Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski cepheye gitti, zikzak çizerek kaçtı-haberi

Rusya ve Ukrayna arasındaki sınırda bulunan Donbass bölgesi ve Kırım hasebiyle yaşanan kriz tırmanmaya ayni ritimde devam ediyor.

Gerginliğin yaşandığı sınır bölgesini ziyaret eden Ukrayna hükümet Başkanı Volodimir Zelenski’ye CNN International muhabiri eşlik etti. Kameranın anbean kaydettiği o anlarda Zelenski sınırdaki siperleri dolaştı. Rus yanlısı ayrılıkçıların keskin nişancı ateşlerine amaç olabileceği tek alanda Ukrayna hükümet Başkanı, CNN muhabiri ve kameramanına koşmaları gerektiğini söyledi. O anlarda grup, zikzak çizerek emniyetli tek alana doğru ilerlemedi.

UKRAYNA-RUSYA KRİZİ

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta mecliste yaptığı konuşmada, Rusya’nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna hudutları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını belirtmişti. Rusya ise bunun için karşılık, sevkiyatın memleket hudutları içinde olduğunu ve kimse amaciyla tehdit oluşturmadığını bildirmişti.Donbas bölgesindeki krizin çözümüne ait Rusya, Ukrayna ve Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatından (AGİT) oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020’den bu yana kapsamı geniş mütareke kararı almıştı. alanda sözde bağımsızlığını duyuru eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev idaresi arasında 2014’ten bu yana süre gelen çatışmalarda 13 binden çok kişi hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir