Ukrayna, yangınlarla mücadeleye destek için Türkiye’ye 2 itfaiye uçağı ve özel ekip gönderdi-haberi

Türkiye, 28 Temmuz itibarıyla başlayan orman yangınlarıyla mücadelesini sürdürüyor. tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin nihayet açıklamasına göre 57 yangın denetim altına alınırken, 14 noktada ise ayni ritimde devam ediyor.

KOMŞU ÜLKELERDEN ÜST ÜSTE YARDIMLAR GELİYOR

Alevlerle ugras kararlılıkla ayni ritimde devam ederken komşu ülkelerden de Türkiye’deki yangınların tek vakit evvel denetim altına alınması amaciyla yardımlar geliyor. Bir gün evvel Rusya üç adet yangın söndürme uçağı göndermişti. Bugünse Azerbaycan Başbakanı, 500 kişilik tek ekibin ve söndürme çalışmalarına katkıda bulunacak helikopterlerin Türkiye’ye gönderileceğini açıkladı.

BAŞBAKAN HABERİ TWITTER’DAN VERMİŞTİ

Ukrayna Başbakanı Vladimir Zelenski, Bir gün evvel Twitter’dan yaptığı izahta hemide ülkemiz amaciyla geçmiş olsun dileklerini iletmişti. ayni vakitte da yangın söndürme uçaklarının Türkiye’ye doğru havalanacağını duyurmuştu. Zelenski’nin iletisi şu şekildeydi:

“Dostum Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hatri sayilir büyüklükte yangınlar hasebiyle içten taziyelerimi ilettim. Yangınla ugras uçağımız, yarın Türkiye’ye uçacak. Ukrayna halkı, bu güç vakitte arkadaş ülkemiz halkıyla birlikte duracak.”

UÇAKLAR TÜRKİYE’DEKİ YANGINLAR İÇİN “ACİL” KODUYLA HAVALANDI

Ukrayna hükümet aciliyetli Servisi ile T.C. İçişleri Bakanlığı aciliyetli durum idaresi Başkanlığı (AFAD) arasında Şubat 2020’de imza adan uzlasma Zaptı’na göre, Türk itfaiyecilerine muavin olmak amacıyla, afet tedbire ve aciliyetli vaziyetler ve bunların sonuçlarının tasfiyesi alanında, Ukrayna tek destek grubu ile iki An-32P yangın söndürme uçağı ekibi gönderdi.

Uçaklar Ukrayna’dan “acil” koduyla havalanırken yola çıkmasının derhal peşinden Ankara’da bulunan Ukrayna Büyükelçiliği’nden konuya ait İzah yapıldı.

Ukrayna hükümet aciliyetli Servisinden yapılan açıklamada, servise ait iki itfaiye uçağının bu erken Türkiye’ye gittiği bildirildi. Açıklamada, “Ukrayna hükümet aciliyetli Servisi ile ülkemiz İçişleri Bakanlığı Afet ve aciliyetli durum idaresi Başkanlığı (AFAD) arasında Şubat 2020’de afet alanında varılan iş birliğine ait uzlasma Zaptı kapsamında Türk itfaiyecilerine yardım etmek emeliyle Ukrayna, iki AN-32 P tipi itfaiye uçağı ile birlikte destek grubu gönderdi.” ifadesine yer verildi.

Söz konusu açıklamada, gönderilen destek ekibinin dağlarla kaplı alanlarda deneyimli ve Karadağ, İsrail, Gürcistan’daki hatri sayilir büyüklükte çaplı yangınlarda görev almış deneyimli ekip olduğu da kaydedildi.

AN-32 UÇAKLARININ ÖZELLİKLERİ

An-32, An-26’dan geliştirilmiştir. Bu işi başlatan alıcı Hindistan sema Kuvvetleri’dir. An-32 elverişsiz sema koşullarına dayanıklılık itibariyle An-26’dan dahada iyidir. hatri sayilir büyüklükte çaptaki pervaneler amaciyla motorun yeri kanat üstü yükseklikte konulmuştur, AI-20 turboprop motor 5100 hp güç ile çalışır, An-26 AI-20 motorundan derhal hemen iki katı güce sahiptir.

An-32 bu sebeple tropikal ve dağlarla kaplı koşullarında mükemmel take-off özelliğine sahiptir. Değeri 2000 seneye göre 6-9 Milyon Dolardır. An-32P uçakları ise An-32 uçaklarının yangın söndürme amaciyla hususi olarak modifiye edilmiş halidir.

Kaynak: Anadolu ajansı / Meiramgul Kussainova

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir