Tayvan’dan, Ukrayna‘ya 11,5 milyon dolarlık ek yardım-haberi

Rusya’nın Ukrayna’ya düzen ettiği işgalin derhal peşinden Ukrayna’ya yapılan yardımlara Tayvan’dan tek yenisi dahada eklendi.

Tayvan Dış İşleri Bakanı Josep Wu, dört Avrupa Birliği (AB) ülkesinin, Tayvan temsilcilerinin ve başka Avrupalı diplomatlarında katıldığı medya toplantısında yaptığı açıklamada, Tayvan’ın Ukrayna’ya 11,5 milyon dolarlık ek yardım yapacağını kaydetti. Açıklamasında, Tayvan’ın yapacağı yardımın 5 su ülkesine pay edileceği ve yardımların bu ülkelerin sivil cemiyet kuruluşları aracılığı ile Ukraynalı mültecilere ulaştırılacağını bildiren Josep Wu, “Polonya’ya 6,5 milyon dolar, Litvanya’ya 500 bin dolar, Slovakya, Macaristan ve Çekya’da 1,5 milyon dolarlık yardım yapılacak” ifadelerini kullandı.

Tayvan, nihayet açıklanan 11,5 milyon dolarlık yardımının dışında, Tayvan Dışişleri Bakanlığı’nın başlattığı milletçe yardım kampanyası aracılığıyla da Ukrayna’ya 3,5 milyon dolarlık ayrı tek yardımda da bulunacak. tek araya toplanan bu kazanç Polonya hükümetine gönderilecek.

Öte istikametten Tayvan, bütün bu Parasal yardımların yanında geçtiğimiz hafta Ukrayna’ya 27 tonluk sağlık ekipmanı ve ilaç yardımında bulunmuştu. Gönderilen bu kargo evvel Polonya’ya, oradan da Ukrayna’ya ulaştırılmıştı. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.