Son Dakika: Üçüncü doz aşılamada 50 yaş üstü vatandaşlar ve sağlık çalışanları istedikleri aşıları yaptırabilecek-haberi

Koronavirüs Bilim Kurulu saat 16:30’da video konferans yoluyla toplandı. sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantının derhal peşinden YouTube üzerinden İzah yaptı. Üçüncü dozla alakalı veriler veren bakanimiz Koca, “Üçüncü doz aşı ile alakalı ise evvel iki dozu inaktif aşı var olan 50 yaşından hatri sayilir büyüklükte vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımız 3. Doz aşılarını istek ettikleri aşı türü ile olabilirler” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Koca’nın izahı şu şekilde;

Salgın hastalığın görülmeye başladığı evvel günlerden beri bilim insanlarımız hatri sayilir büyüklükte gayretlerle salgın idaresi ve vatandaşlarımızın doğru bilgilendirilmesi amaciyla faik hizmetler verdiler. bilim heyetimiz bütün alışılmış olan üstü durumlara karşın ara vermeden her hafta toplanarak gelişmeleri ele aldı. bu erken de bilim heyeti toplantımız sonrası gelişmelerden sizleri haberdar etmek amaciyla huzurlarınızdayım.

“ESKİ GÜNLERİ KONUŞTUĞUMUZ AŞAMAYA GELDİK”

Salgın hastalığın gündemimizden çıkmaya başladığı artık Daha önceki günlerimize kontrollü tek şekilde nasıl döneceğimizi konuştuğumuz aşamaya geldik. Artık tek gündemimiz mümkün var olan maksimum aşılama oranı ile yasamsal bağışıklığı elde etmek. bütün insan kaynağımızı ve enerjimizi bunun için yönlendirmiş bulunuyoruz. Başarılı tek aşı programı salgından kurtulmuş kutsal tek ülkemiz demektir.

“TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIĞA süratle YAKLAŞIYORUZ”

Bildiğiniz benzeri aşı sayılarını kent bazında anlık olarak ve her vakit her tek ilimizin aşılanma oranını da yüzde olarak sizlerle paylaşıyoruz. Bir takım illerimiz aşı programına uyumda tam da istediğimiz ivmede ve hızla yasamsal bağışıklığa yaklaşıyor. Bir takım illerimiz ise geriden takip ediyor. Bu tatlı tek rekabete dönüşmeli, her tek vatandaşımız bulunduğu ilin bağışıklık oranına katkıda bulunmak üzere tek vakit evvel aşısını olmalıdır.

“YENİ UYGULAMALARIMIZ OLACAK”

Aşılamada istediğimiz ivmeye Daha ulaşmamış illerimiz amaciyla tertemiz uygulamalarımız olacak. Gerekirse bütün vatandaşlarımızı bulundukları yerde aşı hizmeti ile buluşturacağız. mahalli ve memleket genelinde kapsamı geniş tek program uyguluyoruz. Bu programı dahada canli vaziyete getireceğiz. Her vakit salgın ile alakalı tertemiz haberler duymaya ayni ritimde devam ediyorsunuz. Bilmenizi isterim ki bu durum çok dahada uzunca sürmeyecek. tertemiz varyantlardan, mutasyonlardan haberler gelmeye ayni ritimde devam edecek. Bu konunun gündeminizde yer almasına sizleri umutsuzluğa sürüklemesine müsaade etmeyin. bütün gelişmeleri yakından takip etmekte ve vatandaşımızı en kısa müddette bilgilendirerek tedbirler alıyoruz. bu erken gündem artık salgın değil maksimum aşılanma oranıdır.

KORONAVİRÜSE YAKALANAN VATANDAŞLAR

Hastalığı geçirmiş var olan vatandaşlarımız amaciyla aşı olma süresinin üç ay olarak belirlendiğini geçtiğimiz hafta ifade etmiştim. bu konuyla alakali tek karmaşaya yer olmadığını dile getirmek istiyorum. tekrar etmek gerekirse hastalığı geçirmiş ve üzerinden üç aydan uzunca süre geçmiş vatandaşlarımız aşılarını olabilirler. Hastalığı Zati geçirmiş var olan kişilerde hatırlatma aşısının yeteri civarindan olacağı bilim Kurulumuzca değerlendirilmiştir. Gündeme kazançlan tek başka mevzu ise aşı sertifikasıdır. Bakanlığımız Dışişleri Bakanlığımız ile birlikte bütün ülkeler ile görüşerek karşılıklı sertifika tanıma anlaşmaları imzalamaktadır. bunun için göre ülkemizde hangi aşıyı yaptırmış olursanız olun anlaşma imza adan ülkelerde aşı sertifikalarımız karşılıklı olarak tanınıyor. Aşı benzeri bağımsız olarak sertifikalar karşılıklı olarak tanınmaktadır. bu konuyla alakali aşı türü, sertifika açısından tek seçenek nedeni değildir.

AŞILAMA SERTİFİKASI

Benzer şekilde hastalığı geçirmiş var olan ve tek doz aşı yaptıran vatandaşlarımız da aşı sertifikasını e-nabız ve hayat Haneye Sığar uygulamalarımızdan oluşturabilirler. Aşı sertifikası iki veyahut üç doz aşı olanlar amaciyla aşı ile bağışıklığı, hastalığı geçirmiş ve tek doz aşı olmuş vatandaşlarımız amaciyla ise aşı ve hastalığı geçirmiş olmakla bağışıklığı elde etmiş olmayı ifade ediyor. Vatandaşlarımız hastalığı geçirmiş olsalar da iki doz aşı yaptırarak da aşı sertifikasını oluşturabilirler. tek konuyu dahada dikkatlerinize saglamak isterim. Hâlihazırda dijital aşı sertifikası ile alakalı en öndeki ani çok ülkeden biriyiz. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda aşı yazılı kâğıtlarda tutulmaktayken ülkemizde uygulama hatıranda bütün dijital platformlarımızda kayıt altındadır. Anlaşma yaptığımız ülkelerin bu entegrasyonu sağlamasını bekliyoruz. bu konuyla alakali lider ülkelerden biri olduğumuzu bilmenizi isterim. Dijital sağlık altyapımız salgın süresince işimizi çok kolaylaştırdığı benzeri aşı ile alakalı da en mühim güvencelerimizden biridir. Aşı programından sağlık çalışanlarımızın faik gayretleri ile sergilenen çok muvaffakiyet güneşli günlerden dahada hızlı yüreklerimizi ısıtmış ve salgından kurtuluşa var olan inancımızı perçinlemiştir. Bu müspet gidişatı en iyi şekilde nihayete erdirmek elimizde. Aşı ile yasamsal bağışıklık sağlanana civarindan kişisel tedbirlerimizden ödün vermeyelim. tek vakit evvel aşımızı olalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir