Türkiye’ye ulaşan 1 milyon 500 bin BioNTech aşısı ilk olarak öğretmenlere uygulanacak! Sırada asker ve polisler var-haberi

Sağlık Bakanlığı, gece yarısı itibarıyla toplaminda 14 milyon 393 bin 682 kişinin aşılandığını açıkladı. Bu kişilerin 8 milyon 184 bin 924’ü birinci dozu, 6 milyon 208 bin 758’i ise 2. dozu vuruldu. tek müddettir yavaş giden aşılama hasebiyle tenkitlen Bakanlık, Türkiye’ye ulaşan tek milyon 500 bin Pfizer-BioNTech aşısı ve peyderpey gelmeye süre gelen Çin aşısı ile aşılamaları hızlandıracak.

ÖĞRETMEN, ASKER, POLİS ÖNCELİKLİ GRUPTA

Gelen her aşı, ülkemiz İlaç ve Tıbbi aygıt müessesesi (TİTCK) Laboratuvarları’na derhal sevk ediliyor ve bu aşıların 14 vakit süre gelen analiz süreçleri başlıyor. sağlık Bakanı Fahrettin Koca da geçtiğimiz günlerde yasamsal medya hesabından, BioNTech aşısının geçtiğimiz hafta 5 bin 800 doz test edilmek (güvenlik testi) üzere Türkiye’ye geldiğini, tek hafta ardindan ise birer vakit arayla 750 bin ve 700 bin olmak üzere 1.5 milyon doz kullanıma hazır aşı getirildiğini açıklamıştı. Aşı uygulanacak gruplarda öğretmenler, asker, polis, ağırbaşlı görevlerde çalışanlar, zabıta, hak Bakanlığı çalışanları bulunuyor. 2’nci aşama A grubu var olan bu kişilerin aşılanmasına ağır ağır başlanacağı öğrenildi. 60-64 yaş, Başka bir deyişle 2’nci aşama B grubu aşılama da tek sonraki haftalarda başlayacak.

İLK sefer TÜRKİYE’DE

ABD’li Pfizer ile başında Türk bilim insanı Uğur Şahin’in olduğu Alman BioNTech ortaklığında geliştirilen aşı, Türkiye’de evvel kez kullanılacak. Hürriyet’in haberine göre aşı, gizleme koşulları ahenk gösteren var olan merkezlerde (-70 gizleme imkanı olan) uygulanacak. Aşılama, Çin aşısında olduğu gibi, iki doz şeklinde 28 vakit arayla yapılacak.

Bakan Koca: Salgın, aşılama tamamlanırsa Haziran ayı sonuna civarindan denetim altına alınabilir

Bakan Koca: Salgın, aşılama tamamlanırsa Haziran ayı sonuna civarindan denetim altına alınabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir