Son Dakika! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Koronavirüs 2021’de aynı şekilde devam etmeyecek-haberi

Haftalık bilim heyeti toplantısı Bir gün evvel gerçekleşti. Toplantının derhal peşinden Twitter’dan yapılan yazılı İzah sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu erken kameralar karşısına geçti. Koronavirüsün 1. senesi dolayısıyla açıklamalarda bulunan bakanimiz Koca, sürece ait konuştu.

“DÜZENİMİZ ALTÜST OLDU, fakirlik BAŞ GÖSTERDİ”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Kovid-19 nihayet 100 sene içinde bütün dünyanın aynı anda savaştığı olay ve kayıp sayıları bu denli çok evvel salgın. Salgının müsterek düşmanın virüs olduğu küresel tek savaşa benzetmek mümkündür. Tıpkı savaşlardaki benzeri hayata düzenimiz altüst oldu. İş hayatı hanelere taşındı. Bir hayli ülkede yasamsal huzursuzluklar, yoksulluk, işsizlik baş gösterdi.

Tam tek senedir arzu eder istemez alıştığımız bu yeryüzünde yaşıyoruz. Eskilerden hastanelerde gördüğümüz maskeyle kendisinin kendimizin d doktoru olduğunu biliyoruz. Salgın Çin’in Wuhan şehrinde başlamıştı. İlk haftalarda çok az şey biliniyordu. bu erken uğradığı en nihayet mutasyonlara civarindan her konuda bilgi sahibiyiz. bilim virüse karşı üstünlük elde etti. Aşı çalışmalarıyla atılan adımlar uygarlığın surat akı oldu.

“YAKINDA 5 YERLİ AŞI ADAYIMIZIN ÇALIŞMALARI BAŞLAYACAK”

Dünyada kullanımda var olan 7 ayrı aşı var. ülkemiz hatri sayilir büyüklükte tek yarışın olduğu aşı tedarikinde en hızlı davranan ülkelerden biridir. Çin’deki üretici ile 50 milyon dozluk aşı anlaşmasını Kasım ayında yaptık. Sipariş evvel bölümünü Aralık nihayetinde telim aldık. Ayrı olarak başından beri bunun dışında üç ayrı aşı üretici ile görüşüyoruz.

Bugün itibariyle tatbik edilen aşı 10 milyon dozdan fazladır. Çok yakında 5 türk mali aşı adayımız da insan çalışmalarına başlayacaktır. Yakın gelecekte kendisinin aşılarımızı kullanacağız. Araştırmalar Sinovac aşısının her 100 kişiden 80’inden çok tesirli olduğunu alana koydu. Aşısı yapılan ama hastalığa yakalanan az sayıda kişi Kovid-19’u hafif geçirmektedir.

“VİRÜS 2021’DE eş ŞEKİLDE ayni ritimde devam ETMEYECEK”

Görünen o ki, koronavirüs kısa tek vakit zarfında grip benzeri sıradan tek hastalık haline gelmeyecek ama 2020 seneye çöken kabus, 2021’de aynı şekilde ayni ritimde devam etmeyecektir. Çok geçmeden salgın şimdiki gücünü kaybedecektir. dahada ileride Kovid’e ‘üzerinize afiyet sözü’ eşlik edecektir.

Saygıya layık sabrınızı dahada uzunca süre zorlamayacağımızı bilmenizi isterim. Planladığımız şekilde nüfusumuzun 50 milyonluk bölümünün aşısını sonbahardan evvel yaparsak salgın üzerimizde ağır baskı olmaktan çıkacak. olay sayıları, kayıplar şimdikiyle kıyas edilemeyecek civarindan azalacak, yayılım hızı düşecek. muvaffakiyet gösterilen evvel cephelerden biri bu memleket olacaktır

“TOPLAM olay SAYISI üç MİLYONA YAKLAŞTI”

Aşı tamamlanıncaya dek elimizdeki tek silah tedbirdir. Sayısız insanın hastalığa sade ihmaller neticesi yakalandığını anımsatmak istiyorum. haneden adım atar atmaz dikkat kesilmek, küçücük ofislerde, asansörlerde, dolmuşta riskten ırak durmaya çalışmak sıradan zorluklar değil. Ağır hastaların neler yaşadığını bilmek, vefat sayılarını vakit gün takip etmek Giderek bunlara birer sayıymış benzeri yabancılaştığımızı ayrım etmek can yakıcı şeylerdir.

Huzurlarınıza çıkarak evvel vefat haberimizi verdiğimde kaybettiğimiz hasta kisi 89 yaşında kronik rahatsızlıkları var olan tek eczacı idi. O tarihten bu yana aramızdan ayrılan insan sayısı 30 bine yaklaştı. toplaminda olay sayısı üç milyona yaklaştı. Artık belli tek süre soluklanabildiysek atılan adımlara borçluyuz. ülkemiz Koronavirüs bilim heyeti hayat sağlık Örgütü’nün hastalığı pandemi olarak duyuru etmesinden evvel 22 Ocak’ta kuruldu.

“BU cemiyet TERLİ ÖNLÜKLER İÇİNDE FOTOĞRAFLARI UNUTMAYACAK”

Türkiye dört Şubat’ta kendisinin ürettiği türk mali tanı kitini dağıtımına başladı. 37’den laboratuvar sayısı 461’e yükseltildi. kendisinin solunum cihazımızı üreterek kendisinin hastanelerimize ve gereksinim duyulan ülkelere ulaştırdık. 10 Mart’tan bu yana maske dağıtıldı, filyasyon ve izolasyon ekiplerimiz alana indi Filyasyon uygulamayan sağlık hizmetlerini ahenk gösteren ücret yük olarak gören nüfusu ihtiyar ülkelerden hatri sayilir büyüklükte babalardan, hatri sayilir büyüklükte annelerden geriye resimleri kaldı.

Değerli sağlık çalışanlarımız size layık sözleri bulmak isterdim ama bu Sahiden zor. Hayatları kurtardınız, hayatınızı rizikoya attınız. Bu cemiyet sizi terli önlükler içinde gösteren resimleri Katiyen unutmayacak. Sizin sayenizde insan sağlığına hizmet eden meslekler iyinin ve başka beşeri vasıfların en çok görüldüğü mesleklerdir. size şükran duyuyoruz. Yükünüz yorgunluğunuz kısmen azaldı ama bu vakit de güvencemiz tekrar sizlersiniz. Milletimizin huzurunda milletin yerine size tek sefer dahada minnettar olduğumuzu ifade ediyorum.

“AŞI gezisi TAMAMLANDIĞINDA olay SAYISI 5 İSE 1’E YAKLAŞACAK”

Şu vakit azalmış var olan kısıtlamalar kaçınılmazdı. Kentlerden köylere insanımız bu kısıtları mecburiyetten diger tek mesuliyet olarak gördü. Yaşlılarımıza, gençlerimize her birimize bütün kalbimle teşekkür ediyorum. İlk vakadan tam tek sene ardindan bu erken 11 Mart’ta size tertemiz tek çağrıda bulunmak istiyorum. Karamsarlığı, belirsizlik ve bıkkınlık duygularını üstümüzden tümüyle atalım. Geleceğe ait planlarımızla hayata, yarınlarımıza bağlanalım. 13 Ocak’ta başlayan aşı programı muntazam şekilde yürüyor. Aşı programı tamamlandığında olay sayısı 5 ise 1’e yaklaşmış olacaktır. Ağır hasta kisi sayısını çok az duyacağız.”

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir