Son Dakika! THY, Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan’a tarifeli uçuşları iptal etti-haberi

Afganistan’da uzunca tek müddettir saldırılarını arttırarak sürdüren Taliban, ülkenin idarenini ele geçirildi. 10 gündür kent merkezlerine saldıran ve 31 ili ele geçiren Taliban, nihayet olarak başşehir Kabil’e girerek Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda denetimi sağladı.

TAHLİYE İÇİN UÇAK GÖNDERİLDİ

Başta AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ olmak üzere Bir hayli ülke, Afganistan’daki büyükelçilik personelini ve başka vatandaşlarını tahliye etmek amaciyla harekete geçti. Türk sema Yolları da orada bulunan Türklerin tahliyesi amaciyla tek tayyare gönderdi. TC-JJM kuyruk tescilli THY’ye ait yolcu uçağı TSİ saat 07.00’da Kabil Havalimanı’na iniş yaptı. 324 yolcunun tahliyesini gerçekleştiren uçağın 14.35’de İstanbul’da olması bekleniyor.

YOLCULARA 14 GÜN KARANTİNA

Kabil’de bulunan Türk yurttaşları ve ikamet desturu var olan yabancı tebaalı yurttaşları koronavirüs önlemleri kapsamında 14 vakit ev karantinasına alınacak. başka yolcular aha İstanbul’da için 11 otelde karantinada tutulacak.

UÇUŞLAR İPTAL EDİLDİ

Diğer istikametten THY, Afganistan’a var olan tarifeli uçuşlarını da iptal etti.

DIŞİŞLERİ’NDEN TÜRK VATANDAŞLARINA UYARI

Diğer istikametten Dışişleri Bakanlığı, Bir gün evvel Afganistan’dan ayrılmak istek eden Türk vatandaşlarının ivedilikle Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği ile temasa geçmesini istedi.

Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Afganistan’dan ayrılma isteginde bulunan Türk vatandaşlarının Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği ile iletişime geçerek ivedilikle bilgi vermeleri çağrısında bulundu.

Türkiye’nin Afganistan Büyükelçiliği’nden yapılan izahta “Afganistan’dan ayrılma isteginde bulunan vatandaşlarımızın Buyükelçiliğimizle iletişime geçerek (Tel:+93 79 782 82 83) ivedilikle bilgi verilmeleri rica olunur.” ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.