Türkiye’ye de sıçrayan çip krizi giderek büyüyor! İki otomotiv devi daha üretime ara veriyor-haberi

Stellantis ve Çinli elektrikli oto üreticisi Nio da küresel çip tedarik sıkıntısından dolayı üretimlerini azaltma kararı alan firmaların arasına katıldılar. Fiat ile Peugeot birleşmesinden doğan Stellantis, cuma bugünü yaptığı açıklamada, ikisi Kanada’da, biri Meksika’da ve ikisi ABD’de olmak üzere toplamda 5 fabrikasında, mikroçip tedarik sıkıntısı hasebiyle imalatı durduracağını belirtti.

STELLANTIS DE KAPANMA dört HAFTA SÜRECEK

Stellantis, seçili fabrikalardaki üretimin askıya alınmasının ne civarindan ayni ritimde devam edeceğini belirtmezken, fabrika bölgelerinden birindeki sendika lokali, minivan imalat tesislerindeki kapanmanın dört hafta süreceğini bildirdi.

Tesla’nın Çin’deki rakiplerinden var olan elektrikli oto üreticisi Nio da Hefei tesisindeki imalatı beş vakit süresince durduracağını açıklama etti ve evvel çeyrekteki oto imalat hedefini 1.000 araç düşürdü.

DEVLER tek TEK ÜRETİME ara VERİYOR

Volkswagen da cuma bugünü yaptığı izahta Meksika’daki tesislerinde paskalya döneminde tespit edecek modellerin üretiminin yapılmayacağını açıkladı. Çip krizinden etkilenen oto üreticileri arasında Ford, Honda, General Motors ve Volkswagen da bulunurken, Türkiye’deki Oyak Renault ve Tofaş da üretime ara vereceklerini duyurmuşlardı.

ÇİP KRİZİ TÜRKİYE’YE DE SIÇRADI

Oyak Renault genel Müdürü Dr. Antoine Aoun, bileşen tedarikinde yaşanan küresel krizin Türkiye’ye de yansıdığını belirterek, “Oyak Renault olarak 15-22 Mart 2021 tarihleri arasında üretime kısa tek ara vereceğiz. Tedarik probleminin üretime etkilerini azaltmak amaciyla var gücümüzle çalışıyoruz. Çevik ve esnek imalat kabiliyetimizle, dış kaynaklı krizlerin etkilerini en kısa müddette aşarak üç vardiyada çalışmaya ayni ritimde devam edeceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Tofaş Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, üretimin çipte tedarik meselesi hasebiyle 19 Mart-5 Nisan arası duracağını belirtmişti.

Açıklamada, “Söz konusu mikroçiplerin kullanıldığı Bir takım parçaların yurtdışından tedarik ve teslimat süreçlerindeki aksamalar hasebiyle 19 Mart 2021 akşamı mesai bitiminden 5 Nisan 2021 tarihine civarindan iki hafta süreyle fabrikada imalat faaliyetlerine ara verileceği” ifade edilmişti.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir