Ulusal Süt Konseyi 1 Mayıs-30 Haziran dönemi için çiğ süt tavsiye fiyatını belirledi-haberi

Piyasa koşullarında yaşanan farklıklar hasebiyle çiğ süt ücretinin tekrar belirlenmesi ihtiyacının alana çıktığına işaret edilen açıklamada, “Çiğ süt üretiminde kalitenin artırılmasını ve üretici gelirlerinin yükseltilmesi ile süt ürünleri üretiminde verimliliğin sağlanması emeliyle çiğ sütün öneri ücretinin kalite asallı açıklanmasına karar verilmiştir.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliğ’de bulunan sınıflandırma kriterlerince tek Mayıs-30 Haziran 2021 döneminde olabilitesi çok olmak üzere; soğutulmuş çiğ süt öneri ücretinin A sınıfı amaciyla litre başına 2,9 lira, B sınıfı amaciyla 2,85 lira, C sınıfı amaciyla 2,8 Lira olarak belirlendiği bildirildi.

LİTRE BAŞINA 30 KURUŞ DESTEK

Açıklamada, “Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan müzakereler neticeninde 2021 senesi mayıs ve haziran aylarına ait çiğ süt destekleme priminin litre başına 0,30 Lira olarak belirlendiği bilgisinin edinildiği” de aktarıldı.

YAĞ VE SÜT ORANI DİKKATE ALINACAK

Konseyin internet sitesinde çiğ süt öneri fiyatına ait tablo da yayımlandı. Tabloda, yağ ve protein değerlerine göre hangi derslik süte hangi fiyatın uygulanacağı bilgisi yer aldı. bunun için göre, var litre başına 2,8 Lira var olan çiğ süt öneri ücreti yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein değeri bulunan süt amaciyla uygulanıyor.

1 Mayıs-30 Haziran döneminde ise yüzde 3,5 ve üzerinde yağ, yüzde 3,1 ve üzerinde protein değerine sahip sütler A sınıfı olarak, yüzde 3,2 ve yüzde 3,5 arasında yağ, yüzde üç ve yüzde 3,1 arasında protein değerine sahip sütler ise B sınıfı olarak belirlendi. Yağ değeri yüzde 3,2’den az, protein değeri ise yüzde 2,9 ve üç arasındaki sütler ise C sınıfı olarak tespit edildi.

Kaynak: Anadolu ajansı / Deniz Çiçek Palabıyık

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir