Türkiye’de 5 kişide görülmüştü! Profesörden Hint varyantıyla ilgili uyarı: Hem bulaştırma hem de öldürücülük artabilir-haberi

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, “Varyantlar ve mutasyonlar virüsün hatalı üretimleri olduğu amaciyla aynı zamanda virüsün zararına da var olan şeylerdir. İlk varyant, koronavirüsün evvel çıktığı vakitlerde Çin’in Wuhan şehrinde alana çıktı. Şu vakit yeryüzünde G varyantı hakim. İlk başta 6-7 varyant vardı. Şimdi ise ucu açık, milyonlarca mutasyon var” diye konuştu.

“AŞININ KAZANDIRDIĞI BAĞIŞIKLIĞI ETKİSİZLEŞTİREBİLİR”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Türkiye’de de 5 kişide görüldüğünü açıklama ettiği Hindistan’a vefat saçan varyantla alakalı değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Akkoyunlu, “Hindistan varyantının, kaçış proteinleri üreterek hemide aşıyı hemide hastalığı geçirmiş kişilerin bağışıklığını etkisizleştirebileceğinden şüpheleniyoruz” dedi.

“AŞILARIN YÜZDE 90’ININ İNGİLİZ VARYANTINDA ETKİLİ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Çin’in Wuhan şehrinde görülen G varyantının hatri sayilir büyüklükte salgınlar yaparak çok dahada basit bulaşabildiğini söyleyen Akkoyunlu, “İngiliz varyantının da çok dahada hızlı bulaştığını gördük. Normal virüslere göre 5 kat dahada hızlı bulaşa neden oluyorlardı. Varyantlarda korktuğumuz ani çok kalite var. Hastalığı geçirmiş kişilerde kaçak proteinler üretebilir ve aşıya karşı tek direnç oluşturabilir. Ama aşıların yüzde 90’ının İngiliz varyantında tesirli olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“GENÇ VE ortada YAŞTAKİ KİŞİLERİ ETKİLİYOR”

Güney Afrika varyantı üzerinde 20’den çok mutasyon olduğundan ve antikor geliştiren aşılara da dirençli olabileceğine değin şüphelerin olduğuna değinen Muhammed Emin Akkoyunlu, “Bu durum ilmi araştırmalarla net tek şekilde alana konmuş değil. Her mutasyon değişik tek asagi kırım oluşturuyor. İlerleyen süreçlerde oluşan varyantlara karşı tekrar aşı tasarımlamak gerekebilir. Afrika mutasyonlarının en mühim sıkıntısı ise toy yaştaki kişileri yoğun şekilde etkileyebilmesi. toy ve ortada yaştaki kişileri etkiliyor. yeryüzünde aşılama ihtiyar kişilerden başladığı amaciyla bu seçicilik aşının tesiri hasebiyle gençlere kaymış olabilir. Çocuklar üzerinde de ağırbaşlı etkiler laf konusu. Bu dönemde çocukların dahada çok yoğun bakıma yattığını görüyoruz” diye konuştu.

“BULAŞTIRMA VE ÖLDÜRÜCÜLÜK ARTABİLİR”

Bulaşın 100’de surat artmasının öldürücülüğün yüzde surat artmasından çok dahada riskli olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Akkoyunlu, ‘Bulaşın artmasından dahada çok korkuyoruz. İngiltere, Brezilya ve Kaliforniya varyantlarında öldürücülüğün çok fazla arttığını düşünmüyoruz. İki üç varyantı birlikte taşıyan Hindistan varyantı benzeri tertemiz varyantlar ile birlikte durum da değişebilir. hemide bulaştırma ayni vakitte da öldürücülük artabilir’ dedi.

Güney Afrika mutasyonunda hemide aşıya karşı ayni vakitte da hastalığı geçirmiş var olan kişilere karşı kaçış proteini üretiminin oldukça çok olduğunu söyleyen Muhammed Emin Akkoyunlu, ‘Aşılanmış ve hastalığı geçirmiş kişilerde de tekrar hastalığa yakalanma potansiyeli oldukça yüksek. Hindistan mutasyonu da eş proteinler üzerinde etkili. Üretilen kaçış proteinleri, hemide aşıya ayni vakitte da hastalığı geçirmiş kişilere karşı etkisizleştirmeye neden olacağından şüpheleniyoruz’ diye konuştu.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir