Tutuklanmama garantisi isteyen Tosuncuk’tan yeni talep: Brezilya’ya değil Türkiye’ye teslim edin-haberi

Çiftlik Bank vurguncusu “Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın, 2018 seneninde topladığı paralarla vatan dışına kaçmıştı. al Bülten ile aranan Aydın, geçtiğimiz günlerde teslim olacağını açıklama etmiş ve saatler ardindan Türkiye’nin Sao Paulo Başkonsolosluğu’na gittikçe teslim oldu. Aydın’ın avukatları Fatih Kuş ve Şehmus Uluç, konsolosluk ile bağlantı kurduklarını ve Mehmet Aydın’ın Türkiye’ye art iade sürecinin başlatılacağını söyledi.

TUTUKLANMAMA GARANTİSİ İSTİYOR

Mehmet Aydın’ın teslim olmasının derhal peşinden ülkeye gelişinin 1-2 günden dahada kısa sürebileceğini belirten avukatları, adli makamlardan ilerleyen süreçte de tutuklanmama garantisi istek edebileceklerini ifade etti. Aydın’ın gıyabında gözaltına alınmaya baz alinarak yakalama kararı bulunuyor.

BREZİLYA POLİSİNE TESLİM EDİLMEK İSTEMEDİ

Dışişleri Bakanlığı kaynakları konuya değin mühim tek bilgi verdi. Hürriyet’ten Musa Kesler’in haberine göre, Mehmet Aydın’ın konsolosluğa teslim olmasıyla alakalı minik tek kriz de yaşanıyor. Prosedürde elçiliğe ve konsolosluğa teslim olmak diye tek uygulama yok. Normal prosedürde elçilik veyahut konsolosluk kendisine bu şekilde teslim var olan tek tanesini Brezilya polisine teslim ediyor. Brezilya polisi de ‘mütekabiliyet’ asalına göre veyahut İnterpol üzerinden teslim var olan kişiyi alakalı ülkeye teslim ediyor. ama var vaziyette Mehmet Aydın, Brezilya polisine teslim edilmek istemedi, konsolosluk tarafından direk Türkiye’ye teslim edilmek istiyor.

İADE SÜRECİNDE İKİ İHTİMAL BULUNUYOR

Aydın’ın art iade sürecinde iki olasılık bulunuyor. İlk olasılık kendisinin rızasıyla Brezilya’dan tek görevli ile Türkiye’ye gelmesi. ama ile alakalı al bülten bulunan Mehmet Aydın amaciyla 2. olasılık de akıllara geliyor.

İkinci olasılığa göre senaryo şu:

“Tosuncuk ile alakalı al bülten bulunduğundan art iade işlemleri amaciyla Brezilya’da mahkemeye çıkacak. Brezilya’daki mahkeme, Türkiye’den hak Bakanlığı’nda hazır bulunan yargılama evraklarını isteyecek. Bunun amaciyla de tek vakit verecek. O süre içinde evrakların gönderilmesi seklinde analiz başlayacak. Hangi suçlardan yargılandığı ve neden art iade edilmesi gerektiği hususları irdelenecek. Bu süre zarfında ise Aydın mahkeme kararıyla gözaltına alınacak veyahut tek hanede kalması, tek de ikamet göstererek hür kalması olasiligi doğacak. Brezilya’da incelemenin derhal peşinden mahkeme Mehmet Aydın’ın iadesine veyahut iadesinin reddine karar verecek. İadenin onay edilmesi seklinde de nakli amaciyla asama başlayacak.”

Tosuncuk'un avukatlarından mağdurları kızdıracak talep: Adli makamlardan tutuklanmama garantisi isteyeceğiz

Tosuncuk’un avukatlarından mağdurları kızdıracak talep: Adli makamlardan tutuklanmama garantisi isteyeceğiz
'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın neden teslim oldu? Sürpriz kararın altında üç olasılık yatıyor

“Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın neden teslim oldu? Sürpriz kararın altında üç olasılık yatıyor
Tosuncuk ile alakalı bomba iddia: Bitcoin sayesinde servetini 10'a katladı, mağdurlara tediye yapacak

Tosuncuk ile alakalı bomba iddia: Bitcoin sayesinde servetini 10’a katladı, mağdurlara tediye yapacak
Son dakika: İçişleri Bakanlığı'ndan 'Tosuncuk' açıklaması: Bu akşam 22.30'da Türkiye'de olacak

Son dakika: İçişleri Bakanlığı’ndan “Tosuncuk” açıklaması: Bu akşam 22.30’da Türkiye’de olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir