Tam 8 bin yıllık! Mağarada bulunan figürler arkeologları heyecanlandırdı-haberi

Kent merkezine 20 kilometre uzaklıktaki ortada Yenişehir kazasina bağlı İnsu Köyü’nde mağarada bulunan tas resimleri heyecan yarattı. takriben 8 bin senelik olduğu olasılık edilen ve petroglif tekniği ile çizilen tas resimlerinin neolitik veyahut kalkolitik dönemden kaldığı düşünülüyor. Dönemin faunası ile alakalı bilgi veren figürlerin hatri sayilir büyüklükte tek bölümü ise tahrip olmuş durumda.

“RESİMLERDE BAZI FANTASTİK YARATIKLARI GÖZÜMÜZE ÇARPIYOR”

Kent merkezine 20 dakika mesafedeki tas resimlerini inceleyen Mersin Üniversitesi (MEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Durukan, “Mersin’e 20 kilometre uzaklıkta İnsu Köyü’nde çok kısa süre evvel keşfedilmiş var olan tas resimlerinin önündeyiz. Bunlar günümüzden takriben 5 ila 8 bin sene öncesine ait olduğunu olasılık ettiğimiz, petroglif tekniği dediğimiz tas yüzüne kazıma ile yapılmış olan, çagi laf eden tas resimleri. Çok gerçekçi yapılmış betimlemeler. Hayvan çeşitliliği ile alakalı tek takım ipuçları veriyor. özellikle dağ keçileri sanatsal özelliği var olan ince tek eglenerek yapılmış, onun yanı sıra Bir takım fantastik yaratıklar gözümüze çarpıyor. Uçan ve yüzen Bir takım yaratıklar bunlar” dedi.

“KORUMA ALTINA ALINARAK TURİZME KAZANDIRILMALI”

Mağaranın savunma altına alınması gerektiğini belirten Durukan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bunların mühim özelliği kent merkezine nihayet derece yakın olmaları. kent merkezinden takriben 20 dakikalık mesafede bulduk bunları. nihayet 5 senede ortada Toroslar dediğimiz bu kuşakta Mersin’in dağlarla kaplı kisminda neolitik veyahut kalkolitik buluntularla Bir hayli karşılaşmamıştık ama nihayet 5 sene içinde yapılan araştırmalarla bunların sayısını arttırmış bulunmaktayız. Burası kent merkezine en yakın örnekler. Üzücü var olan bölümü ise geniş tek alan dağılmış var olan tas resimlerinin hatri sayilir büyüklükte ölçüde tahrip olmuş olması. Elimizde çok az tek misal kalmış. Bununla birlikte burada neolitik veyahut kalkolitik dönemden tek yerleşim olduğunu anlayabiliyoruz. hemide ilmi ayni vakitte da turistik açıdan mühim tek çekim merkezinden bahsediyoruz. Burası şu vakit tek hayvan barınağı olarak kullanılıyor. yöneticilerin burayı tek vakit evvel tescil etmesi savunma altına alması gerekiyor.”

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir