Türkiye Emekliler Derneği’nden iki ayrı ölüm aylığı bağlanabilmesi için yasal düzenleme talebi-haberi

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) genel Sekreteri Aykırı, Anayasa Mahkemesi’nin hemide eşinden ayni vakitte da babasından vefat aylığı bağlanan kadının babasından var olan aylığın iptali ve iadesi istikametindeki kararı dogruluk ihlali saydığını anımsattı. çok Mahkeme’nin bu kararında, Anayasa’nın 35. maddesi gereğince, babadan bağlanan ve ardindan iptal edilen Babasız aylığını mülkiyet hakkı kapmasında değerlendirdiğini belirten Aykırı, çok sayıda vatandaşın eş vaziyetle karşılaştığına dikkati çekti.

“AYLIK BAĞLAMADA FARKLI UYGULAMALAR SÖZ KONUSU”

Aykırı, kanun, genelgeler ve yargı kararlarında aylıkların bağlanması ve bağlanmaması istikametinde çok değişik uygulamaların mevzubahis olduğunu belirterek, yasamsal Güvenlik Kurumunun (SGK) mevzuatın değişik yorumlanmasından kaynaklı olarak bağladığı aylıkları kesme ve Getiriyi ile art isteme yoluna gidebildiğini söyledi.

Bu konuda açılan davalarda da mahalli mahkemeler ve Yargıtayın değişik karar verebildiğini belirten Aykırı, “1479 sayılı Kanun’un 45. ve 46. maddeleri, Bağ-Kur kapsamındaki dogruluk sahiplerine 2. aylığın bağlanmasını engelliyor. Bağ-Kur mevzuatından aylık bağlanmasında istikbal testi veyahut başka yerden aylık almama benzeri engelleyici koşullar kaldırılmalı, SSK ve çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Sandığı mevzuatı ile paralellik sağlanmalıdır.” ifadelerini kullandı.

“SGK VE TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ yasal DÜZENLEMELERİ BİR vakit evvel YAPMALI”

Aykırı, Anayasa Mahkemesinin, TÜED’in yıllardır Bağ-Kur’dan Babasız aylığını engelleyen hükümlerin değiştirilmesi talebi doğrultusunda karar vermesini memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

Ölüm sigortasından dogruluk sahiplerine bağlanan aylıkların ödenmesinde evli olmama, yasamsal güvenlik kanunları kapsamında çalışmama ve bu kapsamdaki çalışmalarından dolayı istikbal veyahut aylık almama benzeri şartlar dışında engelleyici hükümlerin kaldırılması gerektiğini belirten Aykırı, “SGK ve TBMM, Anayasa Mahkemesinin alakalı kararını dikkate alarak dogruluk ihlallerinin önüne geçecek yasal düzenlemeleri tek vakit evvel yapmalıdır.” dedi.

Kaynak: Anadolu ajansı / Özcan Yıldırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir