Son Dakika: Türkiye Cumhuriyeti’nde bir ilk! KOM tarafından yürütülen tarihi eser kaçakçılığı operasyonu başladı, 76 şüpheli yakalandı-haberi

Emniyet genel Müdürlüğü (EGM) KOM ev Başkanlığı tarafından yapılan tespitler ışığında Kaçakçılık ve örgütlü Suçlarla ugras ev Başkanlığı koordinesinde Adana KOM Şube Müdürlüğü tarafından 10.08.2021 tarihinde eş zamanlı olarak Adana merkezli 30 şehirde beynelmilel tarihi eser kaçakçılığı yapan tek hatali örgütüne baz alinarak “Anadolu” kod isimli harekât gerçekleştirildi.

BİNLERCE KATALOG İNCELENDİ

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen tahkikat kapsamında, şüphelilerin örgütlü tek şekilde devinim ederek kaçak kazıcı, toplayıcı, koleksiyoner ve koleksiyonerliği iptal edilen şahıslardan topladıkları tarihi eserleri, kuryeler vasıtasıyla AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Avrupa’ya kaçırdıkları tespit edildi. KOM ev Başkanlığınca müzayede hanelerine ait binlerce kataloğun incelenmesi neticeninde ülkemize ait kaçırılan tarihi yapıtlar belirlendi.

ESERLERİN ANADOLU KÜLTÜRÜNE AİT OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Yurt içi ile vatan dışında yapılan yakalamalarda ele geçirilen ve müzayede hanelerinin kataloglarında için tarihi eserlere baz alinarak Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanları tarafından yapılan incelemeler neticesinde eserlerin ülkemize ait Anadolu kökenli yapıtlar olduğu tespit edildi.

4 BİN 122 TARİHİ eser ELE GEÇİRİLDİ

Örgüt öncüsü ile teşkilat azalarının hesaplarına vatan dışından Türkiye’den kaçırılan tarihi eserlerin satış bedeli olarak suanki kuru ile takriben 26 milyon Lira değerinde döviz gönderildiği tespit edildi. harekât sürecinde Türkiye, Bulgaristan, Hırvatistan ve Sırbistan’da gerçekleştirilen dört ayrı yakalamada 4.122 adet tarihi eser ele geçirildi.7 şüphelinin bütün esya varlıklarına el konulma isteginde bulunulacağı öğrenildi. Mersin’in Silifke kazasinda tek otelde gözaltına alınan teşkilat elebaşının tarihi eser kaçakçılığından üç hatali kaydı olduğu belirtildi.

78 ŞÜPHELİ GÖZALTINDA

Gerçekleştirilen “Anadolu” operasyonu ile 93 şüpheliden 78 kuşkulu gözaltına alındı. Şüphelilere ait ikamet, işyerleri ve araçlarında yapılan aramalar neticesinde şuana civarindan ülkemizden kaçak kazılar yolu ile çıkartıldığı saptanan 9.276 adet tarihi eser ele ile kaçak kazıda kullanılan 9 adet dedektör, üç adet ruhsatsız tabanca, üç adet kurusıkı tabanca, tek adet ruhsatsız av tüfeği, 425 adet fişek ele geçirilmiş ve harekât kapsamında ele geçirilen eser sayısı 13.398’e erişmiş olup, sayım işlemleri ayni ritimde devam etmektedir.

CUMHURİYET TARİHİNDE BİR İLK

mevzubahis harekât Cumhuriyet tarihinin suçtan elde edilen gelire baz alinarak evvel tarihi eser kaçakçılığı operasyonu olma özelliğini taşırken, bununla birlikte ülkemizin yıllardır UNESCO benzeri beynelmilel alanlarda Anadolu’dan kaçırılan eserlerin Avrupa ve ABD’de bulunan müzayede hanelerinde satıldığı istikametindeki tezleri doğrulayan ve adli soruşturmayla alana koyan harekât olma niteliğini taşıyor. Yapılan açıklamada, “Topraklarımıza ait kültür varlıklarını savunmaya ayni ritimde devam edip kaçırılan eserlerimizin peşini bırakmayacağız. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” sözlerine yer verildi.

ARALARINDA ÖRGÜT LİDERİ DE VAR

KOM ev Başkanı Mahmut Çorumlu’nun Haberler.com’a yaptığı izahta şu ifadelere yer verildi:

“KOM ev Başkanlığımız koordinesinde, 10.08.2021 tarihinde Adana merkezli 30 şehirde eş zamanlı yapılan “Anadolu” kod adli operasyonda; 93 şüpheliden aralarında “Örgüt Liderinin” de bulunduğu 78’i gözaltına alınmış, şüphelilerin ikamet, iş yeri ve araçlarında yapılan aramalarda şuana civarindan 9 bin 276 adet tarihi eser ve kaçak kazıda kullanılan 9 adet dedektör ile üç adet ruhsatsız tabanca, üç adet kurusıkı tabanca, tek adet ruhsatsız av tüfeği ve 425 adet fişek ele geçirilmiş olup, ele geçirilen eserlerin sayım işlemleri ayni ritimde devam etmektedir. Bununla birlikte 8 şüphelinin bütün esya varlıklarına el koyma kararı alınmıştır. Şüphelerin ikamet, iş yeri ve araçlarında yapılan aramalar hali hazırda ayni ritimde devam etmektedir.”

SUÇTAN ELDE EDİLEN GELİR NEDİR?

Suç gelirleri; suçun işlenmesiyle elde edilen veyahut suçun konusunu oluşturan veyahut suçun işlenmesi amaciyla sağlanan Parasal menfaatler ile bunların değerlendirilmesi ve dönüştürülmesi neticesi alana çıkan ahenk gösteren ücret kazançlardır.

MÜZAYEDE EVİ TARİHİ eser SATIŞ SÜRECİ

Satıcı sahiplik dokümanı (sahte olarak düzenlenmiş) ile müzayede evine satılmasını istediği yapıtı verir. Müzayede hanesi yapıtı canlı veyahut süreli açık artırmaya sunar. Belli tek vakit aralığında esere maksimum önerisi veren satın alır. Satılan eser üzerinden müzayede hanesi aracı konumunda komisyon alır. Komisyon meblağı satış tutarından kesildikten ardindan kazanç yapıtı müzayede evine getiren kişinin vermiş olduğu hesaba müzayede hanesi tarafından aktarılır.

İşte ele geçirilen eserlerden bazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.