Türkiye’ye getirilen Tosuncuk, hem kendi hem de polislerin uçak bileti parasını ödeyecek-haberi

Çiftlik Bank vurgunuyla takriben 511 milyon lirayla ortadan kaybolan Mehmet Aydın, Türk Konsolosluğu’na teslim olduğu Brezilya’dan evvelki akşam saat 22.05’te Türkiye’ye getirildi. Uçakta kendisini getiren polisler tarafından İstanbul polisine teslim edilip kelepçelenen Mehmet Aydın’a İstanbul Havalimanı’ndaki adli tabiplikte sağlık denetimi yapıldı. Çiftlik Bank kurucusu Aydın, dahada ardindan sorgusunun yapılacağı Mali Suçlarla ugras Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Geceyi şubenin bodrum kattaki nezarethanesinde geçiren Aydın’ın resmi sorgusu başlamadı.

MÜLAKAT HAVALİMANINDA

Polisler, Mehmet Aydın’la İstanbul Havalimanı’ndaki Gaziosmanpaşa Adliyesi’nin ek binasında kısa tek mülakat yaptı. Mülakatta polislerin, “Neden teslim oldun?” sualine Aydın, “Çok zorlandım. Ailemle hatri sayilir büyüklükte meseleler yaşadım, ayrılma noktasına geldim. Ailemle mesele yaşadığım amaciyla teslim oldum” dedi. Yurtdışında etrafına de zorluklar çıkarıldığını belirten Aydın, “Borçlarımı ödeyeceğim. Borcum civarindan alacaklarım da var. Borcumun hatri sayilir büyüklükte bölümünü ödedim. Mağduriyetleri gidereceğim” şeklinde konuştu. Aydın, Brezilya’dan yanında şirket Dokümanlarını ve alacaklılar listesini de getirdiğini belirtti. Polisin bu belgelerle tahkikat esnasında ele geçen belgeler arasında analiz yaparak suallere nihayet şeklini vereceği belirtildi.

AVUKATLARI 10 DAKİKA GÖRÜŞTÜ

Hürriyet’te bulunan habere göre, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dört vakit gözaltı süresi verdiği Mehmet Aydın’ı üç avukat savunacak. üç avukat Bir gün evvel erken saatlerinde Aydın’la görüşmek amaciyla Emniyet’e geldi. Avukatlar Aydın’la takriben 10 dakika görüştü. Aydın’ın üç avukatından biri var olan Fatih Kuş, müzakere sonrası, yurtdışına kaçırılan paralarla Bitcoin alındığı iddialarına, “Henüz yazılı ifadesi alınmadı, serisinin baskısı ile teslim olduğu iddiaları yalan” dedi.

Tosuncuk en çok Kaç sene mapus Yatar?

POLİSLER BELGELERİ İNCELİYOR

Aydın’ın resmi sorgusunun başlamadığı, polislerin Aydın’ın yanında getirdiği şirket dokümanları ve alacaklılar listesini inceledikten ardindan suallerin hazırlanarak resmi sorguya geçileceği belirtildi.

3. DALGA SORULARI

Brezilya’da teslim olduktan ardindan Türkiye’ye kazançlan Çiftlik Bank kurucusu ‘Tosuncuk‘ denilen Mehmet Aydın ile alakalı verilen dört hergün gözaltı kararının detaylarına ulaşıldı. Aydın, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının geçen ay savcılığa müracaat eden 128 mağdurun şikâyetine değin başlatılan tahkikat kapsamında gözaltına alınmış.

Mehmet Aydın ile alakalı İstanbul Anadolu 6. Ağır karar Mahkemesi’nde süre gelen tek dava var. Çiftlikbank’ı sistemindeki başka sanıklar da bu davada yargılanıyor. toplaminda 48 sanığın olduğu davada yakalanmis var olan yok. Mehmet Aydın burada ‘bir numaralı’ sanık. ile alakalı 75 bin seneye civarindan mapus isteniyor. ama bu süreçte tertemiz mağdurlar alana çıkıp yakıntıcı olduğu amaciyla de savcılığın yürüttüğü ayrı tek tahkikat zamani var. Savcılık yakıntıcı olanların mağdur olduklarına değin gösterdikleri kanıtları evvel bilirkişiye gönderiyor. eğer bilirkişi incelemesinin derhal peşinden mağdurlar savcılığa deklarasyonluyor ve savcılık tahkikat başlatıyor.

128 YENİ MAĞDUR ŞİKAYET ETTİ

Bu kapsamdaki ‘2. Dalga’ mağdurların bulunduğu tek iddia dokümanı dahada hazırlanmış ve mahkemedeki dava ile birleştirilmişti. ‘3. dalga’ olarak nihayet soruşturmada toplaminda 128 tertemiz mağdur Mehmet Aydın’dan yakıntıcı oldu. Aydın’a işte bu 128 kişinin şikâyetine değin başlatılan tahkikat kapsamında gözaltı kararı verildi.  ters halde Tosun hakkındaki davada mahkeme tarafından direk tutuklanacaktı. ama şimdi dört vakit süresince emniyette kalacak ve teknik detayları iyi iyi bilen mali şube polisleri tarafından ayrıntılı olarak sorgulanacak. Bu polisler arasında finans ve ekonomi konularında eğitim almış, ‘Ponzi’ ve dijital dolandırıcılık üstüne hususi kurslara katılmış olanlar da var.

BİLETİN PARASINI DA ÖDEYECEK

Brezilya’dan Türk sema Yolları’nın tarifeli uçağıyla İstanbul’a kazançlan Mehmet Aydın amaciyla “Bileti de bedavaya getirdi” yorumları yapıldı. Bu tür konulari da araştırdık. İlgili mevzuata göre Aydın o biletin parasını da ödeyecek. Hem de Aydın’ı getirmeye giden üç polisin bilet masrafı da kendisinden alınacak. Bilet paraları yargılama neticesi çıkacak kararda ‘yargılama gideri’ olarak Aydın’dan tahsil edilecek. Tosun’un getirilmesi sürecinde yapılmış başka masraflar da varsa onlar da bu giderlere dahil edilecek. Mehmet Aydın’ın Sao Paulo’dan İstanbul’a geldiği biletin ücreti takriben 750 dolar.

EŞİ 2.5 AY HAPİSTE KALMIŞTI

Mehmet Aydın, yapılan evvel mülakatta ailesiyle mesele yaşadığı amaciyla teslim olduğunu söylerken, eşi Sıla Aydın’ın tahkikat aşamasında Bursa Karacabey 2. Asliye karar Mahkemesi’nde talimatla ifadesi alınmıştı. Sıla Aydın yargılamanın yapıldığı Anadolu 6. Ağır karar Mahkemesine gönderilen ifadesinde, “Şirketin kuruluşunda ve ilerlemesinde hiçbir katkım olmamıştır. Bu şirketi yazılım şirketi olarak biliyordum. İnsanların kazanç yatırdığı ve tek şekilde kazanç sağladığını biliyordum. ama netlikle şirketin idareninde değildim. pay sahibi de değilim. Bu şirketin nasıl işlediğini de bilmiyorum. bendeniz netlikle yurtdışına kazanç veyahut takı benzeri Parasal değeri olabilecek tek şey götürmedim. Mayıs 2017 ve Ağustos 2017’de Arjantin ve Uruguay’da 15 vakit olmak üzere iki sefer bulundum. Eşim Mehmet Aydın ise Türkiye’ye dönmedi. Ayrı olarak bizim ev almak üzere biriktirdiğimiz kazanç benim adıma bankadaydı. 2017 Ekim diye, hatırlamadığım tarihte eşim benim hesabıma bu birikmiş parayı gönderince önlem kondu. Şu anda parayı da kullanamamaktayım” demişti. ‘Suç işlemek emeliyle kurulan örgüte aza olma’ ve ‘malvarlığı değerlerini vatan dışına çıkarmak’ suçlarından 17 seneye civarindan mapus istemiyle yargılanan Sıla Aydın, tahkikat aşamasında takriben 2.5 ay cezaevinde kalmış, derhal peşinden tahliye olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir