Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından Şehit Fethi Bey anıldı-haberi

Muğla’nın Fethiye ilçesini ismini veren Türk havacılık tarihinin evvel pilotlarından şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey, ölümünün 108’inci seneninde düzen eden törenle anıldı. merasime Muğla milletvekilleri ve cumhuriyet milletçe partisi Grup reis Vekili Özgür Özel, cumhuriyet milletçe partisi genel reis Yardımcısı Veli Ağbaba da katıldı.

Şehit Fethi Bey’in adinin verildiği parkta düzen eden törende, Fethiye Kaymakam Vekili Hayrettin Balcıoğlu,  “İsimsiz kahramanlarla havacılık tarihinde iyi çalışmalar yapılıyor. ulusal Muharip uçağımızın da yapım çalışmaları allahın izniyle tamamlanacak. Böylelikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İstikbal göklerdedir’ ilkesi gerçekleşmiş olacak. Şehit Fethi Bey’in uçağının isimi ulusal Dayanışma uçağı idi. Bugünlerde ülkemizin menfaati doğrultunda birbirimizle kucaklaşma hatri sayilir büyüklükte önem kazandı” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün Şehit Fethi Bey’in yolculuğunu isimi ulusal dayanışma yolculuğu olduğunu, bu mukaddes yolda şehit olduğunu kaydetti. Şehit Fethi Bey’in havacılık tarihinde gece uçuşunu da evvel yapan kaptan olduğunu belirten gürün, “Aynı vakitte o dönemde uçaktan bomba atmıştır. Tahsili ve yaptıklarıyla ülkemize çok hatri sayilir büyüklükte katkılar yapmış misal olmuştur. Fethiyeliler de Meğri ismini değiştirmiş ve şehidimizin ismine sahip çıkmıştır” diye konuştu.

Belediye Başkanı iyi bilen Karaca ise Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey’in adinin şehrin isimiyle gönüllerde yaşatıldığını vurguladı. Ülkenin şehit kanlarıyla sulandığını ifade eden Karaca, “Bugün Daha memleket güvenliği amaciyla şehit düşen asker polislerimiz cansız bedenlerini kucaklayarak toprağa veriyoruz. Geçmişten günümüze bütün şehitleri rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, Türk sema müessesesi pilotları Türk bayrağı ve Fethi Bey’in posterinin bağlandığı paramotorlarla gösteri uçuş yaptı ve Türk sema Kurumu’na ait model uçakla gösteri yapıldı.

Törene, Fethiye Kaymakam Vekili Hayrettin Balcıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, cumhuriyet milletçe partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, cumhuriyet milletçe partisi genel reis Yardımcısı Veli Ağababa, cumhuriyet milletçe partisi Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Burak Erbay ve Süleyman Girgin, Fethiye Belediye Başkanı iyi bilen Karaca, siyasi partilerin kaza başkanları, ev amirleri, askeri erkan, şehit ve gaziler katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.