Son dakika! Süveyş Kanalı’nı tıkayarak dünya ticaretine ağır darbe vuran Ever Given gemisi çalışmaların 7. gününde kurtarıldı-haberi

Mısır’da Panama bandıralı Evergreen Marine şirketi tarafından işletilen 400 metre uzunluğundaki Ever Given yük gemisi, hafta içinde Süveyş Kanalı‘nın güneyinde çapraz olarak karaya oturarak deniz trafiğini durdurdu. Süveyş Kanalı’nı açma çalışmalarının yoğun tek şekilde ayni ritimde devam edildiği ifade edilmiş, sıkışan gemi şirketinin Japon yöneticileri, Medyaya yaptıkları izahta geminin bu erken yüzdürülmesinin beklendiğini açıklamıştı.

GEMİ YENİDEN YOLA KOYULDU

Süveyş Kanalı’nda sıkışması hasebiyle kanalı tıkayan Evergreen şirketine ait Ever Given gemisinin kurtarma çalışmalarının 7. gününde kurtarıldığı belirtildi. Gemi yola koyulurken, kanalın tekrar açılması bekleniyor.

TÜRKİYE’DEN destek TEKLİFİ

Mısır’daki Süveyş Kanalı’nda çapraz tek şekilde karaya oturarak geçişlerin durmasına neden var olan 400 metre uzunluğundaki dev kuru yük gemisini kurtarma operasyonu ayni ritimde devam ederken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ‘ihtiyaç olması seklinde yardıma hazır olduklarını’ açıklamıştı. ak Saray sözcüsü Jen Psaki de ABD’nin Süveyş Kanalı’nın tekrar açılması amaciyla yardım öneri ettiğini belirterek, vaziyeti yakından takip ettiklerini ifade etti.

DÜNYANIN EN ÖNEMLİ SU YOLU

Mısır’ın Süveyş Kanalı, beynelmilel deniz ticaretinin takriben yüzde 10’unu gerçekleştiriyor. Her sene takriben 18 bin geminin geçtiği, Asya ve Avrupa arasında ticari gemilerin en mühim güzergahlarından Süveyş Kanalı, dünyanın en mühim su yollarından biri olarak gösteriliyor.

Tüm küresel ticaretin takriben yüzde 12’si, Asya ve Avrupa arasında giden tankerlerin ve konteyner gemilerinin Afrika etrafında uzunca tek yolculuğa çıkmasını engelleyerek yakıt tasarrufu sağlayan 193 kilometre uzunluğundaki kanaldan geçiyor.

Japon firma Shoe Kisen’in sahibi olduğu 400 metre uzunluğundaki (yaklaşık dört futbol sahası) 20 bin konteyner taşıma kapasiteli yük gemisi 24 Mart’ta kanal yolunda yakalandığı kum fırtınası sonrası rotadan çıkıp, kıyıya çarparak kanalda sıkışmıştı.

LOJİSTİK HATLARINDAKİ SORUNLARI DERİNLEŞTİRDİ

Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan 24 metre derinliğe ve 205 metre genişliğe sahip kanalda trafiğin askıya alınması, tertemiz tip koronavirüs (Kovid-19) hasebiyle sıkıntı yaşayan lojistik hatlarındaki problemleri derinleştirdi.

The Ever Given gemisinin karaya oturmasının derhal peşinden 200’den çok gemi kanalda geçiş amaciyla beklerken, bunların 30’dan fazlasının yakit taşıyan gemi olduğu ifade ediliyor. Bu tıkanıklık nedeniyle, yakit tankerlerinin nakliye ücretleri onuncu hafta derhal hemen iki katına çıkarken, Bir hayli geminin de rotasını değiştirmesine neden oldu.

GÜNLÜK YAKLAŞIK 10 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDE esya KANALDAN GEÇİYOR

Gemi nakliyatı ile alakalı haftalık dergi Lloyd’s List’in yaptığı değerlendirmeye göre, her vakit takriben 10 milyar dolar değerinde esya kanaldan geçiyor. batı istikametine doğru giden trafiğin değeri hergün takriben 5,1 milyar dolara, doğu istikameti trafiğinin değeri takriben 4,5 milyar dolara ulaşıyor. Analistler, yakıtın geminin işletiminde yüzde 60 ile en hatri sayilir büyüklükte maliyet olduğunu belirterek, yakıt tasarrufu amaciyla Akdeniz ve Karadeniz’den Asya’ya giden yakit ürünlerinin yüzde 20’si Süveyş Kanalı üzerinden geçtiğini ifade ediyor. Ümit Burnu’nu dolaşmanın gemilerin dahada çok yakıt yakması mananına geldiğini belirten analistler, bunun gemi nakliye fiyatlarına yansıyacağına işaret ediyor.

Öte yandan, analistler, kanalın kapalı kalmasından dolayı nakliyede yaşanacak gecikmelerinin enerji piyasaları üzerindeki etkisinin, olmamış yakit ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) isteginin düşük sezonda olmasından dolayı az olacağını da hesaplıyor.

Süveyş Kanalı, karaya oturan 400 metrelik gemi hasebiyle trafiğe kapandı

Süveyş Kanalı, karaya oturan 400 metrelik gemi hasebiyle trafiğe kapandı
Dünya ticaretini bekleyen hatri sayilir büyüklükte tehlike! Karaya oturan gemi hasebiyle Süveyş Kanalı haftalarca kapalı kalabilir

Dünya ticaretini bekleyen hatri sayilir büyüklükte tehlike! Karaya oturan gemi hasebiyle Süveyş Kanalı haftalarca kapalı kalabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir