Sosyal medyadan hastalığını duyuran Aslı Özkısırlar’dan acı haber-haberi

İzmir’in Konak kazasi Alsancak mahalleninde 15 senedir takı satarak geçimini sağlayan Aslı Özkısırlar, polikondrit ve Cogan sendromu hastalığına yakalandı. 10 senedir rehabilitasyon gören Özkısırlar, geçen 31 Mart gecesi Yeşilyurt semtindeki hanelerinde rahatsızlandı. Bekar var olan Özkısırlar, İzmir Katip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘ne kaldırıldı. tek gece burada tutulan Özkısırlar, sonrası vakit derhal sevk edildiği tek hususi hastanede bu erken sabah saatlerinde hayatını yitirdi.

AİLEDEN “HASTANE YATIRILMADI” İDDİASI

Özkısırlar’ın cenazesi bu erken öğle saatlerinde Bornova kazasi Altındağ semtindeki Kokluca Mezarlığı’nda toprağa verildi. Ailesi kızlarının yer olmadığı amaciyla hastaneye vaktinde yatırılamadığından hayatını kaybettiğini ileri sürdü.

“ABLAM üç AYDA 25 KİLO VERDİ”

Bir ay evvel kardeşi Aslı’yı Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi’ne götürdüklerini belirten Melike Özkısırlar (33), “Ablam nihayet üç aydır 25 kilo verdi. aş yiyemiyor, devamlı olarak kusuyor. Kendisine Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde stent takıldı. Sonrasında hastalığı romatolojik tek hastalık olduğu amaciyla Bozyaka Hastanesi’ne gittik. Oradaki romatoloji doktoru İhtiyaç duyulan tetkikleri yaptı, takriben tek ay önce. Bunun sonucunda, kendisinin vaziyetinin perişan olduğunu, hastalığının ağırbaşlı olduğunu, vücudundaki organlarının yangın yeri olduğu söylendi. Kusmasının ve kilo kaybının sebebinin de bu olduğu söylendi. Kendisi araştırmak istiyorum, burada yatarak rehabilitasyon olmasını istiyorum ve bu şekilde rehabilitasyon etmek istiyorum deyip, yatışını verdi.

“YATAKLAR DOLU OLDUĞU 25 ABLAM YATAMADI”

Fakat yatakların dolu olduğunu söyleyip, tek hafta içinde yatıracağım Diye konuştu ama 25 vakit oldu ablam yatamadı. Biz tek hafta evvel tekrar hastaneye gittik hastaneye. Zira bu 25 hergün müddette devamlı olarak nefes alamama, çarpıntı, duyma kaybı benzeri şikayetler yaşadı. tek hafta evvel hastaneye gittiğimizde, doktora ‘Bakın görüyorsunuz, vaziyeti kötü. nefes alamıyor’ dedim. Zati ablamın rahatsızlığının en uç noktası Zati nefes alamama. Bu hekimin bunu bilmesi gerekiyordu. doktor bizi tekrar art gönderdi, ‘Aslı benim aklımda. Servise tekrar bildirdim. Boş yatak olduğunda alacağım’ dedi. Benim ablama doktorun, hastanenin ihmalinden, boş yatak olmamasından öldü. nefes alamaya alamaya can verdi benim ablam. Acildeki doktor bize ablamın akciğerlerinin su topladığını söyledi. Bu civarindan ağır var olan tek hastayı aciliyetli değil diyerek art gönderdi ama aciliyetli olmayan tek hasta kisi nefes alamaya alamaya öldü. Kendisi çok sevilen tek insandı. öylesine kendini perişan hissediyordu ki, kendisi de sağlık Bakanlığı’na tek çağrıda bulunmuş. Hastanede yatak yok diye. Benim ablam pijamaları, bavulu hazır tek şekilde hastaneye yatacağım diye bekliyordu. Bununla alakalı de tek tweet atarak yatak yok çağrısında bulunmuş. Biz ara ara hastaneye gitmemize karşın tek çözüm bulmadılar” dedi.

ANNE SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ

Öte istikametten Özkısırlar’ın, iki çocuğundan tek tanesini kaybetmenin acısını yaşayan annesi Nebahat Özkısırlar ise sinir krizi geçirdi. Evlat acısı yaşayan anne adayi Özkısırlar’a sağlık ekipleri tarafından sakinleştirici iğne vuruldu.

ARKADAŞLARI TAKI TEZGAHINA ÇİÇEK BIRAKTILAR

Ayrıca, Aslı Özkısırlar’ın vefat haberi takı tezgahının bulunduğu Alsancak’taki esnaf arkadaşlarını da kanun boğdu. Özkısırlar’ın arkadaşları bu erken tezgahını karanfillerle donattı.

“ÇOK ÖFKELİYİM ÇOK AMA OFF”

Öte yandan, Özkısırlar’ın hayatını yitirmesinin derhal peşinden yasamsal medya gönderilerini paylaşan çok sayıda kişi yaşananlara reaksiyonunu dile getirdi. Ünlü tv yapımcısı armağan Çağlayan da “Çok öfkeliyim çok ama off” ifadeleri ile reaksiyon gösterdi.

İZMİR İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ İDDİALARLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

İzmir’de Aslı Özkısırlar adli kişi hususi tek hastanede hayatını kaybederken, şahsın İzmir’de yatak bulunmaması hasebiyle öldüğü iddiaları gündeme gelmişti. İzmir sağlık Müdürlüğü tarafından mevzu hakkinda olarak yapılan açıklamada, “Hastamızın kaybedilmesinin alakalı hastanemizde veyahut şehrimizde yatak bulunmaması ile tek alakası bulunmamaktadır. Bununla birlikte süreçle alakalı olarak ayrıntılı tahkikat ayni ritimde devam etmektedir” denildi.

Aslı Özkısırlar’ın 10 Mart 2021’de sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi romatoloji polikliniğine müracaat ettiği bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Aynı tanı ile hastalığının takibi emeli ile yatırılarak gözetim altına alınması önerilmiştir. Bununla birlikte hastanın kronik rahatsızlığını izleyen hekimimiz tarafından aciliyetli tek durum olmadığı gerekçesiyle COVID 19 salgını ve hastanın immunosupresif kullanması göz önüne alınarak riziko alınmaması yerine sağlık kurumu yatakları tam dolu olmamasına karşın ahenk gösteren koşullar sağlanana civarindan romatoloji servisine yatışının ertelenmesine karar verilmiştir.”

“YAKIN TAKİP İÇİN ACİL SERVİSTE MÜŞAHEDE ALTINA ALINMIŞTIR”

Hastanın 31 Mart 2021’de bulantı, istifra (kusma) ve çarpıntı şikayetleriyle 112 aciliyetli Servis ambulansıyla İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi aciliyetli servisine geldiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Genel vaziyeti kötü, hipotansif, septik görüntüde var olan hastanın İhtiyaç duyulan bütün tetkikleri yapılmış, tomografileri ve BT anjiyografi çekilmiştir. PCR testi çalışılmış ve negatif gelmiştir. Aort anevrizması yanında yaygın efüzyon görülen hasta kisi kalp damar cerrahisi, kardiyoloji ve anestezi hekimlerince değerlendirilmiş ve bu vaziyette aciliyetli cerrahi düşünülmeyerek yakın takip amaciyla aciliyetli serviste müşahede altına alınmıştır.”

“DETAYLI SORUŞTURMA ayni ritimde devam ETMEKTEDİR”

Hastanın tek Nisan perşembe bugünü “Cogan sendromu+ Pulmoner ödem” tanısıyla entübe edildiği bildirilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Hastanemiz yoğun bakımdaki riziko dikkate alınarak aciliyetli olarak ambulans ile Özel Ege hayat Hastanesi yoğun bakım servisine nakledilmiştir. Bu hastaneye giriş esnasında arrest gelişen hastaya burada CPR (canlandırma) uygulanmış ve yoğun bakımda rehabilitasyon altına alınmıştır. ama hastamız yoğun bakımda tek vakit ardindan iki Nisan 2021’de hayatını kaybetmiştir.

İmmunosupresif rehabilitasyon almakta olup salgın döneminde hastanelerimize gelmek zorunda var olan hastalarımıza dikkatle yaklaşılmakta, riskli hastalarla tek arada yatırılmamasına itina gösterilmektedir. Hastamızın kaybedilmesinin alakalı hastanemizde veyahut şehrimizde yatak bulunmaması ile tek alakası bulunmamaktadır. Bununla birlikte süreçle alakalı olarak ayrıntılı tahkikat ayni ritimde devam etmektedir.”

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Davut CAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir