THK uçakları 4 milyon dolara kanatlandı-haberi

Türk sema Kurumu’nu yöneten Kayyum Heyeti, halkoyu baskıları üstüne üç sene aradan ardindan orman yangınlarıyla mücadelede kullanılmasına karar verilen THK uçaklarıyla alakalı tek medya toplantısı düzenledi.

THK’nın Etimesgut’taki tesislerinde yapılan toplantıda konuşan Kayyum Heyeti Başkanı Abdullah Kaya,  Tarım ve Orman Bakanlığı ve müdafaa endüstri Başkanlığı ile yaptıkları işbirliği nihayetinde THK uçaklarının takriben dört milyon dolar harcanarak göreve hazır vaziyete geldiğini açıkladı. nihayet üç senedir THK uçaklarını yerden kaldırmayan ülkemiz Yalnızca 2021 seneninde yurtdışından kiraladığı uçaklara üç ay amaciyla 1.2 milyar Lira ödemişti.

Abdullah tas özetle şunları kaydetti:

“PANDEMİDE güç OLDU”
Bu uçakların yedek parçasını bulmak ve pandemi sürecinde getirmek Sahiden güç tek süreçti. Bunu ağır ağır tek istikametten ayni ritimde devam ettirdik. Nihayetinde bu uçakları bu sene ayağa kaldırmış olacağız.

“İLANİHAYE UÇURAMAYIZ”
Ancak piston motorlu bu uçakları ilanihaye uçuramayız. en çok uçuracağımız, Viking’in bize verdiği garanti, yedi sene size yedek parça verebilirim diye garanti verdi. Bu garantiyi vereli 1-2 sene oldu. Üretici firma bize 5-6 sene yedek parça desteği vermesi seklinde bu uçaklar uçuşta kalabilir. Bu süre içinde tek tercihtir bunların modernizasyonu veyahut tertemiz uçaklar alınması yoluna gidilmesi gerekir.

“İMKAN VERİLİRSE MODERNİZE EDERİZ”
Türk sema müessesesi olarak bize imkan tanınır ise bizler bunların modernizasyonu veyahut tertemiz uçaklar alarak da bu faaliyetlere ayni ritimde devam etmek isteriz. ama tertemiz uçaklar Sahiden nihayet derece pahalı. O nedenle elimizdeki bu uçakların mümkün olduğunca bakımlarını yaparak bunları da devreye almak her birimiz amaciyla ülkemizin ormanları amaciyla iyi tek asama olmuştur. Bunda bütün emeği geçenlere bendeniz burada teşekkür ediyorum.

THK Kayyum Heyeti Etimesgut tesislerinde medya toplantısı düzenledi.

“PİLOTLARIMIZI ÇIKARMAK İSTEMEZDİK” 
12 personelimiz oluyor. bunların yarısı kaptan kaptan yarısı da muavin kaptan statüsünde çalışıyor. Bu kaptanlarımızı biz işten çıkarmak istemezdik ama Bilinen tek şekilde biz ihale almadan bunların istihdamını sürdürme imkanımız yoktu. THK olarak Bir hayli mali sıkıntılar içerisindeydik. O nedenle mecburi kalmıştık. Arkadaşlarımızın hepsi gönülden bu kuruma bağlı. Biz de onları onay ediyoruz. tekrar çağırmamız üstüne geldiler. üç adet de yabancı kaptanımız yakında göreve gelecekler.

“GEÇEN YIL SEZON ORTASINDA MÜMKÜN DEĞİLDİ”
Gerçekten kaideleri gözyaşı ve kanla yazılan katı kaidelerle icra edilen tek alan. Biz SHGM denetimine açık olarak bu uçakları hazırlıyoruz. Uçaklar tek süre uçmayınca, bültenler üst üstüne geldi. elbet ki duran uçağın dahada çok bakıma ihtiyacı oluyor. Bunların bakım zamani de uzuyordu. geçen sene sezon içinde verilecek tek kararla bunları devreye almamız mümkün değildi. Bu sene olduğu benzeri tek vakit evvelce tek miktar hazırlıklarla belli yerlere gelmek gerekiyordu.

“BÜTÜN YANGINLARI SÖNDÜRECEĞİZ DİYE BİR İDDİAMIZ YOK”
Bütün uğraşlarımızla bu sene başarabildik. Bizim uçaklarımız bütün orman yangınlarını söndürecek, bunun benzeri tek iddiamız yok. Ama bizimkiler de devrede olacaklar.

“İNŞALLAH çok hatri sayilir büyüklükte yangin OLMAZ”
İnşallah bu sene de çok orman yangını olmaz. Bakımları sürecinde mümkün olduğunca tasarruflu tek şekilde yapmaya çalıştık. Uçuşlarını da aksaksız tek şekilde yapmaları amaciyla öngördüğümüz, ihtiyar oldukları amaciyla de mümkün arızaları amaciyla yedek parça siparişlerini de TUSAŞ kanalıyla vermeye ayni ritimde devam ettik. Net olarak rakama dökmedik ama dört milyon dolar civarında tek rakam… Bunların tek şekilde uçuyor olması gerekir. Modernize edebilmek amaciyla de uçuyor olması gerekir. uzunca süre test edilmesi gerekir.

İmzalar atıldı: THK uçakları ihalesiz bakanlık hizmetine verildi İlginizi Çekebilir İmzalar atıldı: THK uçakları ihalesiz bakanlık hizmetine verildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir