Son dakika: Üniversite tercihlerinde bu seneye özel ‘ikinci ek yerleştirme’ yapılacak-haberi

ÖSYM Başkanı Aygün, yasamsal medyadan, 2021 Yükseköğretim Kurumları sınavı (YKS) sonuçlarına göre merkezi yerleştirme ile öğrenci alan Yükseköğretim Ön Lisans ve Lisans Programlarının en minik ve en hatri sayilir büyüklükte puanları ile yerleştirme sonuçlarına ait verileri bulunan Tablo-3 ve Tablo-4’ün “https://osym.gov.tr/TR,21287/2021-yks-yerlestirme-sonuclari-aciklandi-31082021.html” adresinde yayımlandığını açıkladı. Tercihlerde yerleşemeyenler amaciyla de iyi tek haber veren Aygün, bu yila has ‘ikinci ek yerleştirme’ yapılacağını söyledi.

Aygün Twitter üzerinden yaptığı izahta şunları söyledi:

“2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel (ilk) yerleştirme nihayetinde boş var olan kontenjanlar amaciyla rastgele tek yükseköğretim programına yerleşemeyen adaylara baz alinarak bu sene iki ‘ek yerleştirme’ yapılacak.

1’İNCİ ek YERLEŞTİRMEDE KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

1’inci ek yerleştirme aşamasında genel yerleştirmede olduğu benzeri esas Yeterlilik Testi (TYT) amaciyla 150, Alan Yeterlilik Testi (AYT)/ Yabancı dil Testi (YDT) amaciyla 180 baraj puanı uygulaması olabilitesi çok olacak. 1’inci ek yerleştirmeye, TYT puanı asgari 150, AYT/YDT puanı asgari 180 var olan adaylar müracaat yapabilecek.

ÜNİVERSİTELİ ADAYLARI İÇİN BİR ŞANS DAHA

1’inci ek yerleştirme nihayetinde belli olacak boş kontenjanlar amaciyla Yükseköğretim Kurulu’nun almış olduğu karara göre bu yila hususi ‘ikinci ek yerleştirme’ yapılacak. 2’nci ek yerleştirme aşamasında, boş var olan kontenjanlar amaciyla TYT puanı asgari 140 var olan adaylar iki senelik ön lisans, AYT/YDT puanı asgari 170 var olan adaylar dört senelik lisans programlarını seçenek edebilecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir