Tinder avcıları, Amerikalılara 1 milyar dolardan fazla kaybettirdi-haberi

Son zamanların popüler yapımlarından biri vaziyete gelen Tinder Avcısı, duygusal dolandırılma hikâyesini gözler önüne sererken hakikat olaylardan yola çıkıyor. Üstelik FBI’ın yaptığı nihayet açıklamalara bakılacak olursa mağdurlar, ani çok kişiyle de sınırlı değil.

FBI’a göre, Amerikalılar Yalnızca 2021’de Netflix belgeseli Tinder Avcısı’nda olduğu benzeri duygusal dolandırıcılık hasebiyle tek milyar dolardan çok kaybetti. FBI İnternet Suçları Şikayet Merkezi (IC3) geçtiğimiz hafta yaptığı medya açıklamasında, dolandırılan kurbanların çoğunluğunun 40 yaşından hatri sayilir büyüklükte ve dul, boşanmış, ihtiyar veyahut Özürlü kadınlar olduğunu söyledi.

Dolandırıcılar, kurbanlarını cezbetmek amaciyla çoklukla şiir, çiçek ve başka hediyeleri kullanırken, onlara ağır hayat koşulları, trajediler, vefat ve yaralanmalarla alakalı hikâyeler anlatarak cazip vaziyete geliyor.

KURBANLARI HAKKINDA GÜNLÜK BİLE TUTUYORLAR

Romantik dolandırıcılıkta nihayet vakitlerdeki en dikkate kıymet örneği, milyarder tek elmas satıcısının erkek çocuğu benzeri davranan ve takriben 10 milyon dolar galip gelen İsrail doğumlu Simon Leviev yani; Tinder Avcısı…

Netflix’in nihayet günlerdeki popüler yapımı Tinder Avcısı…

FBI da Tinder Avcısı benzeri dolandırıcılara karşı ikazlarda bulunuyor: “Suçlular, tekrar tekrar ve başarılı tek şekilde kullanılan iyi prova edilmiş senaryolara güvenerek yeteneklerini geliştirmek amaciyla saatler harcıyor ve kimi onları nasıl manipüle edip sömüreceklerini dahada iyi tanimlamak amaciyla kurbanları ile alakalı günlükler tutuyor.”

UTANDIĞI İÇİN ŞİKÂYET EDEMEYENLER DE VAR

2020’de, IC3’e romantizm dolandırıcılığı olarak kategorize edilen takriben 24 bin şikayet olurken bu sayı geçen seneye göre de artmış. 2020’de tahmini kayıplar toplamda takriben 605 milyon dolardı; ama Bir hayli kurban, utanmış veyahut aşağılanmış hissettiği amaciyla kendisinden yararlanıldığını bildirmiyor. hakikat rakamın dahada çok olduğu düşünülüyor.

“Mağdurlar amaciyla bu tür tek dolandırıcılığı bildirmek utanç veren gelebilir, ama bunu uygulamak FBI ve kolluk kuvvetlerinin bu çevrimiçi sahtekarları tutuklayabilmesi amaciyla önemli”

FBI’ın hususi ajanlarından Luis Quesada, “Çoğu vakit bu dolandırıcılar kurbanları Parasal ve içsel olarak perişan ediyor. Bir hayli kurban mali kaybını telafi dahi edemiyor. Mağdurlar amaciyla bu tür tek dolandırıcılığı bildirmek utanç veren gelebilir, ama bunu uygulamak FBI ve kolluk kuvvetlerinin bu çevrimiçi sahtekarları tutuklayabilmesi amaciyla önemli” dedi.

Siber savunma ajansı Malwarebytes tarafından geçen sene yayınlanan tek araştırma, dahada az dijital okuryazarlığa sahip kişilerin bu tür dolandırıcılıklara dahada yatkın olduğunu gösterdi.

'Tinder Avcısı' Simon Leviev ile alakalı karar verildi İlginizi Çekebilir ‘Tinder Avcısı’ Simon Leviev ile alakalı karar verildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.