Türkiye ve Avrupa’nın en büyük alabalığı Elazığ’da olta ile yakalandı, tam 115 santim-haberi

Elazığ’da sportif olta balıkçılığı yapan Fatih Yayar, Keban kazasinda Keban Barajı’ını besleyen Fırat Nehri’ne arkadaşlarıyla balık tutmaya gitti. Oltasına balık takılan Yayar, arkadaşlarının da yardımıyla takriben yarım saatlik tek uğraşın neticeninde balığı kıyıya çıkarmayı başardı. Yayar ve arkadaşları gördükleri balık karşısında şaşkına döndü. Balığı tartan balıkçılar, 10 kilo 200 gr ağırlığında, 115 santim boyunda olduğunu belirledi.

KAYITLARA GEÇTİ

İlk kez bu kilo ve ölçülerde alabalık yakalayan Yayar, balığın Bir takım parçalarını incelenmesi amaciyla Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesine gönderdi. Yapılan incelemede balığın 10,5 yaşlarında olduğu belirlenirken, kendisinin türünde Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyüğü olarak kayıtlara geçti.

“SUDAN ÇIKARTILMASI ender var olan BİR TÜR”

Arkadaşlarıyla birlikte hobi olarak sportif olta balıkçılığı yaptığını belirten Fatih Yayar, “Keban kazasi Fırat Nehri’ne ekip seklinde gittik. Ava başladık. Başladıktan tek saat sonraydı. Gördüğümüz balığı aslında beklemiyorduk. Zira o alanda çıkabilecek en hatri sayilir büyüklükte balık olarak beklentilerimiz 5-6 kilo civarındaydı. Yarım saat iş neticeninde çıkarabildik. Alabalığın yakalanması ve sudan çıkartılması zordur. Arkadaşlarla birlikte balığı çıkarabildik. İlk tutunca biz oltanın takıldığını düşündük. Zira çok kuvvetli tek balıktı. güç uygulayamadık. dahada ardindan da balık akara doğru yüzünce büyüklüğünü dahada iyi anladık. güç rastlanan, sudan çıkartılması ender var olan tek türdü. 10 kilo 200 gr ağırlığındaydı. Bu vakte civarindan olta balıkçılığı ve ticari olarak en hatri sayilir büyüklükte balık türüdür” dedi.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir