Thodex şüphelilerinin ifadeleri ortaya çıktı: Benimde 15 bin liram vardı, ben de mağdurum-haberi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen tahkikat kapsamında gözaltına alınan ve Bir gün evvel adliyeye derhal sevk edilen 62 şüpheliden 34’ü savcılık tarafından ifadeleri alınıp, hür bırakıldı. Savcılık 22 şüpheliyi adli kontrol, 6 şüpheliyi de gözaltına alınma talebiyle hakimliğe derhal sevk etti. Hakimlik, gözaltına alınma talebiyle derhal sevk edilen 6 şüpheliyi, vatan dışına çıkma yasağı koyarak, hür bıraktı.

“BAŞKALARINI DOLANDIRMAM MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Tutuklanmaları istek edilen şüphelilerin ifadeleri alana çıktı. Şüpheli K.D., ifadesinde Thodex isimli şirketin insan kaynakları bölümünde çalıştığını, 2020 yılının Ağustos ayında işe başladığını, işe alma ve işten kovma yetkisi olmadığını anlatarak, “Sistemin belli tek vakit bakıma alınması veyahut kullanıcıların işlemlere kapatılması bildiğim kadarıyla Tamamiyle yazılım departmanının sorumluluğundadır. Sisteme tertemiz katılımcıların eklenmesi amaciyla çalışmaları şirketin yasamsal medya ve müessesesel iletişim departmanı yapmaktadır. bendeniz dahada evvel şirketin işleri ile alakalı kuşkulu tek vaziyetle karşılaşmadım. Faruk Fatih Özer‘in vatan dışına çıkışına ait de bilgim yoktur. Örgüt yöneticisi değilim, işin detayını ve prosedürünü bilmiyorum. Dolayısıyla bilmediğim tek mevzu ile alakalı başkalarını dolandırmam mümkün değildir” dedi.

“ŞÜPHELİ BİR İŞLEME RASTLAMADIM”

Thodex’te alıcı hizmetleri sorumlusu olarak takriben 6 ay çalıştığını, sonrasında istifa ettiğini belirten kuşkulu E.Ş., şirkette işlem yapma yetkisi olmadığını kaydederek, “Çalıştığım süre içinde kuşkulu tek işleme rastlamadım. Şirkette çağrı merkezi desteği yoktur, müşteriler e-posta göndererek bilgi almaya çalışıyorlardı. Müşterileri oyalama veyahut yanlış bilgi verme benzeri tek durum olmadı. Sistemde yönetim, mali, finansal, sistemsel, teknik yetkiler Serap Özer ve Faruk Fatih Özer’in de arasında olduğu 7 kişideydi” dedi.

Şüpheli Ş.S. de şirkette yasamsal medya uzmanı olduğunu, başka tek yetkisi bulunmadığını söyleyerek, “Bizim ekibimize Yalnızca Dogecoin’le alakalı tek bilgi geldi, biz de bunu yasamsal medya hesaplarından paylaştık. Kampanyayı tasarlayan Faruk Fatih Özer’di. Benim kampanyayı tasarlama ve bu konuyla alakali bütçe belirleme yetkim yoktu, kimseyi dolandırmadım” dedi.

Şüpheli T.T., ifadesinde iş geliştirme uzmanı olduğunu, rakip şirketlerin takibiyle alakalı hazırladığı raporları Faruk Fatih Özer’e sunduğunu bildirerek, şirketin kripto paralarının satışına ait bilgisi olmadığını söyledi.

“BEN DE MAĞDURUM”

Şüpheli A.K. ise, üniversite 2. derslik öğrencisi olduğunu, şirkette alıcı danışmanı olarak çalıştığını ifade etti. Şirketin teknik, finansal veyahut yazılım bölümünde görevi bulunmadığını belirten A.K., “Şirketin coin borsasında dahada düşük değerde coin sattığına ait de bilgi sahibi değilim. Şirkette işlem yapma yetkim yoktur. Benim de bu şirkette 15 bin Lira değerinde kazanç hesabım vardı. bendeniz de mağdurum” şeklinde konuştu.

A.K., Özer’in vatan dışına çıktığını haberlerden öğrendiğini kaydederek, “Benim 13-14 aylık çalışma dönemimde sistem belli tek süre olarak 2-3 saatliğine bakıma alınmıştır. nihayet tek haftadır da kullanıcılar dogecoin çekemiyorlardı, şikayetler geliyordu. nihayet bakım bilgisi 17.30’da bize bildirildi, saat 20.00 civarında başlatıldı. asama rutin tek bakım zamani olduğundan şüphelenecek tek durum yoktu. Kaldı ki benim de burada kripto kazanç hesabım olduğundan şüphelenecek tek durum yoktu. her birimiz müessesesel çalışanız, şirkette kimseyle örgütsel tek bağım yoktur” dedi.

Thodex’te alıcı hizmetlerinde çalıştığını kaydeden kuşkulu F.E., “Müşterilere dört milyon dogecoin dağıtılacağını biz de web sitesinden öğrendik. Bu şekilde tek kampanya yapılmasının sebebinin de müşterilerin üçüncü düzey kimlik doğrulamaya teşvik edilmesi ve tertemiz müşteriler kazanılma çalışması olduğunu olasılık ediyorum. Şirkette kuşkulu tek işlemle karşılaşmadım, kimseyle örgütsel tek bağım yoktur ifadelerini kullandı.

CEO’NUN KARDEŞLERİNİN SORGUSU SÜRÜYOR

Öte istikametten firari CEO Faruk Fatih Özer’in kardeşleri güven Özer ve Serap Özer’in de aralarında bulunduğu gözaltındaki 10 şüphelinin emniyetteki işlemleri ayni ritimde devam ediyor. Şüphelilerin tek sonraki günlerde adliyeye derhal sevk edilmesi bekleniyor.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir