Türkiye’de üretime başlayan Xiaomi’nin fabrikasında 2 bin kişiye istihdam sağlanacak-haberi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Xiaomi‘nin akıllı telefon imalatı amaciyla test çalışmalarının ayni ritimde devam ettiği İstanbul Avcılar’daki imalat tesisini ziyaret etti. bakanimiz Varank’a incelemelerinde Xiaomi ortada doğu genel Müdürü Ronnie Wang, Xiaomi ülkemiz Müdürü Usher Liu, Salcomp ülkemiz Müdürü David Chang, Salcomp harekât Yöneticisi George Deng ile Kontrolmatik CEO’su Sami Aslanhan eşlik etti.

“XİAOMİ bundan sonra TELEFONLARINI TÜRKİYE’DE ÜRETMEYE BAŞLIYOR”

Fabrikadaki incelemelerinin derhal peşinden değerlendirmelerde bulunan bakanimiz Varank, “Özellikle global teknoloji firmalarının Türkiye’de akıllı telefon pazarına yatırım yapmaya başladıklarını dahada evvel konuşmuştuk. bütün Türkiye’nin aslında heyecanla beklediği tek husustan bahsediyoruz. Xiaomi telefonlarının üretildiği ve tek sonraki dönemde üretileceği Avcılar’daki fabrikayı ziyaret ediyoruz. Bildiğiniz benzeri Xiaomi tek global teknoloji firması. Şu anda marka olarak yeryüzünde en üst sıralara tırmanan, dünyanın en kuvvetli firmaları arasında bulunan Çin menşeli tek firma. İşte Xiaomi artık telefonlarını Türkiye’de üretmeye başlıyor” dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ AYDAN ardindan TÜRKİYE’DE SATIŞINA BAŞLANACAK”

Bakan Varank, firmanın çogunlukla partnerlerle, ortaklarla imalat gerçekleştirdiğini belirterek, “Türkiye’de seçtikleri üretici firma da Salcomp. Salcomp da tekrar bütün yeryüzünde teknoloji alanında imalat yapan çok mühim tek global marka. İşte bu erken burada bulunduğumuz fabrika aslında 1975 seneninde heyetmiş Daha önceki tek fabrika. Burayı satın aldılar. Burada gördüğünüz şekilde modern tek şekilde fabrikayı yenilediler. 15 bin metrekarelik kapalı alanda imalat yapacaklar. takriben 7 bin 500 metrekarelik ‘temiz oda’ oluşturdular. Telefon üretimleri SKD veyahut CKD’den başlayabiliyor. SKD, dahada az parçanın montajla tek araya getirilmesi. CKD ise komponentlerin dahada en baştan bu yana üretilip yerleştirilmesiyle yapılan tek imalat çeşidi. global firmalar, Türkiye’ye gelerek CKD’den bu yana artık imalat yapmaya başlayacaklar. Burada Xiaomi telefonlarının imalat testleri yapılmaya başlandı. Önümüzdeki aydan bu yana bu fabrikada üretilen telefonlar Türkiye’de satılmaya başlayacak. Bu senenin sonuna civarindan da firma, CKD yatırımlarını bitirmeyi düşünüyor” diye konuştu.

“2 BİN VATANDAŞIMIZ İSTİHDAM İMKANI BULACAK”

Bakan Varank, tesislerde senelik 5 milyon telefon üretme kapasitesine ulaşılacağını kaydederek, “Tabii ki global teknoloji firmalarının Türkiye’ye yatırım yapmasından, Türkiye’ye alaka göstermesinden oldukça memnunuz. elbette onlara şu tavsiyede bulunuyoruz; Türkiye’ye geldiğinizde lütfen türk mali tedarikçilerle de görüşmelerinizi yapın. kendisinin tedarik zincirlerinize Türkiye’deki yerleşik tedarikçileri de katmaya çalışın ve tabiki Türkiye’den ihracatı da hedefleyin. ülkemiz mühim tek pazar. özellikle akıllı telefon mananında 10 milyonun üzerinde telefonun satıldığı tek pazar. hemide bu pazarda iddialı tek şekilde bulunmak ayni vakitte da Türkiye’deki yaptıkları üretimle dünyaya bu telefonları satabilmek global markalar açısından önemli. İnşallah burada tam kapasiteyle üretime geçildiğinde Başka bir deyişle senelik 5 milyon telefon kapasitesine ulaşıldığında da iki bin vatandaşımız istihdam imkanı bulacak. hemide Xiaomi hemide Salcomp’un temsilcileri benimle beraber. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Burada özellikle know-how transferiyle kendisinin mühendislerimizin, teknisyenlerimizin de yetişmesine katkı sağlıyorlar. İnşallah global teknoloji firmalarını Türkiye’ye dahada çok çekmek, birlikte Türkiye’de ortaklıklarının önünü açmak amaciyla de biz hükümet olarak tek sonraki dönemde desteklerimizi teşviklerimizi sürdüreceğiz. Yalnızca imalat değil Ar-Ge alanında da bu firmaların Türkiye’ye yatırım yapma niyetleri var. İnşallah o yatırımlarını da Türkiye’ye çekmeyi başaracağız” ifadesini kullandı.

OPPO’NUN TEST ÜRETİMİNE BAŞLADIĞINI AÇIKLAMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çinli akıllı telefon markası OPPO’nun, İstanbul Tuzla’da yapımı süre gelen fabrikasında test üretimine başladığını açıklamıştı.

“TÜRKİYE’DE ÜRETİLDİĞİ İLK FABRİKA OLMA ÖZELLİĞİNİ TAŞIYOR”

Varank yaptığı açıklamada, “OPPO’nun Tuzla’daki tesisleri, global gsm telefonu markaları arasında anne kart dahil bütün sistemlerin CKD sistemiyle (ana karttaki parçaların fabrikada birleştirilmesi) Türkiye’de üretildiği evvel fabrika olma özelliğini taşıyor. Fabrikada tam kapasite üretime geçilmesiyle takriben 1000 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor” ifadelerine yer vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir