Ünlü kişilerin hesaplarını ele geçirerek dolandırıcılık yapan bilgisayar korsanının sonu belli oldu-haberi

Graham Ivan Clark adli pc korsanının liderliğindeki dolandırıcılık operasyonunda, Kim Kardashian, Kanye West, Elon Musk, Bill Gates ve Barack Obama benzeri kişilerin profilleri ele geçirilmişti. Graham Ivan Clark, 17 yaşında iken işlediği hatali hasebiyle Florida savcılığı ile anlaşarak üç sene karar almayı onay etti.

ELE GEÇİRDİĞİ HESAPLARDAN BAĞIŞ İSTEDİ

15 Temmuz’da yaşanan olayda, ele geçirilen hesaplardan aynı anda Bitcoin ile alakalı tek sıra ileti atılmıştı. iletilerde tek Bitcoin hesabı paylaşılarak, buraya kazanç gönderilmesi ve istikbal paralara göre bağış yapılacağı öne sürüldü. Örneğin dünyanın en hatri sayilir büyüklükte şirketlerinden Apple’ın hesabından yapılan paylaşım, “Bitcoin’i destekliyoruz ve sizin de desteklemeniz gerektiğine inanıyoruz. Aşağıdaki hesaba göndereceğiniz her Bitcoin’in iki katı sizin hesabınıza art yatırılacak” şeklindeydi. Bill Gates’in hesabından da, “Siz 1000 dolar gönderin, bendeniz size 2000 dolar yollayacağım” iletisi paylaşıldı.

İKİ SUÇ ORTALIĞIYLA SOYGUN YAPTI

Ünlü isimlerin de hesapları kullanılarak yapılan bu dolandırıcılıkta, o dönemki değerle 117 bin dolarlık bitcoin bağışı yapılması sağlandı. Yaşanan olayın derhal peşinden Twitter paylari yüzde dört civarında kıymet kaybetti. Olayın derhal peşinden suçunu onay eden Clark’ın avukatı ise dolandırıcılıkla elde edilen paranın mağdurlara art verilmek üzere yetkililere aktarıldığını söyledi. İddiaya göre, Clark, Twitter çalışanı taklidi yaparak, sisteme girmeyi muvaffak oldu ve iki hatali ortağı 22 yaşında olan Nima Fazeli ve 19 yaşında olan Mason Sheppard ile birlikte soygunu yaptı.

229 gündür cezaevinde var olan IIvan Clark’ın ve reşit olmadığı yaşta işlediği hatali hasebiyle cezasının var olan bölümünü tek eğitim kampında geçirebileceği belirtiliyor. Ayrı olarak Clark’ın bilgisayarlara var olan erişimi, işlediği hatali hasebiyle güvenlik güçlerinin iznine bağlı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir