Uçuş kısıtlaması kararı Rusları da üzdü! 500 bin rezervasyon iptal edilecek-haberi

Ağırladığı ecnebi gezgin itibariyle “turizmin başkenti” olarak nitelendirilen ve dünyanın en mühim turizm destinasyonları arasında bulunan Antalya‘da, yabancı ecnebi gezgin hareketliliği başladığı tek dönemde Rusya‘dan gelen normal ve charther uçuşların 45 vakit sınırlandırılması turizmcileri şaşırttı.

Özellikle Ruslar amaciyla dayanilmaz tatil merkezi var olan Antalya, geçen sene emniyetli Turizm Sertifika Programı ile takriben 1,5 milyonu Rus olmak üzere 3,5 milyon turiste, “sağlıklı ve güvenli” hizmet sundu.

Yabancı rakiplerine göre mühim tek imtihan veren kent, özellikle Akdeniz ülkeleri arasında en çok seçenek edilen destinasyon oldu. meselesiz şekilde sezonu kapatan Antalya, tertemiz sezon amaciyla de salgına karşı İhtiyaç duyulan önlemlerini aldı.

Geçen seneden dahada çok ecnebi gezgin ağırlamayı planlarken Türkiye ile Rusya arasındaki sema yolu taşımacılığının 15 Nisan-1 Haziran itibarıyla belli tek süre olarak kısıtlanmasını değerlendiren turizmciler, biran evvel vazgeçilmesini beklediklerini karardan tatilcilerin de menfi etkileneceğini düşünüyor.

“RUSYA’DAN ÇOK CİDDİ BİR REZERVASYON VARDI”

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, Ruslar amaciyla Antalya’nın en mühim destinasyonların başında geldiğini belirtti.

Yurt dışına tatile çıkan Rusların yarısından fazlasının Türkiye’yi seçenek ettiğini belirten Atmaca, “Bizler benzeri Antalya’da tatilini uygulamak istek eden Rus turistlerin de beklemediği tek karar. Zira Rusya’dan ağırbaşlı tek rezervasyon vardı. Temennimiz tek vakit evvel kısıtlama kalkar.” dedi.

Havalimanından otellere civarindan her alanda salgınla alakalı faal tedbirler alındığına dikkati çeken Atmaca, geçen sene Türkiye’ye ve şehre gelen Rus turistlerin bu tedbirleri deneyimlediklerini, hoşnut şekilde ülkelerine gittiklerini kaydetti.

“DÜNYAYA ÖRNEK GÖSTERİLECEK ÖNLEMLER ALINDI”

Türkiye yolcu Acentaları Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölge Temsil heyeti Başkanı Ferit Turgut, sektörün çok ağırbaşlı şekilde sezona hazırlandığını söyledi.

Turizmde marka kent vaziyete gelen Antalya’nın en hatri sayilir büyüklükte pazarlarının başında Rusya’nın geldiğine değinen Turgut, 2. Almanya, üçüncü pazarın da İngiltere olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin geçen sene salgına karşı yürüttüğü faal mücadeleyle turizmde seçenek edilen mühim destinasyonlar arasında bulunduğunu laf eden Turgut, “Sektör olarak yeryüzünde misal gösterilebilecek önlemleri aldık. meselesiz şekilde misafirlerimizi ağırladık. sıhhatli ve keyifli tatillerini yapıp, hoşnut olarak ülkelerine döndüler.” ifadesini kullandı.

“500 BİN RUS TURİST REZEVASYONU VARDI”

Antalya kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, 15 Nisan bugünü amaciyla verilen kararın açıklanmasıyla otel rezervasyonlarının, uçakların ve planların değiştiğini söyledi.

Rus tur operatörleri birliğinin bu asama amaciyla 533 bin rezervasyon açıklamasında bulunduğunu belirten Yavuz, “Nisan itibarıyla Antalya’ya hergün vasati 30 tayyare ile 7 bin Rus konuk gelmeye başlamıştı. Bunun mayıstaki Rus resmi tatiliyle dahada çogalarak ayni ritimde devam edebileceği ve Rus turistlerin evvela Türkiye’yi seçenek edecekleri öngörülüyordu. 15 Nisan-1 Haziran döneminde asgari 500 bin Rus ecnebi gezgin rezervasyonu vardı.” diye konuştu.

Kaynak: Anadolu ajansı / Hatice Özdemir Tosun

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir