Son Dakika: Tam kapanmada manuel doldurulan izin belgelerinin geçerlilik süresi uzatıldı-haberi

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Görev Belgesinin Süresinin Uzatılması”konulu genelge gönderdi. Genelgede, tam kapanma döneminde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde rastgele tek aksama yaşanmaması amaciyla sokağa çıkma kısıtlaması muafiyeti kazançlan işkolları ve görevlileri tespit edilerek duyurulduğu bildirildi.

Genelgede, tam kapanma sürecinde muafiyet kapsamında bulunan işkollarında imalat faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak ve muafiyetlerin suistimal edilmesini engellemek amacıyla, sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf işyerlerinde görevli kişilere e-başvuru sistemi üzerinden “çalışma destur belgesi” veyahut manuel olarak doldurularak çalışan ve işyeri yetkilisince imzalanıp onaylanan “çalışma desturu görev dokümanı formunu” alma ve denetimlerde ibraz etme zorunluluğunun getirildiği hatırlatıldı.

12 MAYIS GÜN SONUNA civarindan GEÇERLİ OLACAK

Genelgede, tam kapanma sürecinde muafiyet tanınan sektör çalışanlarına baz alinarak e-başvuru sistemi üzerinden bu erken itibariyle 9.5 milyona yakın müracaat neticelendirildiği ve muafiyet nedeni, güzergahı ve vakiti ile kısıtlı olacak şekilde çalışma desturu görev dokümanı düzenlendiği belirtildi.

Genelgede, Nace kodu eşleşme hatası, muafiyet kapsamındaki tek işyerinde görev yapmasına karşın asagi işvereninin muafiyet kapsamında olmaması hasebiyle çalışma desturu görev dokümanı alamayanlar ile erişim hatası benzeri belli tek süre vaziyetler göz önünde bulundurulduğunda; sistem üzerinden görev dokümanı alınamamasının üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde rastgele tek aksamaya yollar açmaması amaciyla Ek’te bulunan ve işveren ile çalışanın beyanı/taahhüdüyle manuel doldurularak imzasini altına alınan “çalışma desturu görev dokümanı formunun” geçerlilik süresinin 12 Mayıs 2021 Çarşamba bugünü saat 24.00’e civarindan uzatıldığı ifade edildi.

DAHA ÖNCE DE UZATILMIŞTI

İçişleri Bakanlığı dahada evvel gönderdiği genelge ile mevzubahis dokümanların geçerlilik süresinin 7 Mayıs saat 24.00 civarindan uzatıldığını duyurmuştu. Alınan tertemiz kararla dokümanların geçerlilik süresi bitmeden tek sefer dahada uzatılmış oldu.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir