Türkiye’nin gözü bu aşıda! Kayseri’de 189 gönüllüye yapılan koronavirüs aşısında hiçbir yan etki görülmedi-haberi

ERÜ bünyesindeki Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi ile İyi muayenehane Uygulama ve Araştırma Merkezi’nce koronavirüse karşı geliştirilen ve sağlık Bakanlığı ile ülkemiz sağlık Enstitüleri Başkanlığı tarafından desteklenen Kovid-19 türk mali aşısının Faz-1 çalışması 44 gönüllü üzerinde yapıldı.

İKİNCİ DOZ UYGULAMA 10 MART’TA BAŞLADI

İnaktif aşının Faz-2 çalışmaları ise 10 Şubat’ta başladı. Faz-2’nin 12 Mart’ta tamamlanan evvel doz uygulaması 250 gönüllüye yapıldı. Faz-2 kapsamında 2. doz uygulama ise 10 Mart’ta başladı. İkinci doz aşı uygulaması ayni ritimde devam ediyor. Bugüne civarindan yapılan çalışmalarda rastgele tek olumsuzluğa rastlanmadığı belirtildi. Faz-2 çalışmasının nisan ayı ortasında tamamlanmasının beklendiği bildirildi.

“ŞU anne civarindan HİÇBİR taraf ETKİ GÖRÜLMEDİ”

Türkiye’de insan deneylerine evvel geçilen koronavirüs aşısının geliştirildiği Kayseri’deki Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Faz-2 çalışmaları kapsamında şu anne civarindan 189 gönüllünün aşılamasının tamamlandığını söylemiş ve “Şu anne civarindan hiçbir taraf etki görülmemesi bizi çok sevindirdi. Nisan ayının sonuna doğru Faz-2 aşılaması biter diye umut ediyorum” demişti.

FAZ-2 KAPSAMINDA AŞININ İLK DOZU 189 KİŞİYE UYGULANDI

ERÜ bünyesindeki Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) ile İyi muayenehane Uygulama ve Araştırma Merkezi (İKUM) tarafından koronavirüse karşı geliştirilen ve sağlık Bakanlığı ile ülkemiz sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından desteklenen Kovid-19 türk mali aşısının Faz-1 çalışması, 44 gönüllü üzerinde yapıldı ve 14 Aralık itibarıyla tamamlandı. İnaktif aşının Faz-2 çalışmaları ise Şubat ayında başladı. Faz iki kapsamında aşının evvel dozu bugüne civarindan 189 kişiye uygulandı. Aşının Faz-2 2. doz aşılamaları ise, 10 Mart itibarıyla başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir