Tam bir Aziz Nesin hikayesi! 6 bin lirasını kurtarmak isterken 18 bin liradan oldu-haberi

Ekim 2019’da 71 haneler mahallesi Kafkas Caddesi’nde bulunan hırdavat dükkânı işleten 38 yaşında olan Davut Avcı, işyerini çalışanına emanet edip dışarı çıktığı sırada S. E. adli kişi işyerine gelerek 6 bin Lira değerinde alışveriş yaptı.

İddialara göre alışverişini yapan şahıs, işyeri çalışanına iki bin Lira ödeyip “Ben burada komşuyum, paranın var olan bölümünü hafta içi getireceğim” diyerek aldığı hırdavat ürünlerini arabasına yükleyip uzaklaştı.

Aradan üç buçuk ay geçmesine karşın kazanç ödenmeyince işyeri çalışanı, vaziyeti Davut Avcı’ya anlattı. Telefonla parayı istemek amaciyla şahsı defaatle arayan Avcı, tek vakit ardindan telefon numarasının karşı istikametten engellendiğini ayrım etti.

Başka numaralardan şansını tecrübeye süre gelen Avcı, kendisini tek başkası olarak tanıttığı S.E.’i iş görüşmesi bahanesiyle sanayide ayarladığı tek dükkânda buluşmaya inandirma etti.

BORCUNA KARŞILIK TELEFONUNU BIRAKTI ‘GASP EDİLDİM’ DEDİ

Buluşmaya S.E., erkek çocuğu K.E. ile birlikte geldi. Davut Avcı kendisini tanıttıktan ardindan S.E., “Bende paran kalmaz, telefonumu size vereyim, yarın parayı getirdikten ardindan alırım” diyerek telefonunu masanın üstüne bıraktı.
İddiaya göre buluşmadan ardindan akşam saatlerinde karakola gidip gasp edildiği ile alakalı hatali ilaninda bulunan S.E., Avcı’ya dava açtı. durum karşısında şaşkınlık yaşayan Avcı, mahkeme zamani ayni ritimde devam ederken arabulucu ile yaptığı müzakereler sonrasında tek de perişan laf davasıyla karşı karşıya kaldı. Anlaşma maksatlı görüşmelerde S.E,’ye perişan laf etmediğini savunsa da iki davayı da kaybeden Avcı, ilkinden bin 500, 2. mahkemeden ise 320 Lira kazanç cezası aldı. Toplamda avukat masrafları dâhil 18 bin Lira ödemek zorunda var olan Avcı, 6 bin TL’lik alacağının peşinden koşarken uğradığı zararla hayatının şokunu yaşadı.

“VERDİĞİ yol tarifi MASAJ SALONU ÇIKTI”

Yaşadığı olayı laf eden Davut Avcı, “Elamanım dükkândaydı. Şahıs geliyor ‘Ben sizin komşunuzum’ deyip, alışveriş yapıyor. takriben 6-7 bin TL’lik malzeme alıyor. Şahıs iki bin Lira civarindan kazanç veriyor ve ‘kalanını yarın veyahut hafta içinde getireceğim’ diyor.

Elamanım üç buçuk ayin ardindan bize iletti olayı. Biz de elbet ki kendisinin numaramızdan aradık. Verdiği yol tarifi Eskişehir’in çarşısında masaj salonu çıkıyor. Benim telefonumu ve aradığımız bütün numaraları engellediği amaciyla tek telefondan alarak ‘Sizinle görüşelim tek iş yapalım’ dedim. minik sanayide tek dükkâna çağırdık. Yazıhaneye girdik konuştuk.

‘Bizim dükkândan mahsul almışsınız, sizi aradık ama bütün telefonlarımızı engellediğiniz amaciyla bu şekilde size ulaşabildik’ dedik. Şahısta bize ‘Tamam borcum var ama operasyon oldum ve o nedenle dönemedim’ dedi.

Bizde ‘Tamam abi, insanlık hali’ dedik. elbet ki burada biz 2, üç kişiydik. Şahıs erkek çocuğu ile birlikte geldi. Telefonunu cebinden çıkardı, masanın üstüne koydu. ‘Yarın gelirim art var olan paramı öderim, telefonumu alırım’ dedi. bendeniz de ‘Abi telefona neden yok’ dedim. erkek da ‘aramızda güven olsun’ Diye konuştu ve telefonu bıraktı.

Kesinlikle rastgele tek hakaret, küfür, tehdit ve yaralama olmadı. Telefonu aldık dükkâna geldik ve kasaya koyduk. Akşam bizi karakoldan arayıp, ‘Bir telefon gasp etmişsiniz’ dediler. Biz de telefonu kendisi bıraktığını belirterek vaziyeti anlattık.

Ardından dükkâna art dönüp telefonu aldık ve karakola teslim ettik. İfade verdik. Şahıs bizden yakıntıcı olmuş. Böylelikle mahkeme zamani başladı” dedi.

“HAKARETTEN İKİNCİ DAVA”

Mahkeme sürecinde uzlaşmak amaciyla S.E.’yi aradığını ve bu konuşma sonrasında ‘Hakaret etti’ gerekçesiyle ile alakalı dava açıldığını söyleyen Avcı, mağduriyetini dile getirdi. İki davayı da haksız yere kaybettiğini argüman eden Avcı, şu şekilde konuştu:

“Karşı tarafın bize borcu var. Alacağımızı tahsil edemiyoruz. Araya uzlaştırma savcısı filan girdi. Uzlaştırma savcısı bana, ‘Siz arayın kendiniz görüşün’ dedi. Karşı taraf uzlaşmadı.

Davayı açan şahsa, ‘Bizim gaspla işimiz olmaz, gel sen borcunu öde, uzlaşalım, olay uzamasın’ dedik. Kendisi bana, ‘Avukat tuttum, fiyatını öde olay çözülsün’ dedi. Biz sanıyoruz ki haklıyız. Adaletli tek şekilde çözüleceğini sanıyorduk.

Uzlaşma sıralarında telefonla konuştuktan ardindan şahıs, avukatına ‘bana perişan laf etti’ demiş. Avukatı da 2. tek dahada açıyor. süre gelen tek davamız varken hakaretten 2. tek davamız dahada oldu.

Hâkim, bize evvel davadan 320 Lira karar yazmış. İkinci davadan da perişan laf etti diye delil olmamasına karşın bin 500 Lira karar yedim. Bana en çok cezayı getiren avukatlık ücretleri ve toplamda 18 bin Lira dahada karar çıkardılar. Biz avukatla görüştük 15 bin TL’ye anlaştık. İlk davadan bin 500 2. davadan 320 Lira var olan cezamızı ödedik. Şu vakit bendeniz Daha mağdurum.

Karşı istikametten hâlâ dahada alacağım kazanç var. Bu arkadaş bu şekilde kaç kişiyi dahada dolandırdı bilmiyorum. hak ve sistem nasıl işliyor bilmiyorum. 6 bin TL’mi kurtarmak isterken, 22 bin Lira cebimden kazanç çıktı. Hâlâ dahada 6 bin liramı alamadım. Karşı tarafa da ulaşmıyoruz.” (İHA)

Mobilyacıyı dolandıran Kamerunlu sahte diplomat yakalandı İlginizi Çekebilir Mobilyacıyı dolandıran Kamerunlu sahte diplomat yakalandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.