Son Dakika! Sıfır noktasındaki birliklere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ördüğümüz duvarla giriş-çıkışları engelleyeceğiz-haberi

Milli müdafaa Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve 2. silahlı güç Komutanı Orgeneral yazi Gürak ile Bir gün evvel İran hududunda alınan önlemleri yerinde inceledi. Akar, Van’ın Başkale ilçesindeki 6’ncı sınır Tugay Komutanlığı’nı ziyaret etti. barış Pınarı bölgesine sızmaya çalışan 14, sema Kuvvetlerinin Gara’ya harekatında 6, Harkurt’ta iki olmak üzere 24 saat içinde 22 yasadisi tesirsiz vaziyete getirildiğini açıklama eden Bakanı Akar “Sınırda her vakitkinden çok dahada yoğun tedbirler alındı” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A BİLGİ VERİLDİ

Havadan ve karadan yaptığı incelemelerin derhal peşinden Akar ve komutanlar, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ve sınır birliklerinin komutanlarıyla 6. sınır Tugay Komutanlığı’nda tek araya geldi. Önlemlerin tek sefer dahada ele alındığı toplantının derhal peşinden Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda görüşen bakanimiz Akar, çalışmalara ait bilgi verdi.

Hudut birliklerinin komutanlarına hitap eden Erdoğan, şunları söyledi:

“Çok değişik tek dönemden geçiyoruz, tek istikametten su baskın afetleri tek istikametten yangınlar. bütün bunlar ayni ritimde devam ederken tek de dedikoduya dayalı tek sıkıntı. Bu dedikoduya dayalı sıkıntıları da inanıyorum ki sizler bertaraf edeceksiniz.

“YALAN TERÖRÜNÜ SİZİNLE AŞACAĞIZ”

Bu yalan terörünü biz sizinle birlikte aşacağız. özellikle de bu sınırlarda ördüğümüz duvarlarla giriş-çıkışları da Tamamiyle engellemiş olacağız. Zira bu hudutlardaki duvarlarımız bizim emniyet, güvenlik duvarlarımızdır. Bunu sizler başardığınız halde TSK’nin, güvenlik güçlerimizin yükü dahada da hafifleyecektir. Bu duygularla sizleri kutlama ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.”

İşte bakanimiz Akar’ın konuşmasından satır başları:

“Her vakit 150’den çok alanda pusu ve bulgu faaliyeti gerçekleştiriliyor. Termal gece görüş cihazları dahil bin civarında bulgu gözetleme vasıtamızla etkinlik gösteriyoruz. Hudutta her vakitkinden çok dahada yoğun tek şekilde önlem alındığını, hududun kontrolünün dahada da faal olduğunu herkesin bilmesi lazım.

“İLAVE TAKVİYELER YAPILDI”

İran sınırı var var olan sınır taburlarımız, komando taburlarımız, bulgu bölüklerimizle birlikte sınır karakollarımıza ve üs bölgelerimize ek takviyeler yapıldı.

“181 BİN 328 KİŞİYİ ENGELLEDİK”

Hudut birliklerinin sene başından bu yana vatan genelinde 91 bin 78 kişiyi kanun dışı yollarla yurda girmeye çalıştı. Bunlardan İran hududunda yakalananların sayısı 587’dir. Hudutlarımızdan girmesi engellenenlerin sayısı ise 181 bin 328 oldu. Bunların İran hududuna tekabül edenlerinin sayısı ise 61 bin 943’tür. Asker-sivil iş birliği yoğun şekilde uygulanarak İhtiyaç duyulan bütün çalışmalar yapılıyor. tek taraftan hudutta askerler, başka tarafta mülki makamlar, başka tarafta ise Cumhuriyet savcılıklarımız Bu tür konulari tesirli tek şekilde yürütüyorlar.

MODÜLER DUVAR İNŞA EDİLİYOR

Modüler duvar yapıyoruz, şu anne civarindan da bu duvar inşasının hatri sayilir büyüklükte bölümü tamamlandı. 150 kilometreye yakın hendek kazıldı. var var olan sınır taburlarımız, komando taburlarımız, bulgu bölüklerimizle birlikte sınır karakollarımızın, üs bölgelerimize ek takviyeler yapıldı. Bunların yanı sıra jandarmalar ve zabita hususi harekat birlikleri de takviye edildi. Hudutta her vakitkinden çok dahada yoğun tek şekilde önlem alındığını, hududun kontrolünün dahada da faal olduğunu herkesin bilmesi lazım.

“HUDUTLARIMIZ GEÇİLMEZ” ANLAYIŞI PEKİŞTİRİLECEK

Termal gece görüş cihazları dahil bin civarında bulgu gözetleme vasıtamızla etkinlik gösteriyoruz. Yapılan elektro optik kuleler ve akustik algılayıcılar sayesinde sınır hattındaki hareketliliği tespit etmek çok basit vaziyete geldi. ‘Hudut namustur’ anlayışı ile en kıdemsizinden en kıdemlisine civarindan bütün arkadaşlarımız çok maneviyat ve motivasyonun yanı sıra hatri sayilir büyüklükte tek kahramanlık ve fedakarlıkla kendilerine verilen görevleri başarıyla adina getirdiler, getirmeye ayni ritimde devam ediyorlar. Çalışmalarımız yükselen tek şiddetle ayni ritimde devam edecek ve ‘hudutlarımız geçilmez’ anlayışını pekiştireceğiz.

“ORTAYA ATILAN GÖRÜNTÜLERİN HİÇBİRİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

İlk Hem de sınır birlikleri, kara Kuvvetleri unsurları, derinlikteki alanda jandarmalar, içerideki bölümlerde zabita hususi harekat var. Dolayısıyla alana atılan görüntülerin hiçbirinin gerçeği yansıtmadığını çok açık tek şekilde tek sefer dahada burada müşahede ettik.

“TSK, hatri sayilir büyüklükte yangin VE su baskın FELAKETİ İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞIYOR”

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), yangın ve selde kullanılabilecek, sahip olduğu bütün imkan ve kabiliyetleri evvel günden bu yana seferber etmiştir. bu konuyla alakali Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda bakanlarımızla, valililerimizle görüşerek nerede ne gereksinim varsa bunları hatıranda karşılamak amaciyla TSK mensupları hatri sayilir büyüklükte çaba gösterdi. Bölgeye Ayrı olarak iki yatay kaydırmalı köprü tankı ile üç sabit köprü aracı gönderildi. Bunların yanı sıra Sinop Türkeli’nde süre gelen kurtarma çalışmalarına destek sağlamak, mahsur vatandaşlarımızın ve araçlarının tahliyesi amaciyla görevlendirdiğimiz iki gemimiz de yola çıktı.”

DÜN YAŞANAN UÇAK KAZASI İÇİN BAŞSAĞLIĞI

Kahramanmaraş’taki Rusya Federasyonu’na ait uçakta bulunan Rus ve Türk mürettebatın hayatını kaybetmesinden duyduğu üzüntüyü ifade eden Akar, taziye dileklerini iletti.

Son Dakika: Afganistan'da 26 kent merkezini ele geçiren Taliban, başşehir Kabil'e girdi

Son Dakika: Afganistan’da 26 kent merkezini ele geçiren Taliban, başşehir Kabil’e girdi
Son Dakika: Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'dan ayrılmak istek eden Türk vatandaşlarının Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği'ne bilgi vermesini istedi

Son Dakika: Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’dan ayrılmak istek eden Türk vatandaşlarının Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği’ne bilgi vermesini istedi
ABD, binlerce Afgan mülteciyi yerleştirmek amaciyla Katar'la anlaşmak üzere

ABD, binlerce Afgan mülteciyi yerleştirmek amaciyla Katar’la anlaşmak üzere
Taliban azalarının General Raşit Dostum'um lüks villasını ele geçirdiği görüntüler alana çıktı

Taliban azalarının General Raşit Dostum’um lüks villasını ele geçirdiği görüntüler alana çıktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.