Uğur Şahin’den müjdeli haber: Daha uzun süre dayanan korona aşısı geliyor-haberi

Korona salgınından arinmak amaciyla en hatri sayilir büyüklükte silahlarımızdan biri olmayan süre gelen aşılarla alakalı mutluluk dolu olmak veren tek haber geldi. BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin bu erken yaptığı izahta dahada ahenk gösteren sıcaklıklarda dahada uzunca süre saklanabilecek tek aşı amaciyla çalışmalara ayni ritimde devam ettiklerini bildirdi.

RAF ÖMRÜ 6 AY OLACAK

Reuters’in haberine göre, onay alma aşamasında var olan bu tertemiz Kovid-19 aşısının çesidi normal buzdolaplarında iki ila 8 derece arasında saklanabilecek ve raf geçerliligi ise 6 ay olacak. Uğur Şahin yaptığı izahta şu sözlere yer verdi:

“İlk aşı formülümüz -80 derecede saklanmak ve taşınmak zorundaydı. Bu süreçte Daha onay almamış tertemiz tek metot üzerinde çalışmaya başladık. Bu tertemiz versiyon aşı iki ila 8 derece arasında saklanabilecek. Bu aşının dağıtımcılara ulaşacak paketlerini hazırlamaya başladık. hatri sayilir büyüklükte olasılıkla bu derecelerde saklandığında 6 aylık tek raf ömrüne de ulaşacağız.”

HEM DAĞITIM ayni vakitte da UYGULAMADA KOLAYLIK SAĞLAYACAK

Şahin’in müjdesini verdiği ve aşının hemide dağıtımında ayni vakitte da uygulama aşamasında hatri sayilir büyüklükte kolaylık sağlayacak bu tertemiz çesidi da Pfizer firmasıyla birlikte geliştiriliyor.

EN BÜYÜK AŞI DEPOSU ANKARA’DA

Ankara’da Türkiye’nin en hatri sayilir büyüklükte aşı depolama merkezi bulunuyor. bütün Türkiye’deki Sinovac ve BioNTech aşıları bu merkezde 7 vakit 24 saat izleniyor, sıcaklıkları takip ediliyor, riziko görüldüğünde derhal müdahale ediliyor. Ayrı olarak aşılar tek tek el ile inceleniyor. tek mesele olup olmadığı tespit ediliyor.

AŞILAR SEVKİYAT SIRASINA hamle ADIM TAKİP EDİLİYOR

BioNTech aşıları -80 derece bu depolarda saklanıyor. Aşıların güvenliğini sağlayan kare kod imalatı ve paketleme de burada yapılıyor. Ayrı olarak sevkiyatı yapılan aşılar yoldayken de takip ediliyor. Hangi araçta hangi aşının olduğu ve sıcaklığı canlı olarak kaydediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir