLENİYOR VE ÇÖZÜM İSTİYORUZ”

Arıcılıkla geçimini sağlayan Erhan Aksoy da, “Birinci uğraşımız ve geçim kaynağımız arıcılık. Şu vakit arılarımızın var vaziyetleri evvelki senelere göre sıkıntılı. Memleketimizde görülen hastalık kestane ağaçlarımıza dağılmış durumda. Yetkililere sesleniyor ve çözüm istiyoruz” dedi. Kestane meyvesi toplayarak geçimini sağlayan Kerem Yılmaz da şunları söyledi:

“Kendimi bildim bileli hemide kestanenin meyvesini topluyorum ayni vakitte da arıcılıkla geçiniyorum. Zati 25 senedir süre gelen dal kanseri denilen hastalıkla mücadelemiz var. Ne yazık ki bu sene gal arısı deney et haşere de musallat oldu kestaneye. Bunun ilmi tek mücadelesi varmış. Torymus Sinensis isimli haşere salınıp bunun mücadelesi yapılıyormuş. Yetkililerden Cide’ye laboratuvarının kurulup buraya salınmasını istiyoruz”

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir