Türk dili konuşan ülkelerden futbolda iş birliği-haberi

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) ev sahipliğinde video konferans yoluyla yapılan törende, TFF’yi reis Nihat Özdemir, 1. reis Vekili ve UEFA yönetim heyeti üyesi Servet muavin ve genel Sekreter Kadir Kardaş temsil etti.

TFF 1. reis Vekili Servet Yardımcı’nın moderatörlüğünde yapılan iş birliği anlaşması imzasini merasimine Türk Konseyi genel Sekreteri Baghdad Amreyev de katıldı.

Törende Ayrı olarak Azerbaycan Futbol Federasyonu Başkanı Rovnag Abdullayev, Kırgizistan Futbol Federasyonu Başkanı Kanatbek Mamatov, Macaristan Futbol Federasyonu Başkanı Sandor Csanyi, Türkmenistan Futbol Federasyonu Başkanı Arslan Aynazarov, Özbekistan Futbol Federasyonu reis Vekili Ravshan Irmatov, Kazakistan Futbol Federasyonu genel Sekreteri Azamat Aithhozhin ile başka temsilciler online olarak yer aldı.

Anlaşmaya imzasini atan ülkeler arasında, hususi turnuvalar, mücadeleler ve birlikte kamplar düzen etmesi kararı alınırken, anlaşma altyapı, eğitim , hakemlik, gelişim programları başta olmak üzere Bir hayli sportif konuda müsterek çalışmalar yapılmasını kapsıyor.

NİHAT ÖZDEMİR: TARİHİ BİR ANLAŞMAYI İMZALIYORUZ

İmza töreninde açılış konuşmasını TFF Başkanı Nihat Özdemir yaptı. Özdemir konuşmasında şunları söyledi: “Türk dünyasındaki birlikteliğin en iyi örneklerinden, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi azalarının futbol federasyonları olarak, sportif alanda tarihi tek anlaşmaya imzasini atıyoruz. 1992 yılında, Türk dilini konuşan halklar arasındaki tarihi bağları, müsterek dil, kültür ve ananeleri esas alarak, alanda ve yeryüzünde barışı sağlama, ortak kalkınma ve ülkelerimiz arasında iş birliğini geliştirmek üzere Türk Konseyi’nin evvel adımı atıldı.

2009 seneninde ise Nahçıvan Anlaşması ile Türk Konseyi resmen heyetti ve hatri sayilir büyüklükte tek çatıya kavuştu. Günümüzde, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Macaristan, Türkmenistan, Özbekistan ve Türkiye, 20’den çok değişik alanda iş birliği içinde bulunuyor. Bugün, futbol federasyonları olarak imzalayacağımız anlaşmanın ardından, hep birlikte futbol alanında da çok mühim işler yapacağımıza inanıyorum.

Futbol dünyasına ve bütün federasyonlarımıza tertemiz tek heyecan kazandıracak bu anlaşma ile altyapı, eğitim, hakemlik, gelişim programları başta olmak üzere, Bir hayli konuda müsterek çalışma yürüteceğiz. Ayrı olarak müsterek kamplar, ikili mücadeleler ve turnuvalar ile bağlarımızı dahada da güçlendireceğiz. Bu anlaşma, ülkemiz Futbol Federasyonu olarak 98 senelik tarihimizin en anlamlı anlaşmalarından birisidir. Yapacağımız güç birliği ile Türk dünyasının hayat futbolunda dahada da büyüyerek laf sahibi olacağına inanıyorum. En kısa vakitte tek araya gelerek, görüşmelerimizi surat yüze yapmayı umut ediyorum. Anlaşmanın Türk dünyasına hayırlı olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum.”

Konuşmaların derhal peşinden bütün ülkelerin temsilcileri anlaşma hakkındaki görüşlerini paylaşarak sözleşmeye imzasini attı.

TFF 1. reis Vekili ve UEFA yönetim heyeti Üyesi Servet Yardımcı, imzasini merasiminin kapanış konuşmasında anlaşmanın bütün federasyonlara hayırlı olmasını dileyerek, şunları dedi: “Türkiye Futbol Federasyonu olarak, yapmış olduğumuz bu girişimi çok ciddiye aldığımızı belirtmek isterim. Eminim ki bu anlaşma, Yalnızca bölgemizdeki futbol aktivitelerinin geliştirilmesi itibariyle değil, aynı zamanda kültürel ve yasamsal manada da federasyonlarımıza hatri sayilir büyüklükte yarar sağlayacak. Bundan böyle, iş birliğimizi geliştirmek amaciyla dahada sıkı çalışacağız. Anlaşmayı imzalayan bütün federasyon temsilcilerini tek sefer dahada kutlama ediyor, bu vesileyle Ramazan ayınız kutsal olsun diyorum.”

Yayım tarihi
Spor olarak sınıflandırılmış ile etiketlenmiş

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir