Türk kadın futboluna ABD'den destek-haberi

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan ve ülkemiz U17 Kız ulusal Futbol Takımı’nda takim formasi giyen Olivia Rose Auffarth ile atletizm ve sörf yapan Ela Demiral, Türkiye’de kadın futboluna destek olmak amaciyla tek proje başlattı. NewYork’ta kurulan Authentic Goal Inc önderliğinde “Geleceğe Gol” projesiyle 13-18 ıslak arasında Parasal ve içsel zorluk çeken futbolcuların hayatlarına dokunmak amaciyla harekete geçen Demiral ile Auffarth, Demirören havadis Ajansı’na (DHA) hedeflerini anlattı.

Ela Demiral, “Özellikle Amerika’da ve dünyanın Bir hayli ülkesinde kadın futbolu nihayet 10 senede çok arttı. İzleniyor, takip ediliyor, kızlar teşvik ediliyor. neden bizim ülkemizde de olmasın diye bendeniz bu yola girdim. özellikle kar emeli gütmeyen kuruluşu oluştururken de amacımız kadın futbolunu yaygınlaştırmak ve toy kızları futbola teşvik etmek” dedi.

“SPORUN DESTEKLENMESİ GEREKTİĞİNE İNANIYORUM”

New York’ta yaşayan Olivia Rose Auffarth’ın futbolcu arkadaşları ile birlikte mentorluk yapabileceklerini kendisine ilettiğini belirten Demiral, “Bu mevzu da benim çok alakamı çekti. bendeniz de tek sporcuyum ve sporun desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. özellikle de futbolun Türkiye’de bu civarindan sevilirken neden kadın futbolu da sevilmesin diye düşündüm ve bu projeyi başlattım. özellikle Türkiye’nin dört tek yanından bu projeye katılmak ve destek almak isteyenler oldu. Parasal ve içsel manada destek vereceğimizi kendilerine ilettik. Çok da alaka çekti 2-3 vakit içinde. Olivia’nın da annesi Türk olduğu amaciyla Türk ulusal Takımı’na gelmiş ve arkadaşları ile konuştukça Sahiden bu konudaki açığı ayrım etmiş. Kendisi Amerika’da yaşayan tek sporcu olarak ne civarindan destek gördüğünü ve bu stil tek destek ile arkadaşlarının Türkiye’de karşılaşmadıklarını anlayınca benimle iletişime geçti ve bu projeye imzasini attık” diye konuştu.

“HERKESİN BANA ULAŞMASINI İSTİYORUM”

Beşiktaş Kadın Futbol Takımı’nın özellikle nihayet şampiyonluğun derhal peşinden Bir hayli kız çocuğuna idol olduğunu ifade eden Ela Demiral, “Amerika’da bu civarindan desteklenen tek branş neden Türkiye’de de olmasın diye bu yola girdik. Mardin Nusaybin Kadın Futbol Takımı ile iletişime geçtik sonrasında Adıyaman’dan başka tek takım benimle iletişime geçerek ne civarindan destek istediklerini anlattılar. Bu proje kapsamında kadın futbolunda ne civarindan ayrım yaratabileceğimize inanıyorum ve bu konuyla alakali herkesin bana ulaşmasını istiyorum. Elimizden geldiğince herkese yardım etmek istiyoruz. eğer biz birlik olursak Sahiden tek şeyleri değiştirebiliriz ve çok dahada yaygınlaştırabiliriz” şeklinde konuştu.

“YOL GÖSTERECEK İNSANLARA İHTİYAÇLARI VAR”

Türkiye’de Bir hayli kadın futbol takımı olduğunu ve Parasal desteğin yanında içsel desteğe de ihtiyaçları olduğunu kaydeden Demiral, “Yol gösterecek insanlara ihtiyaçları var. Mentorluk projemiz de bu kısımda çok tesirli olacak. Olivia bana çok iyi tek şeyden bahsetti. Burs imkanları da var aslında kadın sporcular için. özellikle futbolda üniversiteler çok iyi burs imkanları sağlıyor. Bu dönemlerde üniversiteye girerken çok muavin olacak tek şey. İlerideki kariyerlerinde şuurlu sporcu olmasalar dahi eğitim hayatlarını çok müspet istikamette etkileyecek tek proje bu. hemide malzeme desteği vereceğiz ayni vakitte da içsel tek şekilde mentorlarımız ile nasıl tek yola girdiklerini ailelerinden nasıl destek aldıklarını, Amerika’da bu işlerin nasıl ilerlediğini, üniversiteye girerken portföyle sürecinde nasıl futbolu kullandıklarını anlatacaklar” dedi.

“FUTBOLUN SEVİLDİĞİ BİR ÜLKEDE anne adayi SPORCULARIN BAŞARILI OLACAKLARI ÇOK OLANAKLAR VAR”

Ela Demiral, kendisine ulaşan kişilerin çogunlukla “ailem evvel başta beni desteklemedi” şeklinde konuştuklarını aktararak, “Çünkü futbol denince aklımıza hep bay sporcular geliyor. Galatasaray , Beşiktaş, Fenerbahçe gayet başarılı takımlar. Ama bunların çok azının kadın sporcular ile alakalı projeleri var. Futbolun bu civarindan sevildiği tek ülkede Sahiden kadın sporcuların da başarılı olacakları çok olanaklar var. Ayrı olarak Olivia’nın Amerika’daki takım arkadaşları Türkiye’deki kızlara gönüllü olarak mentorluk uygulamak istiyorlar. Kız kardeşler arıyorlar aslında Türkiye’de. Kız kardeş takım bulmak istiyorlar Türkiye’de. Biz de bu yola birlikte girdik ve kadın futbolunu yaygınlaştırmak amaciyla ugras edeceğiz” ifadelerini kullandı.

OLIVIA ROSE AUFFARTH: anne adayi SPORCU OLARAK BAŞKALARINA İLHAM saglamak İSTİYORUM

Türkiye U17 Kız ulusal Takımı’nda takim formasi giyen Olivia Rose Auffarth ise DHA’ya yaptığı açıklamada, “Türk futbolcu ve Authentic Goal Inc’nin kurucusuyum. bütün hayatım süresince ABD’de futbol oynadım. 15 yaşımdayken 17 ıslak altı Türk ulusal Takımı’nda oynamaya çağrı edildim. Kadın futbolcu olarak ABD’de büyürken başka memleket kadınlarının ulaşamayacağı ayrıcalıkları elde ettim. ABD’de futbol oynayan kadınlarla Türkiye’de futbol oynayan kadınlar arasında ağırbaşlı tek dengesizlik mevcut. bendeniz bunu değiştirmek istiyorum. bu sebeple arkadaşım Ela Demiral ile ‘Gelecek Gol’ projesini başlattık. Proje kapsamında en potansiyelli gençleri seçip onlara yollar göstermeyi amaçlıyoruz. İster üniversitede futbolcu olmak, arzu eder ulusal olmak, arzu eder şuurlu futbolcu olmak olsun, futbol hayallerinin peşinden koşma ile alakalı en çok potansiyele sahip olduğunu gördüğümüz Türkiye’deki kızları seçeceğiz. Onlara yollar göstereceğiz ve elimizden gelen her şekilde onları destekliyor olacağız. Bunun amaciyla Instagram adresimizden bize ulaşabilir veyahut ‘[email protected]’ adresine e-posta atarak başvurabilirler. Gelecekte kendimi şuurlu sporcu, Hem de antrenör olarak düş etsem de en ehemmiyetlisi kendimi tek kadın sporcu olarak başkalarına ilham vermeyi ve yüreklendirmeyi düş ediyorum” dedi.

Mustafa AKIN-Sezer AFŞAR / İSTANBUL, (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir