Son Dakika! Yüz binlerce öğrencinin merakla beklediği LGS sonuçları açıklandı-haberi

Milli Eğitim Bakanlığınca, LGS kapsamında 6 Haziran’da yapılan merkezi sınavın neticeleri “http://meb.gov.tr” adresinden açıklandı.

MEB, geçen sene olduğu benzeri bu sene da LGS imtihan neticeleri ile “Merkezi imtihan Değerlendirme Raporu”nu yayımladı. ulusal Eğitim Bakanlığının Eğitim analiz ve Değerlendirme Raporları Serisinin 16’ncısı var olan ve yürütücülüğünü bakanimiz Yardımcısı Mahmut Özer’in yaptığı raporda, öğrencilerin merkezi sınavdaki neticeleri ayrıntılı olarak incelendi, sınavdaki asagi testlere ait dağılımlar değerlendirildi ve testin teknik nitelikleri ile alakalı ayrıntılı neticelere yer verildi.

SINAVA KATILIM YÜZDE 83

Rapora göre, LGS kapsamında merkezi imtihan 6 Haziran’da başarıyla uygulandı. Merkezi imtihana tek milyon 38 bin 492 öğrenci girdi ve katılım oranı yüzde 83 olarak gerçekleşti.

2021 LGS’DE Sual İPTALİ YOK

LGS kapsamındaki merkezi sınavda öğrencilere değişik branşlardan toplaminda 90 Sual soruldu. Saat 09.30’da başlayan evvel oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, inanç kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil testleri uygulandı.

İkinci oturumu saat 11.30’da başladı ve bu oturumda öğrenciler matematik ve fen bilimleri testlerini cevapladı. Merkezi sınavda bulunan suallerden hiçbiri iptal edilmedi.

97 ÖĞRENCİ TAM nokta ALDI

Sınava 36 değişik ilden katılan 97 öğrenci bütün sualleri doğru yanıtlayarak 500 tam nokta aldı. Puanların 100 ile 500 arasında değiştiği dağılımda öğrencilerin yüzde 5,61’i, 400-500 nokta aralığında yer aldı. Öğrencilerin en yoğun bulunduğu nokta aralığı (yüzde 62,17) ise 200-299 oldu.

KIZ ÖĞRENCİLER dahada BAŞARILI

Raporda, Bir takım kişisel ve ailevi nitelikleri ile imtihan performansları arasındaki münasebet ile alakalı neticelere da yer verildi. Elde edilen bulgular, 2018, 2019 ve 2020 yıllarındaki merkezi sınavlarda olduğu benzeri 2021 seneninde da kız öğrencilerin matematik dışındaki bütün asagi testlerde bay talebelerden dahada başarılı olduklarını gösterdi.

Yapılan başka tek incelemede, öğrencilerin anne eğitim düzeyleri arttıkça imtihan puanlarının da arttığı belirlendi.

Bu konuda yapılan başka çalışmalarla tutarlı var olan bu sonuç, velilerin eğitim düzeyleri ve dolayısıyla sosyoekonomik düzeylerindeki artışın öğrencilerin akademik performanslarındaki artışla ilişkili olduğunu gösterdi.

LGS'de 97 öğrenci bütün sualleri cevaplayarak 500 nokta aldı

LGS’de 97 öğrenci bütün sualleri cevaplayarak 500 nokta aldı
Son Dakika: LGS kılavuzuna göre, yerleştirme neticeleri 26 Temmuz 2021'de açıklanacak

Son Dakika: LGS kılavuzuna göre, yerleştirme neticeleri 26 Temmuz 2021’de açıklanacak
LGS birincileri başarılarının sırrını verdi: Koronavirüsü avantaja çevirdik

LGS birincileri başarılarının sırrını verdi: Koronavirüsü avantaja çevirdik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir