Ülkeden kaçan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, “Paralar uçağa sığmadı” iddialarını yalanladı-haberi

Taliban’ın Afganistan ordusuna karşı kısa müddette üstünlük sağlaması, şaşkınlık yarattı. 31 kent merkezinin derhal peşinden Kabil’e de giren Taliban, ülkenin idarenini denetim altında aldı. Bu sırada bütün gözlerin çevrildiği Cumhurbaşkanı Gani de kaçtı. Gani’nin kaçarken, paralarını uçağa sığdıramadığı ve tek bölümünü havalimanında bıraktığı argüman edilmişti. Bu söylentilere Gani’den cevap geldi.

“TAMAMEN TEMELSİZ”

Kan dökülmesinin önüne geçmek ve hatri sayilir büyüklükte tek yıkımı engellemek amaciyla ülkeden ayrılmak zorunda kaldığını yineleyen Gani, beraberinde kazanç götürdüğü yolunda söylentilere ait de “tamamen temelsiz” değerlendirmesinde bulundu.

“GİZLİ BELGELERİ AFGANİSTAN’DA BIRAKTIM”

Eşref Gani, “Afganlar amaciyla hak yolundaki gayretlerini ayni ritimde devam ettirebilmek” yerine Afganistan’a dönene civarindan diğerleriyle istişare seklinde olduğunu belirtti. Ayrı olarak Gani, “güvenlik ekibi tarafından ülkeden ayrılmaya zorlandığını” argüman ederek, varlıklarını ve “gizli belgeleri” Afganistan’da bıraktığını söyledi.

NELER OLMUŞTU?

Taliban’ın Kabil’de denetimi ele geçirmesinin derhal peşinden gözlerin çevrildiği Cumhurbaşkanı Eşref Gani de ülkesini bırakarak kaçmıştı. Önce Tacikistan’a derhal peşinden da Umman’a kaçtığı argüman edilen Gani’nin nihayet olarak Birleşik Arap Emirlikleri’nde olduğu söylendi. Gani’nin uçağa binerken çekilen görüntüleri de uzunca süre konuşuldu. Beraberindeki heyetle uçağa binen Gani’nin paralarının savunmaları tarafından bavullarla uçağa taşındığı, Hem de paraların uçağa sığmaması hasebiyle tek bölümünün havalimanında bırakıldığı argüman edilmişti.

AFGANİSTAN’DA nihayet durum NEDİR?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir